• Mikabella

    Bry sig om & glädjas med varandra-tråden!

    Hej alla fina tjejer. N u startar jag en tråd för alla som vill ha stöd, uppmuntran, vill dela med sig av glada händelser, vill berömma, stötta och ge middagstips till varandra. Ja allt m an kan tänka sig helt enkelt. En-må-bra-när-det-är-lite-grått-ute-tråd! Välkomna!

  • Svar på tråden Bry sig om & glädjas med varandra-tråden!
  • Cantaton

    Haha, tack


    Ninnispinnis skrev 2009-02-04 13:36:49 följande:
    För att du köper så mycket grönsaker, alltså... Det hann ju komma ett par inlägg emellan...
  • Mrs D to be

    vad har du för bra grönskakstipps då?

  • Cantaton

    Dumt

    Jag är inte mkt för sådant där med pulver... Jag kan ta en proteinsmoothie/-drink gjord på proteinpulver, men enbart som mellis eller frukost. Dessutom blandar jag ändå ut det med bär

    Mrs D to be skrev 2009-02-04 13:33:15 följande:


    hehe va bra att jag inte är ensam canton!!!jag är en aning upprörd nu skrev ett inlägg i camebridgetråden om att jag var lite skeptisk till sådannapulver och frågade o de verkligen var goda.. till svar fick jag från någon ragata att jag typ var en hemsk människa som klankade ned på alla dem som kämpade i den tråden...eh.. vad har jag gjort???? jag bad bara om erfarenheter och få veta typ villka som är "godast" 1 persom gav mig ett trevligt inlägg..
  • ingenjörsbruden
    Cantaton skrev 2009-02-04 13:28:25 följande:
    Ja, eller hur! Jag började också om här om dagen - och det märks både i huvud och mage. Upproriskt. Men det känns ändå fräscht när jag vet vad jag stoppar i mig. När sambon och jag var och handlade i måndags stod två äldre damer och studerade min vagn när jag kom för att lägga i lite paprika i den. När jag kommer utbrister de: "Oh, så mycket grönsaker! Vad duktig du é! ... Eller är det inte du som ska äta det?" "Jo""Åh! Och vad gör du med de här? Gratäng?"osv.. Mrs D to be skrev 2009-02-04 13:24:07 följande:
    Visst känner man sig duktig!! Jag kollar ALLTID vad folk har i sina kundvagnar!! *hehehehe*

    Nu har det värsta av ilskan runnit ut....men herregud så svårt det är att skälla på engelska!!! *hahhhahaa* Det var någon förskrämd student som "passade" på att slänga soporna i vårt sopkärl när hon var på väg till bussen.....Nåja...Nu vågar hon inte göra det iallafall!!

    Mrs D: Det finns inga genvägar.....men de kan ibland ge en skjuts i rätt riktning....men oftast går alla som går på pulver upp allt igen.
    Det ända som jag vet är ett bra pulver är Herbalife....blev helt sjukt pigg när jag åt det! Får inte äta nu när jag är gravid.... Men jag mådde jättebra i magen o kroppen av Herbalifes shakes! Pluss att de innehåller ALLT det som kroppen verkligen behöver....många pulver innehåller tex för lite energiinnehåll vilket gör att kroppen inte orkar o går in i sparningsfas=ingen förbränning.
    Var rädd om dig!
  • Cantaton

    Den här gången köpte vi mycket rotfrukter, för de kostade bara 5kr/kg. Morötter, palsternacka, kålrot m.m. Det tillsammans med gul lök eller purjolök är jättegott att:
    - göra gratäng på
    - rosta i ugnen
    - göra soppa på
    - göra pyttipanna av
    etc.

    Annars köpte vi vanliga salladsingredienser: gurka, sallad, tomater, paprika, svamp. En del gör vi sallad på, lite hade vi som tacos, svampen lär åka ner i någon gryta, paprikan kommer vi bl.a. att fylla med köttfärs. Dessutom köpte vi broccoli som man kan äta till lax eller ha i paj tillsammans med kassler eller något.

    Tja.. Inga märkvärdiga grönsaker egentligen

    Mrs D to be skrev 2009-02-04 13:42:22 följande:


    vad har du för bra grönskakstipps då?
  • Ninnispinnis

    Jag vet! Vi är så ivriga


    ingenjörsbruden skrev 2009-02-04 13:45:35 följande:
    Hahahaha alla skriver samtidigt här så alla inläggen hamnar i lite konstig ordning med syftningar osv!!
  • Mrs D to be

    hihi ja visst är det roligt.. det blri ett kaos av massa saker..
    men va det en som slängde soporna i era kärl!! hahha villken idiot

Svar på tråden Bry sig om & glädjas med varandra-tråden!