• Vidalila

    För oss som ska gå in med pappa eller likn.

    Hej brudar!

    För ett tag sedan startade jag en tråd där vi som ska gå in med vår pappa, eller någon annan som har samma roll. Det verkar som att den behövs på nytt.

    Samma policy gäller som innan, här ska vi ha en trevlig ton, utan påhopp. Syftet är inte vi ska behöva försvara oss eller diskutera för och emot brudöverlämning, utan syftet är att utbyta ideer, diskutera och ha trevligt. Ni som vill göra motsatsen kan välja tusentals andra trådar. Den här tråden är för oss som väljer detta upplägg och vi ber att ni som inte håller med respekterar detta.

    Välkomna!

  • Svar på tråden För oss som ska gå in med pappa eller likn.
  • stenbruden

    Hoppas det... Bara det inte regnar....... Men då gifter vi oss i ett stort tält istället.
    Har alltid drömt om att åka häst o vagn på bröllopet sådet får inte regna! Jag o m2b ska åka vidare med den efter vigseln för fotograferingen med en liten picknick korg..

    Sol sol sol

  • Kärlek ger näring åt själen

    Här är en till som ska gå in med pappsen

    Hur fråga ni er pappa?
    min pappa sa det självmant när jag berätta att vi skulle gifta oss" Ja, då är det jag som ska följa dig" Blev sååå glad för jag har grubblat på hur jag skulle fråga honom.

    Har även fått klartecken ifrån prästen att det är godkänt. Whiiee :D

  • stenbruden

    Kul kärlek ger n....
    jag frågade bara helt enkelt. Det var ingen självklarhet för honom eftersom han är min plastpappa men han är den "riktiga" pappan, han blev jätteglad!

  • Kärlek ger näring åt själen

    Stenbruden Aha Men samtidigt så kan jag tycka pappa är inget du "namn" du får utan det är något du förtjänar

    Wow jag tycker det är så fint på något sätt att man "sluter" cirklen på det sättet

  • Äntligen är det min tur

    Jag frågade min pappa bara. Då blev han lite rörd.

    Mamma säger att han e lite nervös. Men när jag frågar säger han att han inte är det

  • Balinda

    när min syster gick in med pappa upprepade han viskandes hela vägen fram till han skulle lämna henne: lugn lugn lugn lugn
    undrar just vem han skulle lugna sig själv eller henne,,,

  • Äntligen är det min tur

    hahaha inser att det kanske blir så i mitt fall...
    Men det kanske blir kul....


    Balinda skrev 2008-04-03 22:39:09 följande:
    när min syster gick in med pappa upprepade han viskandes hela vägen fram till han skulle lämna henne: lugn lugn lugn lugnundrar just vem han skulle lugna sig själv eller henne,,,
  • Balinda

    Äntligen är det min tur skrev 2008-04-03 22:42:08 följande:


    hahaha inser att det kanske blir så i mitt fall... Men det kanske blir kul....
    ja min syster tyckte det var urkul och hon blev mindre nervös av det.. kanske mest för att hon tänkte mer på vad lustig pappa var ett tag än att alla tittade på henne :)
  • Vidalila

    jag frågade på en middag med våra föräldrar. han sa jahapp det vill jag gärna, mamma skålade och sa" klart du ska ge bort din enda dotter"! sen var alla glada, och alla andra fick sina uppdrag. Toppen!

  • Kärlek ger näring åt själen

    Hihihi har en svag känsla av att jag kommer att få uppleva något liknande Min pappa sa efteråt " Jaha då ska jag hålla tal med.. och jag som inte är någon talarperson *Asg* Det var nog hans största fasa att hålla tal *ler*


    Balinda skrev 2008-04-03 22:39:09 följande:
    när min syster gick in med pappa upprepade han viskandes hela vägen fram till han skulle lämna henne: lugn lugn lugn lugnundrar just vem han skulle lugna sig själv eller henne,,,
Svar på tråden För oss som ska gå in med pappa eller likn.