Man ska inte äta värktabletter som innehåller acetylsalisylsyra när man är gravid eller vill bli gravid (t.ex. Ipren), men paracetamolpreparat är okej (t.ex. alvedon), har inget med att göra om de är gamla preparat eller inte, de har helt olika verkningsmekanism.
Acetylsalisylsyra är en COX-hämmare och om jag inte är helt ute och cyklar så ökar mängden COX vid en ägglossning, om man äter COX hämmande preparat kan ägglossningen utebli. Kan inte mekanismen helt, men vet att det har med COX att göra. Jag tror inte att det är helt bevisat att det är så att acetylsalisylsyra kan hämma ägglossningen, men det finns forskning som pekar på det och därför ska man undvika det när man vill bli gravid.
Hos ett foster finns en öppning mellan höger och vänster hjärthalva som stängs vid förlossningen (vet ej exakt när). Eftersom fostret får syre från mamman så går inte blodet samma väg i hjärtat under fosterstadiet som efter födseln. Blodet hos ett foster går direkt från höger till vänster hjärthalva utan att passera lungorna. Om man äter acetylsalisylsyrapreparat under graviditeten kan öppningen i fostrets hjärta stängas i förtid och fostret får då syrebrist och kan dö.