• viktualia

    Barnkarusellen snurrar vidare

    " Det är inte själva stödet från våra vänner som hjälper oss mest,
    utan den säkra övertygelsen om att de vill hjälpa! "

    Glädje, inredningsfrågor, sorg, bilval, trötthet, barnmatsrecept, oro, vintips, lättnad, resplaner, förtvivlan, amning, befrielse, dagisstart,lycka fertilitetstricks - är alla delar av pratet under åkturerna!

    Följ på ytterligare en åktur med vår mysiga barnkarusell!

    Tack för att ni finns!

  • Svar på tråden Barnkarusellen snurrar vidare
  • Page

    EA, ja, det kanske funkar! Det gör ju inget om den blir blek (till skillnad från brödet), det ligger massa gott på den som döljer blekheten.

  • Fru E

    Page-hur ser prognosen för J ut nu? Visst hade han fått en transplantation?

    Rensa ogräs i gången, där påminde du mig om något som jag med borde göra.....

  • Fru E

    Page-precis, har jag brått så gör jag vanlig scones deg annars pizzadeg med jäst

  • Piggelin1

    Sista skälvande dagen hemma idag av mina sex veckors mammaledighet - på måndag börjar allvaret med att jobba, hämta, lämna osv

    Inskolningen av Amanda har gått superbra, klart över förväntan! Ingen gråt eller tandagnisslan alls (ännu kanske jag ska säga)! Möjligen att hon äter lite dåligt, men vem vet, hon kanske inte hinner - det är så mkt kul som händer hela tiden ju... Enligt fröknarna går hon bara runt & skrattar & ler mest hela tiden, hur nöjd som helst
    Dock lite tur att jag inte började jobba denna veckan, inskolningen var ju egentligen avklarad på Skärtorsdagen, men eftersom denna veckan också är kort, så tänkte jag att en vecka till hemma kan vara bra med lite kortare dgr. Amanda gick nämligen & fick första slängen av dagisbaciller (förmodar jag) & fick stanna hemma tis-ons denna veckan. Hade varit fint att börja jobbet igen med att vabba... Ok, hon lär ju bli sjuk mer, men förhoppningsvis inte nästa vecka iaf.

  • Piggelin1

    Page - fy vad trist med sjuk J Hoppas han piggar på sig snart igen.

  • Page

    Japp, han transplanterades i höstas. Prognosen var 50/50 att han skulle förbli frisk, nu vet jag inte med tanke på infektionerna som han har drabbats av.

  • Page

    Kul att det har fungerat så bra med inskolningen Piggelin!

  • Fru E

    Page-hoppas på att det "bara" är en vanlig infektion då som inte gör att sjukdomen kan komma tillbaka

  • Piggelin1

    Ok, alla ni som bor i lgh - skippa nedanstående inlägg - det är bara trädgårdsmöbelprat...

    EA, många turer & kollar blev det innan vi till slut slog till
    Här i området har var & varannan sådana här
    www.plantagen.se/Produkter/Mobler/Mobelgrupper/Mobelgruppe-Kanton-i-aluminium-og-ash-tekstilen/
    Så detta föll bort direkt, liksom såna där i teak.

    Hittade dessa när vi kollade runt
    www.bergaform.se/
    Klicka på Produkter & sen "Spring" - men ett bord med fyra stolar kostade ju en förmögenhet, eller iaf 25.000
    Bergaforms "Access" gillar jag skarpt med, men de lär ju inte heller gå att lösa för en vettig peng...

    Sen kollade vi på dessa, som AM tipsade om
    www.kwa.se/product.asp&module_instance=1&action=question_show&id=11&category_id=1&category=Furum%C3%B6bler&navid=8&lank=furumobler
    Jättefina & rätt OK pris, men så slog det oss att ett runt bord är lite opraktiskt, dvs om man blir många, så finns det inte så lätt plats för fler.

    Så till slut blev det dessa
    www.vellingeblomman.se/mobler.html
    Scrolla ner till "Star & Hurricane", fast vi kör svart/silver istället för vit/silver
    Vitt kan blir så himla VITT & jobbigt för ögonen i starkt solljus (för visst blir det en sådan sommar!), därav att vi valde den svarta versionen.

    Senare igår em åkte jag för första gången till outleten för Nyblom & Kollen
    www.nyblomkollen.se/lager-stora-holm.html
    Där sålde de jättefina klassiska rödvitrandiga dynor, 6 st för 250 kr. Rena fyndet & blir kanon i stolarna tror jag.

    En fråga till er med hus & trädgårdsmöbler - finns det ngn risk för stöld eller så? När vi kom hem med dem igår kändes det helskumt att ställa dem på terrassen "bara sådär" - vem som helst kan ju knycka dem när de står där rakt upp & ner & möblemanget gick ju loss på ett antal tusenlappar
    Det märks att jag bott i lägenhet de senaste tjugo åren, massa smågrejor som poppar upp, som man inte tänkt på innan!

  • Piggelin1

    Oj, nu måste jag tyvärr lämna, ska hämta Amanda på dagis om en kvart!

Svar på tråden Barnkarusellen snurrar vidare