• Gemma

    Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!

    När solen runnit ner bakom havslinjen, visst måste man väl befinna sig ovanför den, då? Och bara DET borde ju vara en anledning att fira med lite rosa Moët. Men kom ihåg - det går lika bra med San Pellegrino.

    Eder, G

  • Svar på tråden Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!
  • Gemma

    Ja! Nya numret av Mama. Så nu kan jag detaljstudera hur man blir en äktstockholmsk lattemamma. Enda haken är väl möjligtvis att jag inte gillar latte... och att jag tänkt mig att jordnöten ska bäras i bärsjal, vilket enligt mina väninnor är hopplöst hippie... men jag gillar ju att kunna ha bägge händer fria till handväskor och annat livsnödvändigt.

  • Amelle

    Okej, den här veckan är verkligen the week from hell :(
    Kände igår en liten knöl i ena bröstet och gick till husläkaren imorse. Så nu sitter jag här och har som tur var fått en återbudstid hos en specialist på Sophiahemmet redan om ett par timmar, efter att ha blvit remitterad vidare. Och jag som skulle tillbaka till jobbet idag, suck. lätt att koncentrera sig på något annat just nu, tankarna bara snurrar.

  • Lapinette

    Nejjj Amelle, hoppas att det inte är någon fara! Förstår om du inte kan koncentrera dig. Hälsa Sophia från mig...har ju sprungit där en hel del på sistone.

  • Lapinette

    Gemma - kommer aldrig bli någon lattemamma då jag
    1.) inte dricker kaffe
    2.) inte har förstått det där med att sitta på fik och betala en förmögenhet för en kopp te och en kärleksmums när det smakar så förbaskat mycket bättre hemma

  • förhoppningsis

    Amelle
    Vad jobbigt! Men vad skönt att du fick en tid såpass snart, måste vara en hemsk väntan nu, mina tankar är hos dig!!
    Styrkekram

    Gemma + Lapinette
    Jag får nog inte heller bli Lattemamma fast jag har försökt...
    -Dricker inte kaffe i någon form
    -Skulle troligen dö av tristess att prata tandutveckling el andra lika spänande saker i timmar
    -vist tycker jag om att fika på stan ibland, men inte gärna i timmar det gör jag hellre hemma hos någon. Kommer nog bli ännu tydligare om jag får barn, då kan man ju sköta amning + blöjbyten mm lättare. Dessutom är hemma soffor mysigare än cafestolar.
    -håller med Lapinette om den ekonomiska aspekten, jag som gärna dricker både 3 och fyra koppar te per gång skulle bli ruinerad, för att inte tala om att jag inte skulle göra nått annat än att köa till toaletten

  • Amelle

    Just nu är jag världens gladaste, det var bara en cysta!
    Specialistläkare som klämde, mammografi och sen ultraljud hos en röntgenläkare - allt detta gick på 20 minuter. Hur effektivt och proffsigt som helst. Slutade med att jag fick en sputa inkörd i tutten och så tömde de cystan. Hade jag inte varit så ettrig hade jag fått vänta till nästa vecka för att ens få prata med en läkare för att beställa tid, med lite egen research fick jag allt detta gjort på en och samma dag.

    Har börjat fundera på om det är någon som vill säga mig något: först vurpan med hästen, sedan detta inom loppet av ett par dagar. Hälsan ska man inte ta för given.

  • Lapinette

    Åhhhh så skönt Amelle! Ja man bör vara tacksam och ta vara på sin hälsa.

  • Amelle

    Är du också nöjd med Sophiahemmet? Jag tycker de var super, som sagt, hade det inte varit för dem så hade jag fått lida i ovisshet i säkert en vecka.

  • förhoppningsis

    Amelle
    Vad skönt!! Förstår att du pustar ut nu. Förstår om man får lite perspektiv på saker och ting efter en knöl.

    Har bara bra saker att säga om Sophiahemmet, opererades där för många år sen. Eget rum, brutna linneservietter, menü, personal som kom rusande när jag ringde. Egen dusch och toa på rummet osv

  • Gemma

    Amelle, och medan du gått igenom allt detta så har jag sovit!!! Oj vilken lättnad!! Nej, hälsan ska man inte ta för given, å andra sidan ska man kanske det ändå, i alla fall tillräckligt för att inte gå och oroa sig i onödan. Det blir ju svårt att NJUTA av en god hälsa, annars. Ens egna bekymmer bleknar verkligen...

    Ändå är jag jätteglad att jag mår ännu lite bättre idag, efter en evighetslång sömn. Ska alldeles strax börja packa den pyttelilla väskan, laga lite lunch och spela peppande musik. För jag är fortfarande otroligt trött.

    Lattemammeri: Jag måste erkänna att jag uppfyller precis varenda kritierium, jag betalar jättegärna en massa för en kopp för jag älskar att sitta på kafé (har gjort sedan tonåren) och babbla i timmar. Har däremot svårare för barer... töntigt va ;) Det är egentligen bara mängden mjölk som jag har invändningar mot, men den har ju å andra sidan ökat drastiskt sedan jag blev gravid, från dubbel espresso macchiato till cappuccino so I'm getting there. När jag kommer tillbaka till Stockholm får ni i baske mig offra er EN gång och latta lite med mig girls ;) Så ska jag pallra mig ut till Grand's champagnebar - för er skull ;)

    Kram!

Svar på tråden Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!