Margaux
Vist är det kul med nytt porslin!
Höll på hela eftermiddagen med att stuva om i alla köksskåpen för att få in allt vi fick i bröllopspresent. VÅr helt nya glasserie kommer inte in dock, den hamnar i källaren så länge. Får inte in 60 glas i mina redan fulla skåp.
Fast det viste jag redan när vi önskade oss dem, men det är så mycket som är kaos ändå nu eftersom vi ännu inte fått kart arvskiftet efter min pappa som gick bort i julas. Sen kommer ett stort fint handgjort mahogny vitrinskåp där de ska stå.
Resan var helt underbar!
Började med 6 dagars safari i Kenya, lake Nakuru, Lake Naviasha och sen 3 nätter i Masai Mara.
Bolaget vi åkte med bokar sina passagerare på reguljärflyg vilket är skönt. Så vi reste vid 14 tiden istället för i ottan. Från London till Kenya var det air kenya, vi var lite skeptiska men det visade sig att de bara kör den sträckan med de absolut senaste flygen boeing 7??. så det var ganska gott om benutrymme, alla hade egna tv osv.
Med sömnpiller inköpta på london flpl (har bättre piller än hemma) lyckades jag tom sova lite...
I kenya blev vi körda till lodgen,
dagarna var uppdelade på frukost, safari, hem till lodgen för lunch och poolen/ sova middag, en safari till och sen middag. Vi väckes kl 6-7 varje morgon. Var helt slut på kvällarna. Efter lite vin till middagen så stupade vi oftast i säng vid 22 tiden.
Maten var genomgående väldigt god, och väldigt mycket. Stor buffe till både lunch och middag, och stora dessert bord med massor med tårtor, kakor, mousser osv till både lunch och middag. Frukost buffeen var även den helt kanon och det serverades så klart massor med kakor till den med.
Så var det på alla ställen vi var på under hela resan så gissa om jag har gått upp i vikt!! Insåg rätt fort att jag fick sluta smaka på alla rätter varje gång, även om jag bara tog pyttelite av varje blev det berg med mat.
Safari gamedrives var urkul! Så mycket djur överallt!! Hade sett Big 5 redan 3 dagen, och vi hade tydligen tur. SÅg leoparden första turen första dagen och noshörningen både den svarta och den vita. Det finns inte så många kvar av dem så det var jätte många vi pratade med som inte fick ihop sina Big 5. Djuren var nära nära, bara meter från bilen. Lite läskigt med lejon och jätte elefanter som man kan sträcka ut handen och peta på om man hade velat.
Enda poblemet var att man inte fick gå ur bilen, jobbigt när det är varmt ute och man dricker massor!! Insåg fort varför. trots att gräset inte var högt kunde det resa sig ett lejon eller en hyena, goepard osv bara meter från bilen utan att vi hade sett dem sekunderna innan. Inte så man ville smita bakom en buske där inte.
Ett par gånger fick vi gå ur, bla när vi stog på en högd och tittade ner på flodhästarna och krokodilerna i floden 10 meter ner och en dag var det lunch picnic ute. En eftermiddag gick vi över safannen till en masai by men då hade vi 2 beväpnade "rangers" med oss. Masai byar är nog inget för mig. De luktade precis som man kan förvänta sg att folk gör när de bor i hyddor av kobajs, utan vatten och inte tycker att det är så noga med hygien och tandborste. Djuren levde inne i hyddorna ibland och hela byplanen som husen är byggda runt var i djurbajs. Blev en ordentlig våtserviettstvätt så fort vi kom därifrån! DÅ saknade jag att det inte fanns varmvatten dygnet runt för i
I masai mara bode vi i lyxtält, de hade helkaklade badrum med egen dush och toa. Enda kruxet var att det bara fanns varmvatten mellan 6-9 på morgonen och 18-21 på kvällen och att elen stängdes av till tälten (japp det fanns lampor)vid 23 -04. Men alla tält var utrustade med urmysiga ljusstakar om man ville ha ljus efter det. Aporna sprang runt överallt och slarvade man med att stänga tältet så hade man besök om an hade otur. Vi klarade oss, men andra har fått all packning utriven , alla piller uppätna (måste äta malaria piller varje dag), spritflaskor tömda osv av apor.
Sista natten tillbringade vi i Nairobi på ett av de lyxigaste hotelen där. Tyvärr är Nairobi en så farlig stad att vi knappast fick gå ut. Guiden pekade på 4 gator och talade om hur långt vi fick gå, resten avrådde hon på det bestämdaste ifrån. Otrevligt!!
