• nu är jag fruL

    När märker man av att man är...GRAVID???

    Eller:
    Äggsjuka aladåber- hur steker man dem?
    Desperate sexwives
    Jakten på det försvunna ägget
    Simmarnas kamp mot målet
    Gör kontorsstolen till en spermie centrifug...

    Ja ni gissade det. Här fortsätter vi. Vi kom upp i över 4000 inlägg om hur man märker av när man blivit gravid. Och hur man blir gravid. Här delar vi allt, tips, trix, sorg och glädje. jakten på de befruktade ägget är en berg och dalbana HÄNG MED!

    Välkomna alla nya och gamla!

  • Svar på tråden När märker man av att man är...GRAVID???
  • Frejis

    Vickan - japp, en egen tråd låter bra, med risk att det blir lite blodigt ;) nja, så farligt behöver det inte vara särskilt om man kan se varandra och dela på en flaska vin :) annars får man dricka själv framför datorn.

  • nenne78

    precis, jag tror också att vissa mammor vägrar dela med sig av ledigheten. Så att de kan dricka latte och gå på stan med sina accessoarer (hur fan stavas det?!?!). Stackars barn!

  • Frejis

    Vi hörs senare, måste iväg på en liten shoppingtur. Födelsedagspresent till mig skall köpas :)

  • Page

    Jag hade säkert också uppskattat dagis ville bara förtydliga att man kan bli socialt stimulerad även om man inte går på dagis. Och att man som vuxen inte behöver bara sitta hemma med sitt jollrande barn bara för att man inte går iväg till ett arbete.

    Frejis, Jag förstår hur du menar med att det inte känns naturligt att prata ngt än svenska. Min katt är också svensspråkig!

    Lycka till Frejis och Mindre nu inför äl. Nu jäklar!!!!

    Lapinette, kniiiip som Susanne Lanefeldt skulle ha sagt.

    Sweet, ha det trevligt i labbet och fortsätt gärna vara "odiplomatisk". Jag älskar det!

    Muggles, CicciL, Snart så, och fruL hem med er och klappa på era mysmagar!

    Jag återgår till mina hemmfruplikter nu efter en hel dag med BT och ams!

  • Page

    Och Koko, nu kan du kryssa i almanackan att det är en dag mindre tills ni kan sätta igång med barnfabriken igen!

  • nu är jag fruL

    lapinette: cicci och snartis vill ju vara hemma länge. Och ärligt talat jag med. Varflr inte passa på. Jobba kommer jag ju hinna. pension lär ju inte vår generation få...så det blir att jobba tills man stupar så det gäller attt ta vara på ledigheten.

    Så även fast jag säger nu att jag kommer vilja jobba så vet jag att jag kommer vara hemma ca ett år i allfall och jag kommer ÄLSKA det!!!!!!

    page Skulle ni fösöka med insemination förresten eller hur länge försökte ni löra den naturliga vägen?

    Usch vadr precis och skulle kolla på en jacka, hittade ingen så klart jag avskyr verkligen att gå i kläd affärer. Och jag får nästan ångest av att jag vet att jag MÅSTE gå i affärer ganska så snart. jag kan liksom inte ha mina byxor så länge til.... Lyllos dig cicci

    puss på er alla mina trådisar och hoppas att inga mensar kommer och att ägg träffas i kväll. Ska hålla tummarna mindre. Oc tummarna hålls även för lapinette som ska kniiiipa.

    Kram alla

  • Izzie

    Skit också. Nu har tanten kommit till mig med. Det blev alltså inget denna månaden heller. Deppig.

  • sweetstreet

    Jag tror det är jättevanligt att mammorna är hemma 1 år och papporna tar över sedan.

    Och jag tycker också att varje par/famlij måste få göra precis vad som passar dem bäst! Alla lever vi olika liv och har olika prioriteringar. Detta gäller ju heller inte enbart samma männsika, dvs att samma person vill ju inte exakt samma sak hela livet, utan man är ju i olika faser och detta kan ju spela stor roll för tex hur man vill göra med föräldraledigheten. Och det är något jag verkligen respekterar!

