• Gemma

    Summan av allt, blott och bart.

    Och det omfattar bland annat - men långt ifrån bara - champagnebubblor, bröllop såklart, skidåkning, skogspromenader, trädgårdspyssel, skärgårdsmys, storstadskaos, resor, jobb, semestrar, en oerhörd massa god mat, ett och annat klädesplagg, träningspass, dagar, nätter, små hundar, stora hästar, bebisar, nya tapeter, nya hus och lägenheter samt en och annan man som befinner sig på resa, eller smyger omkring ute i kulisserna.

    Men det bästa är ändå ni själva. Jag tror jag tar ett glas rosé och stannar här ett tag.
    Kram, G

  • Svar på tråden Summan av allt, blott och bart.
  • Dewi Sri

    Mitt alias är en liten blinkning till landet i Sydostasien där jag och min blivande bodde innan, det är nämligen namnet på risgudinnan. Vi vet inte riktig än vart det bär av när det är dags för nästa utlandsflytt om ett år, men jag har fått indikationer på Asien igen, vilket känns jättekul.

    Gemma: beskrivningen av ditt höstbröllop lät helt underbar! Vår förhoppning är också att kunna skapa den där intimiteten och närheten på vår stora dag, även om det blir ganska många gäster. Det känns viktigt att själva vara ?med? på festen. Fördelen med att välja vinterbröllop i Skåne är som bekant att man slipper oroa sig för vädret, det kommer sannolikt att vara lika grått, rått, fuktigt och dimmigt som alltid. Ergo: ingen chans till romantisk slädåkning. Vi satsar istället på en vacker lokal där man kan trivas med att vara inomhus, med många levande ljus och en sprakande brasa, all warm and toasty.

  • Gemma

    Fasen vad jag har varit duktig idag. Jobbat med - om jag får säga det själv - utmärkt resultat. Tvättat tvätt. Stekt stek. Och däremellan tagit igen mig på soffan för idag vaknade jag åter klockan sex, trots att monstret faktiskt lyckades sova "ända" till kvart i sju. Tror att jag liksom bemödar mig om att alltid vakna före henne, just för att jag hatar att väckas av skrik. Who can blame me?
    Nu ska jag promenera bort till dagis med vagnen.

    Dewi Sri: Hur länge var ni i Asien? Var det Thailand? Du behöver inte svara specifikt om du inte vill. Låter skoj med en ny utflykt, även om jag själv är väldigt nöjd med att vara tillbaka i Sverige. En dag så, kanske.

    Skåne är bra, vi är ju en hel hoper skåningar här på tråden. Två av oss i Limhamn, en i Lund. Fast själv hade jag bröllopsmiddag och fest i ett slott med djupröda väggar i Loiredalen. Höstbröllop i Frankrike är även det ett säkert kort vädermässigt, färgerna i löven sitter i rktigt länge där och så kommer ju mannen från regionen, vilket gjorde att vi hade möjlighet att gifta oss där. Är din man svensk?

  • Dewi Sri

    Gemma: vilken effektiv dag du hade igår! Idag tänkte jag ta minisemester i min egen stad och få lite paus från hemmajobbandet. En långpromenad, museum och lunch på stan står alltså på programmet. Blivande maken och jag är båda från Skåne, men bor nu i Stockholm. Vi har jobbat så mycket sen vi flyttade hit och inte riktigt haft tid att upptäcka stan, så nu ser jag fram emot att spana in utställningen om bröllop på Nordiska museet! Kanske blir det en kardemummabulle på Valhallabageriet efteråt - mums!

  • Lapinette

    Dewi Sri - då vinkar jag när du går förbi mitt jobb (nästan)!

    Själv sitter jag här på jobbet och drömmer om hus (det gör jag varje fredag). Kan inte låta bli och titta samt att jag emellanåt hittar något som jag vill ha och då skickar jag länken till maken. Samtidigt så trivs jag så bra i vår lägenhet och instämmer med maken om att vi inte ska flytta än på ett tag men visst är det härligt att drömma?! Vad drömmer ni om? För mig är det hus och resor.

    Gällande resor så funderar jag på vad vi ska hitta på nästa år och har den senaste veckan "varit i" norra Kroatien + Slovenien, Sydafrika + Namibia och igår blev det en äventyrsresa till Canada. Vi hinner ju resa lite till innan det är dags för adoption. Visst kan vi resa även efter vi har fått hem vårt barn men då blir det nog resor av en lite "lugnare" karaktär. Ser då fram emot att hyra hus på Västkusten, Gotland, Bretagne och ta små weekendresor tillsamman med maken. Drömmer vidare ...

