• Gemma

    Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!

    När solen runnit ner bakom havslinjen, visst måste man väl befinna sig ovanför den, då? Och bara DET borde ju vara en anledning att fira med lite rosa Moët. Men kom ihåg - det går lika bra med San Pellegrino.

    Eder, G

  • Svar på tråden Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!
  • Margaux1

    Grod outfiten är GRYM!! Vart är den köpt Gemma? Den måste jag beställa till syrran....s baby.

  • Gemma

    Margaux - enjoy:

    www.matadorkids.se
    www.ajabajakids.com
    www.gnuttis.se
    www.luckylittleme.se
    www.harmonibarn-butik.nu
    www.freshmilk.se
    www.gucce.se
    annacill.e-butiken.se

    Märken att kolla upp är framför allt Småfolk, Molo, Hjorth, IdaT, Mala, Urban Elk och Katvig. Om du vill ha fler webbutiker så har jag det :)

    Har lagt in några fler bilder på beställda plagg också.

    I morse råkade jag hälla CHILI i min cappuccino istället för kanel. Petade ut det mesta och... det var riktigt uppiggande faktiskt. Bebisen lär få tokspel när det börjar verka.

    Malaysia: Usch, ingenting går vägen just nu. Vårt kitschsöta Tuna Bay på Perhentian hade alltså stängt så vi fick satsa på förhoppningsis tips PIR. Som dock här ha den bästa stranden (enligt förhoppningsis OCH samlade omdömen på Tripadvisor). Ja, sen blev Tanjung Rhu mycket dyrare än vi tänkt oss, hiskliga 2500:- per natt. Vår resa skulle gå loss på närmare 30.000 istället för 20.000 och jag vill mycket hellre lägga de pengarna på fina saker till jordnöten. Så jag hade planerat ännu en sur dag med träsmak för att leta billigare och sunkigare hotell för de fyra nätterna på Langkawi. Emellertid har mina föräldrar med stigande frustration insett att vi inte kommer låta dem betala för barnvagnen eller något annat, och min ToR resa till Sverige -som de skulle pröjsa - blev inställd. Pappa har på alla sätt försökt smygbetala mina fakturor, kurser, resor osv och jag blir SKITARG varje gång. Så nu fick jag ett mycket korthugget brev där han förkunnade att "Vi vill betala er resa till Malaysia. Vänligen respektera detta."

    Min pappa är alltså lite speciell minst sagt... en kombination mellan östeuropeisk patriark och blödig, överbeskyddande lekkamrat. Så... okej då ;) De får betala själva flygresan och vi... nu kan vi äntligen slappna av och njuta av semesterplanerna. Det blir två nätter i Kuala lumpur (första och sista), två nätter på Perhentian och fyra nätter på det lyxiga hotellet... härligt!

    Margaux: Du sa att Kuala Lumpur var häftigt så vi har planerat att tillbringa första kvällen där. Något tips från dig, eller kanske förhoppningsis? Kram. G

  • förhoppningsis

    Gemma
    Har inte varit i KL, men jag har hört att de har en grym shopping där. Kul att jag och folk på Tripadvisor verkar ha samma smak när det gäller stränder.
    Grodbodyn + mössa var ju bara så underbart galet söta att jag funderar på att köpa en till min vänninas dotter.
    Kommer inte ihåg om du har skrivit det, men efter alla era tester så antar jag att du vet om det är en flick el pojk peanut...
    Vad gulligt av dina föräldrar, även om det är frustrerande för att man är "stor nog att ta hand om sig själv".

    Margaux
    Å fick ni se varanerna på dagen! Vi såg dem bara på kvällen när vi gick genom skogen för att komma bort till en annan del av ön (den med baren) Men de flesta tar ju och ger en båtförare några kronor så att de kör över en dit.

  • förhoppningsis

    Igår kväll blev inte alls som jag hade tänkt mig. Gick på ett mingelparty för jurister på Sturecomp. där bjöds det på mängder av champagne och ostron. De måste ha haft väldigt bra sponsorer!
    Ostronen kom från Lisa på udden och öppnades av den flerfaldige ostronöppnarmästaren (Hans Johannesson?)
    När det började bli tid att röra sig därifrån och jag stog i garderobskön började jag prata med en väldigt trevlig man för att ha något att göra. Tycker verkligen inte om att köa, och min vännina som jag gick med hade gått hem 20 min tidigare.
    Mannen bjöd in mig att följa med till Lijevalchs och gå på vernisage där för Otto G. Carlsunds målningar.
    www.liljevalchs.com/
    Jag erkänner glatt här och nu att jag aldrig har hört talas om honom och dessutom inte kan något alls om konst. MEn det var väldigt trevligt. Där blev det dessutom mer vin och en lite mer mättande minipajsbuffé. Säga vad man vill om ostron men mättande är de inte...
    Mannen jag hade följt med är dock tydligen en stor person i kostkretsar, och han guidade mig runt och berättade om alla dessa tavlor och filmer mm.
    Hade en väldigt trevlig kväll!
    Och det kanske bör tilläggas att jag inte brukar följa med främmande män jag börjar prata med i garderobsköer =) men det verkade så mycket trevligare än skolböckerna. Dessutom hade det inte blivit så mycket pluggat ändå efter 4 glas champagne.

  • Lapinette

    Skickar en liten hälsning från ett soligt Frankrike. Ska duscha och sen ge oss ut i solen och bege oss till Luxembourg. Just nu sitter maken, svärmor och mamma och tittar i gamla fotoalbum.

