• fru AM

    Summan av kardemumman - livets väsentligheter

    Efter tre år är det i alla fall ett som är säkert ? virtuell vänskap är givande! I den här tråden har vi gråtit och skrattat med varandra sedan 2006.

    Ursprungsämnet är BARN ? att få och inte få barn, att vänta barn och att vänta på ett plus som inte kommer, att ha barn och att inte ha barn. Fast ofta är det helt andra ämnen som avhandlas: mat (bakverk), bostäder, inredning, shoppingtips ? Samt givetvis Boris Beckers intimfrisyr.

    Vi har fredagsparty, irl-trådbruncher och spontana trådluncher ? och framför allt väldigt hemtrevligt om man kan säga så om ett internetforum.

    Legendariska uttryck har även myntats här: såsom t ex ?knulltrumpeter ?(eller var det ?krull-??), ?pappersmuffning? och ?svårmor? ? Och fler lär det bli.

    Även om många av oss har varit i tråden länge är vi alltid nyfikna på nya deltagare. När ni känner er redo är det bara att kliva ut smygläsargarderoben och presentera er med: skonummer, favoritchoklad, vart ni bor i landet ungefär. Är ni aktiva i barnalstringskarusellen så lär ni även få frågan hur länge ni hållit på.

    Nu kör vi vidare!

    Förra tråden är här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3497660.html

  • Svar på tråden Summan av kardemumman - livets väsentligheter
  • snaily

    Hej allihopa!

    ÄNTLIGEN hemma från Falun! En evighetslång hemresa med tvärstopp längs E45:an där vi fick vänta en lång stund.

    Har bara skummat dagen via mobilen än så länge, men

    stort GRATTIS till Muggles och Frejis! Hoppas ni båda haft toppenbra dagar!

    Telis
    Vad jobbigt det låter med strulig amning! Som oinsatt barnlös tänker man sig att sånt bara ska funka av sig själv (rättare sagt TÄNKTE innan man började läsa den här tråden! ), men så är det förstås inte. Hoppas hoppas det vänder snart!

    PB
    Skickar stor KRAM åt ditt håll! Det är ju tillräckligt jobbigt med IVF-cirkusen ändå, och ännu jobbigare om man ska gräla Håller med alla om att det var okänsligt hanterat av sköterskan!

    Känner mig lyckligt lottad att min make känns hyfsat engagerad i hela processen, ställer frågor och tycker det är intressant med ultraljudsundersökningarna etc. Dessutom har ju även han fått bli undersökt i gynstol, det lever jag på än!

  • Lapinette

    Men Snaily hur gick det? Hur mår du? Blev du härligt groggad?

  • snaily

    Det gick bra i Falun idag! Tack för alla lyckönskningar! Håller med Nenne och Telis om att alla i personalen verkligen var jättegulliga! Nenne: jag hade Zara som "äggplockare".

    Kom till kliniken strax före nio, lagom stissig, nervös och lättirriterad. Fick iklä mig världens största fulaste sjukhusskjorta och strumpor med hål på. Maken lämnade sitt prov (duktiga han! Första gången han fått pricka en burk!) och sen fick vi vänta rätt länge, klockan var närmare 11 innan vi fick komma in. Jag hann få det morfinliknande preparatet 4-5 gånger under ingreppet, det var verkligen ett skönt rus om man får säga så! När de börjat gräva i högra äggstocken frågade de om det gjorde mycket ont. "Nej, det är jätteskönt!" svarade jag entusiastiskt. Sen tog det jättelång tid och var superbesvärligt med vänster äggstock, men till slut var alla blåsor tömda. Vet inte hur många blåsor jag hade, drygt 15 skulle jag tro, för de fick ut 13 ägg! Nu återstår bara att se hur många som blir befruktade, det får vi veta imorgon. Spännande!

    Var lite trött efteråt förstås, nu känner jag mig lite mörbultad i magen - det känns ungefär som om någon varit och grävt länge och väl i mina äggstockar med en lång och grov jäkla nål!

  • snaily

    Vickan
    Jag tror stenhårt på att bearbeta saker i sömnen - om du fortsätter så några nätter så kanske det känns lättare att ta itu med tankarna på dagtid snart. Heja heja!

  • Lapinette

    Snaily - 13 låter som ett bra nummer ! Håller tummarna för superägg och långtidsodling.

  • snaily

    Ja, 13 kan väl inte vara en olyckssiffra, för den 13:e är ju Televinken född!

  • Lapinette

    Exakt! Sånt där strunt tror ju inte vi på ... eller hur!

  • viktualia
    snaily skrev 2010-01-20 20:45:54 följande:
    VickanJag tror stenhårt på att bearbeta saker i sömnen - om du fortsätter så några nätter så kanske det känns lättare att ta itu med tankarna på dagtid snart. Heja heja!
    hm.. intressant teori... jaa kanske... brukar bearbeta det mesta på nätterna.. pratar i sömnen gör jag också.... ofta jobbgrejor.. fniss fniss.. maken är måttligt intresserad av mitt pladder om "sammanvägningar" och "avgränsingar" och andra vackra jobbord.. ha ha ha

    Hur som... jag känner stort förtroende för hålans BB men känner mig ganska rädd och osäker inför vad som ska hända... antar att det är naturligt... men inte mindre störande.. har verkligen gett mig in på nåt sjukt läbbigt...

    Snaily - spännande med äggplock men jobbigt med så lång resa!!!
  • start september

    Spännande Snaily! 13 råkar faktiskt vara mitt lyckonummer.

    PB, sicken dum sköterska. Stenålders i synen på relationer. Klart du fick ett bryt!

    Vickan, det är klart att det blev väldans påtagligt när du var på BB. Jag har precis som du erfarenhet av cancer och sjukhus, men jag kopplade faktiskt inte förlossningen till det alls. Det var ju vår grej här och nu. Läskig såklart, men spännande. Jag tror du landar i detta, men ös ur dig här så länge. Och prata med BM om hon är bra.

  • start september

    Tjoho för Tingas dagiskillar!

    Telis, tur iallafall att han inte gått ner. Ni är duktiga som kämpar på, jag förstår att det är jättejobbigt.

Svar på tråden Summan av kardemumman - livets väsentligheter