• Lapinette

    Go to gate

    Här ska jag gå in och skriva lite om vår nästa resa ? ja inte den som vi åker till nu i veckan ? Kalifornien utan den som sker därefter dvs långhelgen i Göteborg och märker att den gamla tråden är avstängd. Vi kan ju inte låta våra resplaner ta slut nu?!!! Så här kommer det ytterligare en restråd för oss som gillar att se oss om vare sig det är i grannstaden eller om vi ska till andra sidan jordklotet.

    Kläder safari: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2036077.html
    All around the world: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2212224.html
    Been there, done that: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2372831.html
    En värld full av möjligheter: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2532440.html
    Upp och ned, hit och dit: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2989098-3.html
    Restråden som aldrig tar slut:
    www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m3208871.html
    Nästa anhalt: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m3365062.html

  • Svar på tråden Go to gate
  • Ab fab

    nja Essen är väl inte top noch precis. I Tyskland gillar jag Hamburg (verkligen mysig sommarstad), Munchen och Berlin

    Wien blir nog bara mötesdag men en o annan kaka kan nog slinka ner

  • Piggelin1

    Hej tjejer!
    Lovar att skriva om Paris, men har infernaliskt mkt småfix på jobbet efter ledigheten, men några korta rader kanh jag ju skriva

    Det var jättekul att komma till Paris igen! Härlig stad, men jag hade glömt hur enormt STOR den är Ngt som på kartan ser ut som en kort sträcka var jättelångt att gå.
    Metro med barnvagn var jag förvarnad redan innan att det inte var ngn bra idé, men när vi ändå kände att vi måste ta metron i söndags så såg vi knappt till några rulltrappor ngnstans & när vi väl burit ner vagnen för trapporna insåg vi att just i den ingången så var det bara automatiserade portar att gå igenom, som alla var för smala för vagnen (trots att vi bara hade med oss en liten sulky), så vi fick kånka upp vagnen igen & leta upp en annan "nedgång" där det fanns en bemannad lucka, där en person kunde öppna en lite bredare specialdörr åt oss...

    Telis hotell funkade jättebra & klart smidigt att det vara så nära RER-stationen! Varmt & gott, en bra bit över 20C i söndags, lite shopping, mysiga frukostar på stan, men även intressant & spännande (diplomatiskt uttryckt) att resa med en "nästan-tvååring" Både mannen & jag skulle behöva ta in på vilohem några dgr tror jag!
    Ok, måste jobba vidare, men jag återkommer!

    Ab Fab - kul med Wien - minns att jag varit på Demel nära Hofburg några ggr - yummie!
    www.demel.at/en/frames/index_kontakt.htm

  • Lapinette

    Piggelin - stressa inte ihjäl dig!

    Förstår dilemmat med barnvagn och metro. Min väninna som bor i Italien är förundrad varje gång (hon kommer ändå härifrån) att allt funkar så smidigt med barn på stan. I Italien finns det ju knappt trottoarer på sina håll.

  • Ab fab

    låter som det var en bra resa ändå. metro undvikerjag i Paris- tar helst bussen. vilket hotell bodde ni på?

    Wien är mysigt. Var där för två år sen på konferens. det var i slutet av november när juldekorationerna precis tänts och alla små marknader hade öppnat. Kanonmysigt

  • Telis

    Skönt att ni blev nöjda med hotellet, Piggelin!

  • Telis

    Här blir det ju inga resor av på ganska länge men vi har iallafall bokat en helg i Visby nu i oktober. Det ska bli så kul, jag har aldrig varit på Gotland överhuvudtaget!

  • Lapinette

    Telis - Gotland är underbart! Har varit runt hela ön vid 2 tillfällen samt haft en långhelg med tonårskompisar i Visby men det var länge sen jag var där ... allt för länge sen.

  • Telis

    Ja, det ska bli så kul! Det har verkligen känts som en brist i allmänbildningen att aldrig ha varit på Gotland. Hoppas bara att det inte spöregnar hela helgen utan att det blir så fint väder som vi har det nu. Ah, höstpromenader när solen skiner, luften är hög och klar och löven skiftar i rött och gult är nog min årstidsfavorit.

  • Piggelin1

    Vad kul med Visby, Telis! Jag spelar nästan i samma liga som du - var där på familjeseemster som 11-åring & that's it.
    Jag hade fått för mig att alla ni Sthlmare mer eller mindre bodde på Gotland sommartid, men förutom du Telis, så var min Sthlms-väinna (de vars hus vi lånade i somras) där med sin familj för första gången i somras. Så jag får väl ta tillbaka på mina fördomar!

    Lappis, du som har koll på franska viner (själv har jag fortfarande noll koll på just franska viner) - köpte en flaska Crozes Hermitage när vi var i Paris. Kände igen namnet & fick för mig att det är ett vin som är OK. Har du ngn kommentar?
    Ville mest köpa en flaska "bara för att" ha med ngt hem, precis som vi köpte med en "plåtdunk" fin olivolja från Provence.

    Om drygt en vecka åker vi till Österlen, ska bli så mysigt! Ska låna Mugglans babyvakt & ta med, så planen är att lägga lilltjejen först & sen njuta av ställets middag framåt 20-tiden på kvällen.
    Vi vill båda två mer än gärna ha det lite lugnare än under vårt middagsförsök i Paris - resulterade i att vi höll på att sätta eld på stället...!

  • Telis

    Piggelin, ni verkar ha haft en hektisk helg i Paris, minst sagt.

Svar på tråden Go to gate