  • Margaux1

    Gemma, DEt jag kommer ihåg bäst med KL är att det var så vackert och den sinnessjukt bra shoppingen! Jag gick verkligen bärsärk...
    Twin towers är värt ett besök (se länk) och en bra utgångspunkt för att få överblick över staden.
    www.aftenposten.no/reise/article1962630.ece
    sorry att det står på norska, men jag tycker artikeln var riktigt bra.

    förhoppningsis, vilken bra lväll du verkar ha haft!!
    Greppa ögonblicket var det ju någon smart karl som sa...

  • Margaux1

    Ha det bra! Jag sticker tidigt, tidigt i morgon bitte efter att ha panikpackat hala natten...
    Har ingen internet uppkopplong dit jag ska så det känns onödigt att släpa på pc. Back to basic!

    Lovar att dricka lite god vin och äta något smarrigt för er också!

  • Margaux1

    Alla tangenter byter plats... GRR. Eller så börjar jag bli väldigt dålig på att stava!

  • Amelle

    Tillbaka i stan mår jag som jag förtjänar efter en kick-off :)
    Först lunch och guidning hos antroposoferna i Järna, sen ut i skogen. De hade fixat så mysigt, temat för kvällen var Spanien, vilket innebar sherryprovning, tapas, paella gjord i en inhyrd jättepanna i trädgården och så massor av rioja. Sen blev det mer helyllesvenskt med öl, snaps och bad i den vedeldade bastun nere vid sjön. Badade faktiskt hela fyra gånger i det inte alltför varma vattnet. Kom i säng alldeles för sent och har mått för jäkligt hela dagen, men tappert försökt uthärda diskussioner och föreläsningar. Till lunch blev det grillade kryddiga korvar och bulgursallad som intogs i trädgården.

    Nu, hemma på soffan, helt utslagen.

  • Gemma

    Hej vänner! Börjar mer och mer känna att jag inte skulle klara mig utan er, med alla tips och grejer! Margaux, mannen och jag får speedshoppa på lördageftermiddagen i KL, kanske tar vi ytterligare en halv dag där följande lördag! När ni säger "bra shopping", menar ni då typ vanliga märkesgrejer, coola saker eller fejkprylar?

    förhoppningsis: Tårögda fick vi vinka farväl av Perhentian innan vi ens kommit dit... tydligen är det helt tillbommat på östkusten nu, under monsunperioden. Båtarna tar en inte ens över havet - det är för farligt. Vi kunde inte boka ett enda hotell! Så jag har fått tänka om och fokusera på västkusten istället. På langkawi har vi ju redan bestämt att bo i 4 dagar, åka cab och lyxa på spaet. Men de första två dagarna ville vi bo enklare, gärna i en liten paradisisk snorklingsvik och på västkusten är det svårare med sådant. Nu står i alla fall valet mellan den helt privata lilla lyxön Pangkor Laut www.pangkorlautresort.com och Pulau Pangkor, som räcker lite längre med tempel, fina snorkelvatten, fiskebyar och djungelpromenader. Tror att vi väljer den större ön, av den enkla anledningen att Pangkor Laut påminner om vårt andra ställe men att inredningen faktiskt är liiite tacky. Typ amerikansk movieprimadonna. Och sånt stör man sig inte på när det är ett billigt hotell, men detta ligger närmare 2000 spänn natten (vilket ändå är förvånansvärt OK). Då vill man inte ha "venetianska pelare" och tofslampor, eller vad säger ni?

    Mannen vispar omelett med dragon. Jag spanar olyckligt ut för det strilar regn hela tiden och i morgon ska vi ha vår sannolikt regndränkta picnic med tjugo gäster. Vi har alltså inga utemöbler så tanken, att sitta i gräset, är god - om vädret är bra. Vilket det inte blir enligt ayin som ALDRIG haft fel tidigare.

    Ayin förresten - igår visade jag henne bilden av ödlan som ni nog redan hittat i mitt galleri, den var ju så söt! Hon skrek rätt ut och hoppade baklänges från datorn. Sen diskade hon jättejättesnabbt för att slippa ut ur köket. Hon fick svära dyrt och heligt på att ALDRIG döda några ödlor om hon skulle hitta dem, vågar hon inte fånga dem får hon ringa mig. Ett mer djurhatande folk än kineser får man leta efter! De utplånar slentrianmässigt allt som lever (=stör), äter gärna levande djur som rör sig medan man skär i dem, dumpar lösningsmedel och färg PÅ träden så att de dör... jag blir så trött - nej FÖRBANNAD! Vill skaka vett i dem men inser att det är den jävla skolans (statens) fel, de upplyser inte om någonting som har med trafiksäkerhet, omtanke om naturen eller andra människor, bara bankar in matte-skrivtecken-politiska manifest i de små barnens huvud.

    Nej, nu får jag tänka positivt. Bli glad av saker som att det är helg, vi ska äta glass idag, jag har en oläst brittisk Vogue i sängen, min man är sååå bra (trots att jag vaknar sju varje morgon och är ett grinigt monster klappar han mig på ryggen tills jag morrar att jag vill vara i fred), jag har en glad liten sparksak i magen, med mera.

    Amelle: Kick off - snarare kick you to the floor ;) Låter som ett charmigt och välplanerat program! Var det tidningen som organiserade?

    Margaux: Ha det supermysigt, ser fram emot rapport sen!

    förhoppningsis: Din kväll lät som tagen ur en chicklit-roman, härligt och busigt! Blev inte pojkvännen sotis då? Såna där äldre på ytan välputsade gentlemen kan ju vara hur farliga som helst ;)

    Lapinette: Ha det supermysigt under din fortsatta semester!

    Kram, G

Svar på tråden Summan av all glamour under solen OCH ovanför den - deluxe!