Summan av allt
I flera veckor har jag funtat på ett namn som är tillräckligt omfångsrikt. Jag tror jag har det nu. Enjoy!
Kram, G.
I flera veckor har jag funtat på ett namn som är tillräckligt omfångsrikt. Jag tror jag har det nu. Enjoy!
Kram, G.
Åååå lapinette, så kul med lägenheten! Och de gula löven! Själv sitter jag len och mjuk som en bebisstjärt efter gårdagens tvåtimmarsbehandling på JW Marriott:s urlyxiga Mandara Spa. Mitt Automn Woman-paket innehöll ett fotbad i orkidévatten, en honungsscrub, en otroligt tuff oljemassage och en skalpmassage. Mannen i sin tur fick en "Automn Man" och vi låg lyckliga bredvid varann i ett himmelskt vackert rum som gick i mörka trätoner med inslag av skiffer (hela badrumsdelen var privat och klädd med matta skifferplattor).
Sen åkte vi upp till 39:e våningen och drack moët och käkade svärdfisk medan vi slött betraktade 360-gradersvyn och trafiken som ringlade som jättestora lysmaskar därnere.
Eftersom vi tidigare på dagen hade gjort en tretimmars båttur på Huang Pu-floden och stillsamt puttrat fram mellan jättelika skepp, rostiga djonker och olika vansinniga byggprojekt ("this is a 4000 square meter area where in the year 2010 China will greet the world and the world will greet China..." etc) sov jag riktigt, riktigt gott i natt.
Nu promenad till skolan, i sol och fina höstkläder - jaaa!
Åååhhh Gemma! Can I have your life?
Nä... skämt åsido, vi har det inte så illa här uppe norraste norr heller men jagh hade gärna tagit din plats på spa.. Honungsskrubb!!
Jag hade en riktigt skön söndag med lång promenad i solen och smaskig sushitake-away. Långt bad i underbar badolja från Decleor och både peeling och ansiktskräm!
Sedan blev det "A beautiful mind" som fascinerar mig omåttligt! Hur kommer det sig att nästan alla genier är galna på ett eller annat vis? Varför har vi fått all den hjärnkapasitet som vi har bara för att när den utnyttjas bli galen? Mycket underligt!
Mina topp 3 besökta länder är:
1. New Zealand. Världens vackraste land!!
2. Canada. Vilt vackert och överväldigande. Vancouver är nog en av de finaste städer jag besökt!
3. Norge. Behöver kanske en närmare förklaring, men naturen och bergen, fjordarna gör detta till ett underbart land!
Som ni närker är jag kanske mest imponerad av natur... Och helst ska det inte vara för varmt! Gillar att kunna göra saker utan att dö av värmeslag... De kontinenter som är kvar på listan att besöka är Afrika och sydamerika. Sydafrika blir det ju i januari och sydamerika kanske på bröllopsresa. Har tänkt på att resa till Argentina/Mendoza under 4-5 veckor och jobba på vingård också. Det vore något det!!
Jag vet inte om jag nämnt att jag börjat klättra igen, det höll jag på med för ett par år sedan och har dammat av selen... Man måste ju av förståliga själ vara två för att kunna bli säkrad, så här gäller det att planera och hålla sams. Klättrar både med J och min bästa vännina! Grymt bra träning, och ger snygga muskler. Sen är adrenalinkicken en schysst bonus....
utvandraren - är inget proffs på klättring men blev släpad till en klättervägg på min möhippa. Tjejerna blev nog lite besvikna när jag ganska så snabbt och smidigt ålade mig hela vägen upp. Tror att balansen och smidigheten finns där sedan dansen för det var bara jag och en annan fd tävlingsdansare som klarade oss hela vägen upp. Nere i Frankrike brukar man se dessa otroligt modiga som hänger över klippstup.
Älskar ocskå naturen och framför allt kombinationen vatten plus berg. Blir alltid andaktig av att se höga berg som stupar ned i raviner med en flod som ringlar sig fram. Det är en av anledningarna till att jag gillar den franska kusten mot Italien samt även Sicilien. Skulle på vår Afrika resa vilja åka upp till Mpulanga och Blyde river (har säkert stavat fel här) men vet inte om vi orkar resa så långt och så mycket på två veckor.
Gemma - dina dagar med massage låter otroligt härliga. Kommer knappt ihåg senast jag var iväg ...om vi då bortser den månatliga massagen vi får här på jobbet.
Lapinette,
Ja klättring behöver absolut inte vara svårt! Men tekniken gör att man håller ut längre... Sedan beror det ju på vilken svårighetsgrad man väljer på leden man går. Men kul är det!!
Vilken nedräkning inför flytten va? Härligt med nytt hem till jul...
är det någon av er fransktalande som kan hjälpa mig att boka opera?
www.operadeparis.fr/
Jag vill gå och se Idomeneo den 15 dec...
Pleeease?
Hi girls,
Sorry utvandraren sitter lite kritiskt till på jobbet men ska kolla din sida så fort jag får tid. När åker ni till Paris?
Visst här är det nedräkning inför flytt. Imorgon skriver vi kontrakt och sen flyttar vi i omgångar fram tills den 11 november. Packar några kartonger varje kväll så det börjar bli rätt tomt i skåpen.
Utvandraren:
Har kollat men får meddelandet att det idag inte finns några lediga internetplatser kvar. Hittade dock info om att eftersom biljetter regelbundet lämnas tillbaka, så skulle man gå in dagligen och kolla. Det gör du enklast genom att skriva in "Idomeneo" högst upp på startsidan efter "recherche" som betyder "sök". Klicka sedan på ok. Klicka sedan på "Idomeneo" igen och därefter på "Réserver" som betyder "boka". Du får därefter veta om det finns platser eller inte (även skrivet på engelska). Lycka till!
Tack för hjälpen Roslagsbrud! Jag fick träff på de dyraste biljetterna, de för 160E. Ville gärna ha en prisklass eller så lägre men kanske det blir dem ändå! Jag hittade ingen engelsk text dock....
Hello girls!
Nu är vi fattiglappar! Har varit och gjort transaktionerna och fått våra nycklar till den nya lägenheten. Hade hoppats på att köra över lite finkristall ikväll men jisses vad det snöar. Vilket fall som helst så blir det ett besök i lägenheten och sen hem till den trånga lyan med massor av kartonger för att dricka Pol Roger.
Hej raringar, är jättebusy med skola (tentor nästa vecka), privatlektioner OCH jobb. Skriver mer när jag får tid. Kram, G