• Elila

    Bröllop 4/8-2012

    Hej!

    Finns det några brudar där ute som oxå ska gifta sig den 4/8-2012?

    Jag och min sambo ska gifta oss då på Österlen. Jag tänkte att vi här kunde tillsammans räkna ner, planera, ge råd, tips och prata av oss om bekymmer och hinder vi möter på vägen...

    Väl mött!
    //Elisabeth

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-19 15:13
    Sammanfattning av vi som ska gifta oss den 4/8-2012 och kacklar i den här tråden?så här långt:

    Elisabeth och Markus: Bor i Göteborg men ska gifta sig på Österlen strax utanför Simrishamn. Har bokat kyrka och lokal och fått offert på catering. Vet ännu inte om jag ska beställa klänning ifrån Kina eller köpa i butik

    Augusti2012: Bor i Jönköping och har bokat kyrka och lokal strax utanför Jönköping. Ska beställa en kinaklänning och är en hejare på att fynda på ebay och på att pyssla.

    Inlovewetrust: Ska gifta sig en bit utanför Göteborg, har bokat att vigas både på festplats och i kyrkan, dock ej bestämt ännu.

    EmhjärtaMoe: Ska gifta sig utomhus i Stockholm och tänker ha hösten för att göra inbjudningar m.m.

    Marielleangelina: Förlovade sig den 4/8-11 och ska gifta sig i Halmstad med festlokal intill Nissan. Ska beställa klänning ifrån Kina, Landy bridal,

    Car1021: Ska gifta sig utomhus och ha fest på Rotundan i Uddevalla och har färgtema rosa och vitt. Håller på och tittar på kinaklänningar men ännu inte bestämt sig.

    Missmm: Skall gifta sig i Seglora kyrka och ha festen på Seglora Bygdegård. Färgtemat är vitt och lila.

    Lindahhh: Ska gifta sig i Karlstad

    Fröken Emma: Ska gifta sig utomhus på en ö i Stockholms skärgård, har planerat ribbåtsfärd och boende för sina gäster.

    Augustibrud 2012: Ska gifta sig kyrkligt i Arboga och ha fest i en ombyggd ladugård och ha lantlig lyx som tema, ska förmodligen beställa klänning från kina.

    Love you til the end: Har bokat kyrka och lokal, klänning är beställd och inbjudningskort valda.

    Ella: Ska gifta sig i Göteborg och har färgerna rosa, vitt, silver och fjärilar som tema.

    KakanMackan: Ska gifta sig den 11/8 i Uddevalla men är med i vår tråd ändå  Har bokat kyrka, catering och ev. lokal. Ska förmodligen beställa klänning från Kina.

    Jennifaer: Ska gifta sig i Luleå och har bokat kyrka, lokal, meny och fotograf. Har köpt klänning (kinaklänning) via Light in the box, skor, smycken och ringar.

    7milakliv: Ska gifta sig kyrkligt i Uddevalla.

  • Svar på tråden Bröllop 4/8-2012
  • M040812J
    KakanMackan skrev 2012-06-25 21:54:40 följande:


    Åh fint! Önskar att jag orkade pilla med sånt!! Sitter och funderar på hur jag ska få ihop mina! Gaah!
    Jag har också fått en del feedback från toastmastern om själv afesten. Frågor man inte riktigt tänkt på själv...
    Men vi siktar på en relaxad trevlig fest. Har lite svårt för kostlade tillställnigar, så vi kommer inleda med "röda mattan" när gästerna går av bussen så fotas de på röda mattan och sen kommer vi också ha ett fotobås med maskeradprylar där gästerna får gå och fota sig under kvällen... förhoppningsvis roligare och roligare bilder ju längre festen går ;) hehe sen hoppas jag att jag får igenom mitt förslag med "roliga uppdrag" till vissa gäster...  
  • snuttitess

    Nu blir jag stressad av att allt ni gjort haha. Men ligger efter i planeringen inte lätt när jag gifter mig 30mil  från vad jag bor.

    Min klänning har inte kommit än suck så lite orolig . Måste beställa  tärn och näbbklänningarna idag eller se om min mans  faster kan sy de :).

    Ska beställa ringarna,skor till mig    och lite annat idag med.
    Har kvar festhäften,bordsplaceringen,plaeringskort,vigselhften  säkert glömt något nu :/

    Har inte fått träffat prästen än så det  möte t väntar jag med på. 

  • Elila

    Augusti2012: Mums vilken god tårta :)

    M040912J: Buketten är verkligen fantastisk!! Våra corsage kostar 30:- st (inkl hållare) men jag tror det är extremt billigt men mellan 50-100:- skulle jag gissa på.

    Brudvals….eller bruddans då vi inte ska dansa vals blir till the boppers – kissing in the moonligt :) Ska alla dansa vals eller ska någon göra ngt spex?
    Endelss love är såå fin – en riktigt klassisk och vacker kärlekslåt!

