• Gemma

    Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!

    När solen runnit ner bakom havslinjen, visst måste man väl befinna sig ovanför den, då? Och bara DET borde ju vara en anledning att fira med lite rosa Moët. Men kom ihåg - det går lika bra med San Pellegrino.

    Eder, G

  • Svar på tråden Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!
  • Lapinette

    Gemma - jag har alltid hellre hängt i baren än på ett fik. Fast då i barer som har dansgolv för det var där jag tillbringade mina ungdomsnätter. Någon fikamänniska är jag inte men som ni redan vet så äter jag gärna god mat med mina vänner istället.

  • förhoppningsis

    Gemma
    Trots att jag inte uppfyller grundkriterierna för att bli lattemama så tillbringade jag många dagar i somras i Vasaparken med de mammalediga väninnorna. Väldigt trevligt att sitta i solen och titta på alla andra med barn och barnvagnar och se alla olika modeller som finns och de olika "mammasorterna" som passar de olika barnvagnarna. Men jag är inte säker på att jag skulle vilja göra det varje dag... fast man ser vilka barn som är vana vid det och vilka som inte är det.
    FÖrdelen med Vasaparken är att ett par ställen säljer vin, men oj vad folk stirrar upprört när en mamma dricker rose´även om det bara är ett halvt glas.

  • Amelle

    Och jag älskar både kaffe på fik och drinksippande i bar! Kommer bli en utmärkt lattemamma :)

    Men alltså, den där attityden mot morsor som dricker lite vin gör mig så sur. Det är exakt en sån sak som jag har svårt för i den svenska mentaliteten. Jag kan lova att om papporna skulle göra samma sak så skulle samma personer rycka på axlarna. Det finns något ganska sunkigt över det där med den heliga, självuppoffrande modersrollen. Har kompisar som fått skit för att de delar upp föräldraledigheten, för ?hur kaaaaan du som mamma lämna ifrån dig ditt eget baaaarn??

  • Amelle

    Alla behöver ju inte bli helt insnöade och bara prata om bajs och amning, även om det kanske är en fas som man måste går igenom. Det finns faktiskt mammor som också är intresserade av annat, av samma saker som innan de blev gravida. De behöver liksom inte vara sämre föräldrar för det.

  • förhoppningsis

    amelle
    Sant så sant
    har flera väninnor som är precis som innan fast de nu fått barn, ok visst de går inte ut och festar på nätterna på samma sätt längre och stannar efter 1 glas vin till maten då de ammar och inte vill sova så tungt om det är något sen på natten.
    Sen är det en annan tjej, sen den dagen hon plussade har hon inte pratat om annat!! Nu är hon med i TRE mammagrupper och vill knappt träffa oss längre.
    Så vist är folk olika...

    Du gav mig en riktig tankeställare så nu snart när jag ska in i dushen så ska jag kolla efter knölar.

  • Amelle

    Bra att du kollar brösten! En gång i månaden räcker, precis efter att man haft mens för då är boobisarna som mjukast och minst svullna.

  • Lapinette

    Komiskt Amelle, la in den länken i gravidtråden jag skriver på här på bt imorse. Skönt nog så är alla tjejerna där högst liberala och inga pekpinnar om hur man ska leva, äta och dricka.

    Idag är jag helt fullkomligt död! Vet inte om det är en vanlig hösttrötthet eller om det är hormonerna som börjar göra sitt. Kan nästan inte klara av att jobba då huvudet är så tungt.

  • Gemma

    Tillbaka från flygplatsen... alla flighterna försenade eller inställda på grund av dimma. En mur av affärsmän stod och vrålade vart man än vände sig, jag var trött, ledsen och hade ont i revbenen. Uppbådade tillräckligt med styrka för att kräva pengarna tillbaka för flygbiljetterna; det fick jag inte men väl en stämpel och ett halvt löfte om att få det av resebyrån. Hoppade sedan in i taxin och började storgråta. Ni förstår inte hur många bilder jag tagit redan, i huvudet. Har redan upplevt den hisnande känslan av att stå uppe på muren... så nära, och så besviken. Till råga på allt hade vi beställt ett "no change, no cancellation"-paket, redan i juni så där gick ju 2500 pix rätt i sjön...

    Väl hemma gjorde jag i alla fall ett försök och ringde Commune, bad att få prata med managern, blev kopplad till en glad tyska och hon hann bara höra några meningar så sa hon: "No problem, I don't want to punish you further, you'll get a full refund. Hope to see you here soon!". Vilket bara ytterligare motiverar oss: Detta blir jordnötens första resa. Special price, eller inte. I april eller maj... då SKA vi dit!

    Hur blir era helger? Min blir oväntat lugn. Vilket i ärlighetens namn passar min skröpliga hälsa ganska bra...

  • Amelle

    Lapinette, det låter nästan som hormoner, vore ju inte så konstigt i så fall med det som din kropp går igenom just nu. Tur att det är fredag, du får ligga på soffan och låta din man servera dig champagne i stora lass! Eller har du alkoholförbud?

Svar på tråden Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!