• Aleta

    Så gifter du dig enligt etiketten!

    Jag hittade en rolig bok i bokhyllan här hemma:

    Hur man uppträder korrekt - En bok om moderna sällskapsformer. (Tredje upplagan 1949.)

    Den är riktigt rolig att läsa, det var andra tider minsann! Jag tänkte dela med mig av "adertonde kapitlet: Högtidligheter" som innehåller allt man kan behöva veta om bröllop och förlovning.
    (Jag måste bara sprätta upp sidorna först...de var visst inte så noga med etiketten här hemma. )

    Jag skriver det hela som en följetong så att det blir lite spännande. Häng med om ni tycker att det är kul!

  • Svar på tråden Så gifter du dig enligt etiketten!
  • Vill nu

    Men är det inte lite att bryta mot etiketten att ha en förlovning, som är längre än ett år??! Har ALDRIG hört om en så lång, kunglig förlovning!

  • Aleta

    "Enklare bröllop

    Men ett bröllop kan också ske under betydligt enklare former. Låter ett brudpar viga sig på förmiddagen, bär bruden hatt och höghalsad promenadkort klänning i kyrkan, brudgummen jaquette eller mörk kavaj och övruga gäster i förmiddagsdräkt. Inga höga hattar. Ja, brudparet kan också vigas i resdräkt.

    Efter ett förmiddagsbröllop kan en finare lunch intagas i hemmet eller å restaurang.

    Så har vi det s. k. tebröllopet, då vigseln sker på eftermiddagen och gästerna efteråt bjudas på tårta, te eller kaffe och ev. vin eller champagne. I kyrkan kan bruden mycket väl ha brudklänning med slöja m. m., brudgummen jaquette och hög hatt, gästerna förmiddagsdräkt.

    En brud som gifter sig för andra gången, bär aldrig vit brudklänning, slöja eller myrtenkrans. Men är bröllopte stort, kan hon bära en elegant klänning i ljus pastellfärg. Brudgummen bär frack. De övriga gästerna äro klädda som till bröllop i vanlig stil. Festligheterna för övrigt brukar vara något enklare. Har brudgummen däremot varit gift förut men bruden ej, så firas bröllop som om ingen av dem varit gift.

    Vid bröllop avlägges all sorg, även av gästerna, och vid all korrespondens i samband med ett bröllop användas vanliga kort och brevpapper - ej sorgkantade - inte heller gästerna göra detta."

  • Svanboet

    Står det nått i boken om hur lång en förlovning lämpligen bör vara?

  • Aleta

    Nej, men de kan tydligen vara ganska långa, för om man läser vad som ska graveras i Evas vigselring så står det: "Allan 27/8 1948" och vigseln äger rum 16/11 1949 så det är med andra ord ungefär lika lång förlovning som för Viktoria och Daniel.

    De kanske har den här boken!


    Svanboet skrev 2009-02-26 16:52:05 följande:
    Står det nått i boken om hur lång en förlovning lämpligen bör vara?
  • Aleta

    Eftersom det är slut på bröllopskapitlet, men den här boken är så bra, slår jaf upp en sida på måfå (kom gärna med önskemål om det är något ni undrar ):

    "Telefonens etikett

    När man ringt upp ett nummer och fått svar, bör man genast säga vem man är och inte "träffas Erik?" eller "träffas direktör Kronstrand?" Att fråga så är det samma som att fråga anonymt, och man får då inte förarga sig över att man får höra "vem får jag hälsa ifrån?"

    På denna fråga svarar en del personer med den märkliga upplysningen att "det gör detsamma". Den som svarar så är inte bara en drummel utan en dum drummel. Att inte säga vem man är, är överhuvud taget taktlöst, ty det är alltid otrevligt för den efterfrågade att få höra att han sökts av någon, men att denne inte sade vem han var.

    Har man själv blivit påringd i hemmet, bör man svara med numret eller med titel och namn och inte med "hallå".
    "Hallå" är förresten ett fult ord, som borde läggas bort.

    Låter direktör Kronstrand någon annan svara i sin bostadstelefon, så bör denne säga numret eller "det är hos direktör Kronstrands". Man behöver inte tala högt i telefonen för att höras, en skrikig röst hörs tvärtom sämre. Den bästa telefonrösten är den djupa tonen, vilken även hörs bäst vid långlinjesamtal. Det tjänar till ingen nytta att höja rösten vid telefonering över stora avstånd, ty telefoncentralerna ha förstärkningsanordningar, och en dålig förbindelse beror på andra fel, inte på att de telefonerande tala för lågt.

    Förr i världen praktiserades det rätt ofta, att någon som behövde telefonera gjorde sig ärende in i en affär och frågade om priset på en vara och sedan bad att få låna telefonen. Ett sådant svepskäl genomskådas numera genast och lika gärna kan man gå rakt på sak. Men ingendera hör till god ton. För att låna telefonen i en affär, bör man ha gjort några inköp eller vara bekant med affärsinnehavaren. I cigarraffärer etc., där telefonen genom avtal med telegrafverket upplåtes åt allmänheten, får man naturligtvis inte glömma att erlägga avgiften och även i andra fall kan man gärna be att få betala samtalet - dock inte truga.

    Samtal för tillkallande av ambulans, brandkår eller polis äro avgiftsfria även från telefonautomaterna."

  • passionsblomman

    Ååååh vad roligt!

    Undrar vad författaren skulle ha att säga om mobiltelefonsetikett?

    Som när människor avhandlar sitt sexlivs glada erfarenheter, eller storgrälar i telefon högt och ljudligt mitt i rusningstrafiken...

  • Jeez

    Ah, det var därifrån jag en gång i tiden fick ett av mig valanvänt citat! "Den som svarar så är inte bara en drummel utan en dum drummel"

  • Aleta

    Mycket bra citat!


    Jeez skrev 2009-02-26 21:43:08 följande:
    Ah, det var därifrån jag en gång i tiden fick ett av mig valanvänt citat! "Den som svarar så är inte bara en drummel utan en dum drummel"
  • passionsblomman

    HELT underbart! *sparar*


    Jeez skrev 2009-02-26 21:43:08 följande:
    Ah, det var därifrån jag en gång i tiden fick ett av mig valanvänt citat! "Den som svarar så är inte bara en drummel utan en dum drummel"
  • elsi

    När jag flyttade till Malmö från England innan de flesta härinne var född ... Nja det var 1982, så lärde jag mig då att Hallå var ett mycket fullt ord, och inte bara på telefonen, och jag svarade alltid.. "hos Novén"
    Jag kan tillägga att man skulle också säga "Ni" till någon man inte kände eller till chefen till ex.
    Oj vad Sverige ha förändrats!!

Svar på tråden Så gifter du dig enligt etiketten!