    Kakanmackan: Ang corsager så har m2b en mycket större corsage med ”huvudblomman” i sig medan bestmans fick mindre + annan blomma… prata med floristen det gjorde vi och hon kom med massa fina förslag på hur man kan göra corsagen olika :) Åhh är så nervös inför prästen, känns så läskigt på ngt vis att träffa honom… Dels ifall jag inte får gå in med pappa men även för att då får man allt det praktiska färdigt som när vi ska vara på plats i kyrkan innan osv osv… och hur en vigsel egentligen går till ”bakom kulisserna”.
    Din bukett är jättevacker och era festprogram – WOW!

    Jag funderade själv på toalettkorgar ett tag men nu känner jag att jag inte orkar… tar för mkt tid och stress. Ställer in lite ljus tror jag bara!

    Ikväll kommer våra toastmasters på middag och de ska filma oss… De har en massa hyss för sig och vi ska bli intervjuade men jag antar att det ligger något lurt bakom ;)

  • augusti2012

    Det gick för enkelt för att vara sant

    Ringde församlingshemmet och kollade läget.
    Kyrkan är bokad till 14:30. I våra inbjudningar står det 15:30.
    SUCKAR!!! För detta är så typiskt mig.  

    Tur många har facebook. Har mailat många av dem där... 

    Ska bli intressant och berätta för min m2b som ligger och sover... hahahaha. Oskyldig
     

  • snuttitess
    augusti2012 skrev 2012-06-26 11:31:04 följande:
    Det gick för enkelt för att vara sant

    Ringde församlingshemmet och kollade läget.
    Kyrkan är bokad till 14:30. I våra inbjudningar står det 15:30.
    SUCKAR!!! För detta är så typiskt mig.  

    Tur många har facebook. Har mailat många av dem där... 

    Ska bli intressant och berätta för min m2b som ligger och sover... hahahaha. Oskyldig
    Gick det inte att ändra till 15:30? Men tur i oturen att de bara var tiden som var fel oh int dagen;).

    Men hoppas att de ordnar sig för dig med  allt nu :) 
  • Augustiblomma
    Afla skrev 2012-06-25 21:29:43 följande:
    Hos floristen vi ska använda kostar en (vanlig) corsage 75kr, ska man ha en sån med hållare blir det dyrare, men hon sa att en vanlig brukar hålla sig över dagen iaf, och längre behöver man ju inte ha den :). Fin bukett, jag funderade ett tag på en sådan jag med, men har nu ändrat mig till en som går i mest lila och grönt (och lite vitt).
    Ni ska egentligen skaffa två stycken för om man ska bli kramad och grattad efter vigseln så kan det hända att makens corsage kommer "kramas sönder" och inte vara så snygg efteråt. Det tipset fick kusinen när hon skulle gifta sig.
    augusti2012 skrev 2012-06-26 11:31:04 följande:
    Det gick för enkelt för att vara sant

    Ringde församlingshemmet och kollade läget.
    Kyrkan är bokad till 14:30. I våra inbjudningar står det 15:30.
    SUCKAR!!! För detta är så typiskt mig.  

    Tur många har facebook. Har mailat många av dem där... 

    Ska bli intressant och berätta för min m2b som ligger och sover... hahahaha. Oskyldig
    Oj då. Så typiskt!
    Själv är jag nervös för att m2b har bokat limousinen helt fel tid men ni har hela vigseln fel tid. Hoppas alla får reda på den ändrade tiden.
  • Augustiblomma

    Jag var till floristen i förra veckan och beställde en bukett med vita kallor och sen varsin stor kalla till mina tre tärnor som de ska hålla i. Det gick på 815:- för alltsammans. Då är det band runt och pärlor i botten, tycker det var ett rimligt pris.


  • M040812J
    Augustiblomma skrev 2012-06-26 13:42:06 följande:
    Jag var till floristen i förra veckan och beställde en bukett med vita kallor och sen varsin stor kalla till mina tre tärnor som de ska hålla i. Det gick på 815:- för alltsammans. Då är det band runt och pärlor i botten, tycker det var ett rimligt pris.
    Det är så fint med kallor. Tänkte på det ett tag jag med. Men sen såg jag "min" bukett och blev kär :)
    Låter som ett bra pris iaf!

     
  • M040812J

    Idag:

    Skickat in namnändring (igen... Valde att ha kvar mitt efternamn som mellannamn ändå) 
    Lämnat ringar för putsning och gravyr. Lyckades pruta ner det till 120kr för tre ringar ;) känns bra!
    "köpt" en slöja på blocket. Ska dock betala den ... Men sen är den min!
     

  • Nunc est bibendum

    Har beställt tårtorna i dag. Det blir marängbottnar med chokladkräm, grädde och marsipan. 215 euro kostade kalaset  Förvånad, men min sambo har ätit den förut och säger att den är gudomlig så jag litar på honom. Måste kolla genom låtarna med trubaduren och solisten och fixa festprogram. Sen ska frackväst och frackskjorta köpas till blivande mannen och jag måste ha skor. Gröna skor. Och det är skitsvårt att hitta klargröna skor! Får bli vita i värsta fall. Och jag fick min klänning på midsommar. Min underbart vackra brudklänning som passade perfekt efter lite viktnedgång. Nu är jag redo att gifta mig. Redo på riktigt. Det känns i kroppen nu. Skrattande

Svar på tråden Bröllop 4/8-2012