    Jag respekterar självklart även om någon vill vara hemma hela föräldraldigheten eller kanske inte alls. Detta är mycket personligt och jag är för människors rättighet att välja fritt.

    MEN jag har personligen svårt för argumentet som många har att de pappan inte kan vara hemma pga av att han tjänar mer än mamman. Detta är dock min högst egen åsikt! Jag kan verkligen förstå detta i de fall där det handlar om att man verkligen precis "klarar sig" varje månad om ena parten t ex är arbestlös eller så. Men annars har jag lite svårt att förstå att man kan tycka att materiella saker är så viktiga att man inte kan avstå en del av detta i ETT PAR MÅNADER mot att han får vara hemma med sitt barn. För i de fall jag täffat på handlar det sällan om att han ska vara hemma 50% utan det har ofta handlat om de sk pappamånaderna och det är typ 2 månader. Och då kan jag inte förstå att man hellre arbetar pga av att man vill fortsätta med exakt samma ekonomiska standard än att få chansen att vara heltid med sitt barn. Särksilt som dessa personer ofta skulle kunnat lägga undan en slant några månader innan barnet är fött för att "dryga ut" med under de kasnke 2 månader det handlar om när han skulle varit hemma. Men som sagt det är min högst personliga åsikt i ämnet.

    Det andra är lite som du Jessie sa. Som utomlandsboende svensk har jag svårt att förstå att man inte vill utnyttja sin rätt att vara med sitt barn när man nu har en sådan generös förldraledighet som vi har i Sverige. Och detta gäller såklart framförallt män eftersom det oftare är män som inte tar ut sin del av föräldraledigheten. Tycker det är lit synd eftersom det känns som om männen missar en jätteviktig del av sina barns uppväxt som aldrig kommer igen.

    Själv vet jag som sagt inte alls hur vi kommer göra praktiskt här (om det nu blir några barn alls). Här är allt annorlunda och pappaledighet finns inte på världskartan här så jag tror helt eneklt att jag kommer vara hemma de förta 2 månaderna och sedan kanske vi kan "saxa" lite mer. Vi har båda "fria" yrken vilket är en enorm fördel. Så inga fasta arbetstider vilket gör att vi säkert kan pussla ihop något bra. Min dröm vore att vara hemma ett par dagar i veckan men jobba ett par så att man fortfarande kan hålla jobbet igång men samtidigt ha tid för sitt barn. Jag är nog ingen bra "hemma-på-heltids-personlighet" tror jag ;)

    Men jag skulle definitivt vilja att min man var hemma åtminstone 1 månad heltid för vad jag har hört av mina vänner som fått barn så säger de (nu snackar jag mina killkompisar) att detta var oerhört betdyelsefullt för dem. Att de aldrig kunnat inse eller ens försöka förstå hur stor skillnad det var att vara "fritidspappa" mot att vara det på heltid förrän de varit pappalediga. Mycket handlade väl om att de plötsligt fick fullt ansvar för barnet eftersom det annars ofta var så att mamman "ryckte in". Nu fick de i lugn och ro skapa sig en helt egen relation till sitt barn, fritt från nojjiga morsor (som om mammor skulle vara nojjiga...! ;) ) och det sa de var otroligt värdefullt. De fick en helt annan relation till barnet efteråt och det skulle jag såklart vilja att min man också fick.

  • sweetstreet

    Ojjjjj vilket långt inlägg det blev!!!!!
    Himmel!
    Jag skrev på det lite fram o tillbaka mellan jobbandet och insåg inte hur långt det blev förrän jag postade det! :D

  • sweetstreet

    Trist Izzie!
    Skickar kramar till tröst.

Svar på tråden När märker man av att man är...GRAVID???