  • Gemma

    Lapinette: Jag drömmer om att bli klar med mitt nuvarande jobbprojekt innan bebisen dimper ner... och om att bli färdig med huset (som jag aldrig drömt om utan mest gått och "blivit" med). Fick just mail från brorsans fru - slash arkitekten - om att hon just nu ritar för fullt, det lutar mot att förlänga hela huset uppifrån och ner, då skulle det bli riktigt rymligt för vår lilla familj. Så nu ska vi åka dit och mäta upp bröstningshöjder och liknande. Fick också samtal från vår rara hyresvärd; hon hade tänkt sälja lägenheten med start i maj nästa år och fram till dess gäller ju vårt kontrakt och vi kan bo kvar i lugn och ro. Vill det sig illa och vi inte är klara med huset kan vi ju alltid flytta igen men fasen vad jag inte har lust.
    Resa ska vi göra under hösten, har bara inte riktigt bestämt oss för vart.
    Det är nog smart att ställa in sig på att inte kunna göra jätteomfattande resor med ett litet barn, speciellt de adopterade behöver ju stabilitet i början, men sen - det går verkligen hur bra som helst. Monstret är resvan och en dröm att resa med, det är då hon mår som bäst verkar det som. Lugn och avslappnad sitter hon där i sitt flygplanssäte, timme ut och in. Andra barn är rörligare men de flesta verkar uppskatta den tighta samvaro och alla de intryck som resor innebär.

    Kram, G

  • Gemma

    ...sen har jag ju bara erfarenhet av långresor med små barn och dom är ju lätt-transporterade, vet inte om det blir besvärligare med åldern, det kan nog vara så.

  • Izunia

    hej hej hej mina vänner!
    Längesen jag tittade in. Det har varit minst sagt hektiskt - men trevligt!

    Välkomna tillbaka från diverse resor!

    Dewi sri - välkommen!

    Vi ska också snart ut och resa. Har bokat SLAPP/SOL-semester i oktober till Turkiet. 5 stjärnigt, all inclusive tillsammans med mannen och dottern. Men innan resan ska ju jag börja jobba!! Redan nu i september. Klart det kommer att bli kul att jobba igen men det känns lite att lämna ifrån sig ögonstenen.. Min första arbetsdag efter utbildningen blir nog 11 sep. Känns väl sådär..

    Busan har fått sin fjärde tand och går/springer helt utan mammas hjälp. Var tvungen att köpa nya skor till henne dessutom för foten har spurtväxt i sommar. Hittade ett par urtjusiga Geox. Rosa gympadojor som blinkar när hon går... Hur bling-bling som helst!

    I onsdags firade vi 3 årig bröllopsdag och var ute och åt i Malmö. Maken hade bokat bord på Epicure (?) på tips från en kompis men vi gick till Chili istället. Det var väl ok... förutom att köttet typ var kallt.. Ville inte heller få det uppvärmt för då hade det ju blivit helt torrt och segt ju. Servitören verkade inte heller särskilt bekymrad över våra klagomål och efter att ha undvikit oss alldeles för länge (jag ville ju beställa dessert!) så tröttnade vi och gick. Vi tog en runda till casinot och åkte sedan hem. Det var trots delvis kall mat en riktigt trevlig kväll!

    Igår var jag hos en ny sjukgymnast och efter 5 år kunde hon ge mig en trolig orsak till mitt ryggont!! Det känns verkligen som en lättnad att nån tog sig tid och undersökte mig och kom med en förklaring. Jag har gått till kiropraktor i över 4 år nu, ungefär varje varannan vecka, har röntgat ryggen men läkarna säger inget. Typ - Kom tillbaka nästa vecka...
    Min kropp har alltid varit tränad och muskulös och jag har varit väldigt vig. Just det var mitt problem nu - överrörlig och har blivit stel pga minskad träning/graviditet/bära barn.. Hon sa även att det går att göra nåt åt. Nästa vecka börjar min rehabilitering! yeaj...!

  • Izunia

    Gemma- härlig semester med perfekt shopping!Snygga kläder till 70% rea!
    Ska bli spännande att träffa er snart så man får se på magen! Måste medge att jag blivit gravid-fanatiker. Tycker det är så fantastiskt med bebisar i magen.
    Synd att svärmor är sån plåga. Håller med om att ni borde träffa systern på egen hand nästa gång utan svartsjuk övervakning.

    Duktig kompis monstret har som talar 3 språk - flytande. Hur gammal? snart 2 år? Jag hoppas miss J klarar sina 3 språk. Hon har redan utökat sitt vokabulär med "tack, bye bye, gunga, lampa, titta". Gunga kom idag! Måste verkligen ringa dagiset och trycka på så att vi verkligen kommer in så att hon har engelskan på heltid där.

