• viktualia

    Barnkarusellen snurrar vidare

    " Det är inte själva stödet från våra vänner som hjälper oss mest,
    utan den säkra övertygelsen om att de vill hjälpa! "

    Glädje, inredningsfrågor, sorg, bilval, trötthet, barnmatsrecept, oro, vintips, lättnad, resplaner, förtvivlan, amning, befrielse, dagisstart,lycka fertilitetstricks - är alla delar av pratet under åkturerna!

    Följ på ytterligare en åktur med vår mysiga barnkarusell!

    Tack för att ni finns!

  • Svar på tråden Barnkarusellen snurrar vidare
  • nennesjuttioåtta

    Lappis
    yeeeii!!! vad toppenbra att det sjunkit nu! Slutet är nära!! Fast jag hade nog inte vågat dansa ens en gång... :-s

  • nennesjuttioåtta

    telis: Jag föreslår Zorbing!!

  • Telemarkgrrl

    Lappis, hurra, äntligen ett steg i rätt riktning! Men ska du verkligen gå på danspass då?

    Nej, jag har inte tänkt på något speciellt för tioårsdagen än, jag vet inte vad maken vill hitta på heller. Jag tror att den infaller mitt i veckan dock så det kanske bara blir ett restaurangbesök? Vi borde kanske gå på Edsbacka, där har vi varit en gång och vi pratar fortfarande lyriskt om det. Jag om förrätten och maken om petit fourerna.

  • Telemarkgrrl

    nenne, tycker du att vi ska tillbringa dagen med att kräkas på varandra?!

  • Telemarkgrrl

    nenne igen, hur har du det på jobbet nu för tiden? Har din chef lyckats släppa lite på kontrollbehovet och gett dig mer att göra?

  • nennesjuttioåtta
    Telemarkgrrl skrev 2009-02-12 09:31:05 följande:
    nenne, tycker du att vi ska tillbringa dagen med att kräkas på varandra?!
    Jag tänkte att ju fler oförglömliga minnen man samlar på sig desto närmre kommer man varandra.
  • nennesjuttioåtta
    Telemarkgrrl skrev 2009-02-12 09:32:48 följande:
    nenne igen, hur har du det på jobbet nu för tiden? Har din chef lyckats släppa lite på kontrollbehovet och gett dig mer att göra?
    Nej, eller njaaa kanske jag ska säga. Men jag har och ska konsulta på mitt gamla jobb 15 timmar i veckan, i några veckor framöver så då har jag iaf fått jobba lite. Jag vet inte vad jag ska göra, men nu har jag fått några plastmappar på mitt bord men det känns som att hon inte riktigt VILL att jag ska göra det. jag vet ju att hon plockar hem det och kollar igenom och pillar lite här och där... Fan, hoppas att jag blir gravid snart så att jag blir "ledig".
  • Telemarkgrrl

    Hehe, ja nog skulle det bli oförglömligt alltid.

  • nennesjuttioåtta
    Telemarkgrrl skrev 2009-02-12 09:36:05 följande:
    Hehe, ja nog skulle det bli oförglömligt alltid.
    Hahah, ja precis! Jag skulle ALDRIG I HELVETE göra det själv, men maken fick det i 31-årspresent och han går igång på sånt. Gäller bara att boka in det...
  • fru AM
    Telemarkgrrl skrev 2009-02-12 09:29:51 följande:
    Lappis, hurra, äntligen ett steg i rätt riktning! Men ska du verkligen gå på danspass då? Nej, jag har inte tänkt på något speciellt för tioårsdagen än, jag vet inte vad maken vill hitta på heller. Jag tror att den infaller mitt i veckan dock så det kanske bara blir ett restaurangbesök? Vi borde kanske gå på Edsbacka, där har vi varit en gång och vi pratar fortfarande lyriskt om det. Jag om förrätten och maken om petit fourerna.
    Har ni testat Mattias Dahlgren? www.mathiasdahlgren.com/
    Jag var i bardelen för ett tag sedan och drömmer fortfarande gastronomiskt våta drömmar om bläckfisken, t ex ...
Svar på tråden Barnkarusellen snurrar vidare