• MSW

    Livets toppar och dalar

    I den här tråden har det "tjötats" en hel del genom åren (planeringen för nästa sommars femårsjubileum har redan påbörjats), allt eftersom har den gått från att vara en "hur vet man att man är gravid"-tråd till att bli en vänskapstråd!

    Här avhandlas allt som rör barn/familj, resor, internet shopping, tråddejter, husdjur, god mat/bak och allt annat man kan tänka sig! Och vi både gläds och gråter med varandra!

    Trots att vi är utspridda över hela Sverige (mer eller mindre) så blir det en hel del olika tråddejter i olika konstellationer!

    Tempot är för det mesta högt och det kan nog vara lite svårt att hinna med/komma in i tråden, men vi välkomnar alla, men vill då gärna ha en någorlunda presentation, typ var man bor, var i barnkarusellen man befinner sig, skostorlek och vilken favorit choklad man har och vad mer man kan tänkas vilja dela med sig av!

    Då kör vi!!

    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3733191.html

  • Svar på tråden Livets toppar och dalar
  • Tinga

    Lappis - jag undrar ungefär detsamma som PB. När blir man bortplockad från kön - när man fått barnbesked eller först när man hämtat sitt barn? Det kan väl gå några månader däremellan, om jag fattat det hela rätt.

    Att det hittills har kommit 45 barn ifrån Korea - betyder det att de faktiskt kommit hit eller att det är 45 barn som blivit "barnbeskedade"?

  • Lapinette

    Förtydligande:

    - vi har köplats nr 61 just idag
    - mellan 2010-01 och 2010-09 har det kommit 45 barn från Sydkorea dvs de är här nu hos sina familjer ... rättelse kollade upp den senaste siffran som säger 59 barn hittills i år.

    Siffran skiftar från år till år. 2009 kom det 95 barn från Korea, året innan 77 barn och året innan dess 69. Så i år är det ganska få än så länge om vi tittar historiskt sett.

  • Lapinette

    Tinga - du har nog rätt där ... man bör bli bortplockad från listan när man fått barnbesked och inte när man väl rest. Måste kollas upp.

  • Lapinette

    Hittade detta - När det är dags att göra i ordning handlingar till ett land tas ärendenumret bort från listan/listorna. Köer som gäller när man skickat ansökan till ett land finns alltså INTE med här. SUCK ... känns nästan som det är omöjigt med 3 års kö i sådana fall för vår del (innan vi får skicka pappren).

  • Lapinette

    Detta borde i sådana fall innebära 3,5 års kö för att få skicka iväg papper till Korea och inte 3 år som de säger på AC. Vad trött jag blir!

  • passionsblomman

    Lappis, jag tror jag är helt pantad, men jag fattar faktiskt inte hur avlägset eller nära det här är för er?
    Mer än att det hela tiden riskerar att flyttas åt det negativa hållet...

  • Lapinette

    Jag räknar så här .. om vi är nr 61 till att få skicka våra papper till Korea och det i år hittills har kommit 59 barn så borde det innebära (förutsatt att det kommer ungefär lika många barn i fortsättningen) att det är ett år tills vi får skicka iväg våra papper. Då har vi stått i kön i 3,5 år (nästan). Sen så tar det mellan 6-9 månader innan man får åka iväg och hämta sitt barn. Allt jag nämner här är speciellt för Korea, för andra länder gäller andra kötider.

  • Lapinette

    pb - vi har köat (betalat in till AC) sedan juni 2008 dvs vi har stått i deras kö i 2 år och 3 månader drygt.

Svar på tråden Livets toppar och dalar