I hela Kenya är vägarna väldigt dåliga, det är mer hål än väg så alla kör i vägrenen där vägarna är bättre. Man kör på vilken sida av vägen man vill, de har vänstertrafik men ingen bryr sig om det. Arbetskraft är vädigt billigt så överallt var det folk ute och reparerade vägarna för hand med hackor och spadar. Även de få meter som faktiskt hade asfalt.
Dagen efter åkte vi till Zanzibar för 2 veckors sol och bad. På zanzibar hade de ett manuellt bagageband, dvs män som bar ala väskor från planet til en disk där man fick peka på sin väska. I övrigt lite som i egypten/tunisien/marocko, folk slet i väskorna och skulle ha pengar för det. Vi har lärt oss sen tidigare, håller stenhårt i väskorna och sa tydligt NO!! så fort nån försökte peta på väskan.
Åkte ut till resorten som verkigen var jättefin! Mysiga små hus med verandor mot havet, stor pool precis vid havet. galet god mat i buffe med massor med dessert hela tiden. enda nackdelen var att de intehade något grovt bröd - alls!! bara vetebullar och kakor till frukost. i 2 veckor blir det tröttsamt! MEn det funkade med pannkakor, omelett, äggröra och massor med färsk frukt, musli osv. Sen hade de hela biten med bönor, korvar, grillade tomater osv om man ville. Men de hade inga vettiga pålägg, massa marmelader, sylter, jordnötssmör, nutella osv och lite ostkuber, men inte korv, skinka osv.
Dagarna fördrev vi vid poolen, dök, snorklade med delfiner, gjorde utflykter, åkte in till stone town. Efter flygplasten var vi lite osäkra på om vi ville in dit, hatar påflugna försäljare! Dessutom är Zanzibar musimsk så när man lämnar resorten täcker man axlar, knän osv vilket är rätt varmt när det är 30 grader. Vi hade som tur var fel. Klart at försäljarna försökte med "looking for free" "I give you good price" osv men när man sa nej tack så förstog de! Insåg att allt var mycket billigare i stone town än i Kenya. Hade köpt handlipade ljusstakar i ebenholz i kenya, fanns nu för 1/4 av priset osv. Handlade lite saker, bla glasunderlägg i sten mm.
Dagarna var rätt schema ändå...
frukost, poolen, lunch, poolen, afternoon tea kl 16, sen dusch och ombyte, drink i baren vid 18 och middag 19.30.
oavsett vad vi gjorde på dagarna var alla utflykter så man var hemma vid 14 igen. Rätt trevligt med kvällsrutin. Sitta och titta på solnedgången med en drink och prata.
All personal var otroligt serviceminded, eftersom arbetskraft är så billigt där så var det så mycket serveringspersonal att tallrikarna försvann så fort man la ifrån sig besticken.
Efter 2 veckor åkte vi hem.
Zanzibars flygplats är en lada med lite stolar, eftersom vi skulle utriken var vi tvugna att vara där 2 timmar innan planet gick. Blev ombokade på plats till ett annat tidigare plan som gick 15 min efter vi kom dit. SÅ det var bara att rusa runt och få stämplar och betala utreseskatt osv, handla upp sista pengarna (in och utförsel förbud på deras valuta) och så åkte vi. Istället för 6 timmar på nairobis flygplats fick vi nu 8. Den är kaosartad, inget funkar, långa köer till allt. Inga ställen att sitta på, folk sitter i högar, sover överallt på golven. köade 1 timme för boardingcard till nästa flyg. det var 20 pers före oss. Galet!! En japan bröt ihop, höll på att börja gråta över oordningen. de köade snällt men det kom hela tiden massa afrikaner och trängde sig. Han höll inte ut armbågarna ordentligt...
Vi flydde till 1.a klass loungen. För 30 dollar fick vi vara där hur länge som hellst, med stora soffor, tv, internet, och gratis mat och dryck, fri bar mm. Underbart!! En riktig frizon från kaoset och alla människor som stank svett.
I london är säkerhetsrutinerna som ni vet speciella. kön var flera 100 meter lång! MEn vi kom igen om, åt lite, handlade lite. Passade på att köpa elisabeth arden handcreme mm. och efter 26 timmars resande var vi hemma i stockholm igen. Väderchock!!
Det var vår bröllopsresa i snabba drag. konstaterar glatt att jag är otroligt mycket brunare än alla andra här hemma!