• fru AM

    Välkomna till Tivoli Empatia!

    I tidernas begynnelse hoppade vi på Barnkarusellen, men efter fyra år har vi fått uppleva det mesta i tivoliväg i den här stammistråden: berg- & dalbanor, skräcktunnlar, skrattsessioner i Lustiga Huset, spåmadamer … För att inte tala om alla timmar, veckor, månader, år vid Lyckohjulet – nit eller vinst denna gång …?


    Här är oftast högt i tak – vi pratar sömn och sömnbrist, barn och barnbrist (och möjligen brister hos befintliga barn ), ägglossning och utebliven ägglossning, jämlikhet och ojämlikheter, amning och flaskmatning, relationer, sorg, glädje, död, liv, recept på mat och recept på barnalstrande läkemedel och metoder … Ibland håller vi med varandra och ibland ryker vi ihop. Det blir som det blir. Tråden är som livet självt, helt enkelt.


    Välkommen att hoppa in, i farten, i trådkarusellen som utgör tivolits nav!  Presentera dig (med ålder, skostorlek, favoritchoklad, ungefärligt geografiskt läge och status i barnfabriken) när du känner dig mogen att kliva ut ur smygläsargarderoben. Många av våra stammisar är före detta smygisar … I den här tråden finns det en hittills oskriven regel som kanske skulle kunna formuleras så här: Vi bryr oss om varandra på riktigt – i glädje och sorg.


    Förra tråden: 

    www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3792698.html

  • Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!
  • porchez

    kommer in och kollar efter EA... inget spår av henne än?  *nervöst*

  • porchez
    Tinga skrev 2011-04-11 15:21:49 följande:
    Igår kväll gjorde jag misstaget att summera alla kvitton från makens och min helg på tu man hand. Kan någon förklara för mig hur man på 2.5 dygn i Växjö av alla ställen kan spendera i runda slängar 17 papp? Visst köpte vi en del grejer och vi åt och drack gott, men den summan hade jag definitivt inte gissat på. Skulle nog nöjt oss med Micki och inte åkt till Svenssons i Lammhult eller spenderat dagen på stan i Växjö eller åkt till Kosta.
     
  • porchez

    fast å andra sidan är jag duktig på att strö pengar omkring mig även om jag inte har några, men jag väljer att blunda för det och skulle aldrig i mitt liv våga räkna efter

    och därför blir vissa månadet som den här, med stora hål på kontot, men så länge jag har ett sparkonto (vilket jag alltid har, även om storleken på det varierar) så jag kan låna av mig själv så är det ingen panik

    och  nu när jag räknar efter så sparar jag 20% av min lön varje månad, har aldrig sett det som mycket men det kanske det är?

    som sagt jag är fröken noll koll

  • fru AM

    Undrar så hur det går för fru & herr EA ...

  • MSW

    Nu blir jag nästan orolig.. Hoppas att no news is good news!

  • snaily
    MSW skrev 2011-04-11 18:43:30 följande:
    Nu blir jag nästan orolig.. Hoppas att no news is good news!
    Jag med!!
  • snaily

    Kan i alla fall rapportera från min joggingpremiär. Det blev en liten nätt runda på 26 minuter, hur långt (kort) vet jag inte men man kommer inte så långt med mitt snigeltempo. Det gick bättre än förväntat!

  • fru AM

    Snaily: först läste jag 26 meter men 26 MINUTER var ju bra!

  • porchez

    härligt Snaily! 26 minuter är bra, och betydligt bättre än 26 meter

    nån som vill lugna mina nerver? har inte pratat med hunken sen i torsdags Vad ska jag göra i väntan... får inte ro att koppla bort och tänka på nått annat, tycker det är för tidigt att sms och efterlysa honom redan... Berg-och-dal-bana!!!

Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!