    Fru F och G - fika snart??

  • Gemma

    Hej Izunia, känns just som om det landade ett skärt glittermoln över tråden när du gjorde entré. Du är härlig med dina blingblingskor till miss J, själv är jag väldigt tvärtom och kör Kavats bruna ekologiska range, ju mer skogsmulleaktiga, desto mer gillar jag dem.

    Träffas jättegärna nästa vecka, mannen reser tisdag - fredag så jag kommer vara extra sällskapssjuk just de eftermiddagarna. Fru F, Izunia, hur skulle det funka för er? Jag hämtar monstret från dagis kl 15 och lättast vore att köra direkt till Lund, så kan vi träffas där vid 15.30. Eller också kan vi såklart ses i Malmö. Vilket ni vill.

    På måndag ska vi på ultraljud! Främsta orsaken är såklart att kolla att det inte är nåt fel, men sånt där tänker vi inte alls på, däremot desto mer på att vi eventuellt kommer att få veta om det blir en bror eller en syster!

    Idag har mannen repat vinbär från VÅR trädgård och fryst in, själv har jag tränat, storhandlat och gjort vår goda och enkla standardlördagslunch (broccoli stekt i olivolja och vitlök, färsk bandspaghetti, tomatbasilikasås, berg av parmesan och stekt kycklinglårfilé). Monstret behärskar nu både kniv och gaffel och åt så mycket att vi bara häpnade, efter en väldig frukost med välling, fruktfat, omelett, extralagrad västerbotten och rostat bröd! Hon är verkligen glad för mat och tar för sig av lite av varje, älskade fjällrödingen igår kväll men är mindre förtjust i potatis, bröd och annat som inte smakar så mycket. Hon är lång, frisk och aningen - men bara lite - knubbig och tar alltid väldigt god tid på sig att äta och tugga, så hon är på alla sätt ett föredöme för hela familjen. Känns så himla kul att ha ett barn som smälter in i vår matglada familj.

    Apropå det så ska vi ha middag här med våra nya, trevliga limhamnsvänner. De har lämpat av ena tvillingdottern på mormor och kommer bara med den andra. Vi ska göra bovetecrèpes med egenkomponerad sås på fläskfilé, smörstekta äpplen, calvados, honung, grädde, buljong och schalottenlök. Lite förrätt med rosévin, patéer och cornichons som vi tog med från Frankrike, och till efterrätt Lejonet och Björnens glassar med varma hallon. Till middagen dricker vi en Cidre Brut de Normandie. Framför allt ser jag fram emot sällskapet, de är verkligen supertrevliga.

    I morgon ska mannen fortsätta demolera huset och sen börjar simningen för monstret, har anmält henne till Swimmix och hon ska gå hela hösten och bara ha kul och eventuellt lära sig nåt, men det är mindre viktigt. Cyklade för övrigt förbi friluftsbadet i nordvästskåne förra helgen, där jag pinade mig igenom en hel sommar av simklasser i iskallt vatten bland mycket yngre barn (de i min ålder hade redan avancerat till den djupa 25m bassängen) och fasade för att få vatten i näsan och nej... jag lärde mig inte simma. Det skedde först två somrar senare i vänliga Donau i Ungern, under lekfullt delfinhoppande med lillkusinen.

    Izunia: Monstrets trespråkiga bästis är 22 månader. Monstrets franska har också blivit mycket rikare sen vi var där på semester, det är med barn som med vuxna, att de uppskattar och förmår lära sig språk allra bäst "på plats", tror jag. Ni får väl ta en sväng till Australien..?

    Kram, G

  • Izunia

    Gemma jag träffas gärna och vi kan klart ses i Malmö denna gång. Fredag 21e låter bra. Närmare detaljer kan vi ta senare.

    Jag är så bling-bling men enligt mig själv inte på det tacky sättet. Normalt köper jag väldigt lite rosa, så det är väl egentligen det jag gillar minst med skorna. Men det är ju så bra kvalité och mormor är överlycklig att de är rosa. Så alla är väl nöjda. Köpte ny vit tröja på Benetton idag till miss J med glitter såklart.
    En ny overall till vinter med tillhörande handskar blev det också. Måste ju utrustas till Österrike nästa år. Det blir nog inga skidor denna gången men däremot nästa säsong ska det testas!

    Gemma- spännande med ultraljud!!! Violken vecka är du i nu? 18?
    Det får bli många "språkresor" för miss J. Jag vill verkligen att hon talar alla tre språken flytande. Men hon verkar ju förstå vad vi säger till henne redan - oavsett vilket språk.

Svar på tråden Summan av allt, blott och bart.