• fiffinurlig

    Cambridgekuren - Tråd 9

    Eftersom den gamla tråden stängdes så tar jag mig friheten att starta en ny.

    Tråd nr 1: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1429039.html
    Tråd nr 2: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1615410.html
    Tråd nr 3: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1790451.html
    Tråd nr 4: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1928984.html
    Tråd nr 5: brollopstorget.se/Forum-2-19/m2007383-1.html
    Tråd nr 6: www.brollopstorget.se/Forum-2-19/m2202889-1.h...
    Tråd nr 7:www.brollopstorget.se/Foru m-2-19/m2381116.html

    Joina oss på viktresan!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-05 10:22
    Tråd nummer 8: www.brollopstorget.se/Forum-2-19/m2541880.html

  • Svar på tråden Cambridgekuren - Tråd 9
  • AoM

    Hej!!
    Tack för peppningen!!

    Imorse var jag iväg och hämtade mina påsar! Så nu har jag för min första vecka på ren kur! Har tänkt köra två veckor men köpte för en nu så kan jag utvädera de smaker jag tog :)

    Mitt största problem kommer nog vara att inte kunna äta frukost. Jag har alltid ätit rejäl frukost, klarar mig inte lång stund på morgonen utan frukosten.

    Hur länge ska jag köra med mixern? Och hur gör jag när jag ska blanda sopporna? Kokande vatten?

  • Anja 19 juli 2008

    Klarat hela dagen idag, TROTS nybakade bullar på jobbet och delicato negerbullar vid fikan och potatismos och korv här hemma och så mannagrynsgröt t kvällsmat.

    Jag har verkligen fixat det utan att ens ta en PYTTEtugga av någonting. Känner mig riktigt stolt och peppad och det ska bli skitkul att väga sig imorgon bitti

    (måste ju se om jag kommer under 82.1) Tror tillochmed att jag har druckit riktigt hyfsat idag... Drack 1 liter vichyvatten, har druckit ca 1 liter vanligt vatten till mina påsar (har en halv påse kvar så det blir ett stort glas vatten till) och sen har jag druckit 3 muggar kaffe, vilket är ca 7 dl vätska.

    Känner mig riktigt nöjd med denna dagen! jag ska klara detta

    Ju fler dagar man klarar desto värre är det ju om man sabbar det sen, eller hur

  • Anja 19 juli 2008

    Vixxen

    usch så trist att du känner så där för dig själv men jag förstår dig delvis... jag har ett löjligt behov av att rättfärdiga mig själv, ta bort fettostämpeln genom att berätta för alla att jag EGENTLIGEN inte väger så här mkt. Att jag tidigare brukade väga runt 60 kg till mina 169 och hade rutor på magen. För det ÄR JAG i mitt huvud. har varit fet nu i snart 3 år men kan ändå inte få in i mitt huvud att jag ser ut så här och jag känenr som du, att jag är värd så mkt mer när jag är smal, att jag då duger, och blir bedömd på ett helt annat sätt.

    det är skitdumt egentligen, för JAG tänker ju inte så om andra s därför gör ju troligtvis inte dom det om mig.

    men JAG SJÄLV tänker så om MIG.

    Självförakt kallas det och du har nog rätt, det blir man på nåt vis av med om vikten minskar, för jag känner ju självförakt för att jag tillåtit mig själv att bli så här stor. Kände aldrig självförakt när jag var smal.

    Skumt det där... men hänger inte hjärna och kropp ihop så mår man inte bra... Jag är en smal tjej i en fet kvinnas kropp.

    Precis tvärtom mot anorektiker alltså, som tänker sig som feta fast de är utmärglade.

    Hjärnan är bra underlig...

    Du måste lära dig att tänka att den enda som är så kritisk mot dig och som tänker såna saker om dig, det är du själv. För alla andra duger du precis som du är!

    *kramar om*

  • Anja 19 juli 2008

    Cissit

    i ärlighetens namn. Andedräkten blir BEDRÖVLIG... det är riktigt hemskt faktiskt. (tycker jag alltså)

  • Anja 19 juli 2008

    AoM

    fattar precis vad du menar med frukost... finns det något bättre än en RIKTIGT god frukost med en kardemummalatte, frallor med ost, skinka, paprika, gurka, kokt ägg etc...

    Dregglar bara jag tänker på en helt färsk fralla med rikligt med smör och en riktigt god ost på. Snyft...

  • Cissit

    Anja 19 juli 2008 skrev 2008-03-26 21:14:41 följande:


    Cissiti ärlighetens namn. Andedräkten blir BEDRÖVLIG... det är riktigt hemskt faktiskt. (tycker jag alltså)
    Usch då...blir till att inhandla sån där SB12 då eller vad det heter :P *skrattar*
  • Anja 19 juli 2008

    Haha ja det är nog en bra idé... jag har faktiskt sån hemma... det har jag inte ens tänkt på. Tack för tipset

  • Vixxen

    Anja

    Tack för dom uppmuntrande orden =) dom behövdes verkligen ikväll, du är såå snäll och söt!!

    Jag skrattade lite åt din kommentar= "jag är en smal tjej i en fet kvinnas kropp" exakt så känner jag!!!! Så träffande!

    Och ja man känner självförakt inför sig själv när man tänker på att man låtit det gå så långt. Att man tillåtit sig själv att öka i vikt på detta vis.
    Man känner sig vek och utan självdiciplin! I alla fall jag känner så. Och jag är ju bara 1,57 lång så min vikt är alldeles för mkt för mig. Och jag har heller inget att "skylla" på. Inga barn som tar upp min tid så jag inte hinner träna/äta rätt, inget jobb.. jag har all tid i världen att laga bra mat och motionera.
    Men jag tänker hela tiden: IMORGON då ska jag börja mitt nya nyttiga liv.
    Jag kan även tänka mitt i veckan på en veckodag att på måndag ska jag börja nya livet och då äter jag som bara tusan eftersom att det bara är ngra få dagar kvar tills jag ska bli nyttig. Och tänker man så nästan varje vecka så blir det ju självklart så att man ökar av bara farten i vikt..

    Nej fy vad jag skämms ibland över mig själv, att jag tagit så dåligt hand om min kropp.

    Hoppas det går bra för er alla och att ni har bra vänner/familj som stöttar er =)

    Sovgott kram.

  • Thiaa

    Hallå alla!!

    Jag har bästa tipset till er... Idag har jag haft en halvbra dag men jag tog mig i kragen och åkte och köpte nytt pulver för 2 veckor. Passa även på att smyga ner lite pastiller och andra saker för den härliga andedräkten! :)

    Då, blev jag genast på bättre humör iallafall, och åkte förbi bokahandeln och köpte boken som Lisbeth Stahre har skrivit. DEN ÄR GRYM!! Sträckläste den när jag kom hem så jag knappt hann sova innan jag åkte till jobbet. Det kommer bli en lååååång natt.

    Jag tror att det var den bästa boken jag har läst på länge. Bra var den. Jag ska verkligen ta tag i hennes metod på riktigt stort allvar när jag har pulvrat klart om några veckor. Allt sitter i våra underbara små huvud tjejer...!!

  • Thiaa

    Oj, glömde fråga er en sak... Vart känner ni att "fettet" försvinner ifrån när ni pulvrar?? Jag förstår att det är olika för person till person men jag ser grymt ful ut i profil då jag är toktjock på ryggen... Typ i brösthöjd. Ser ut som en puckel. Hur kan man träna för att detta ska försvinna??

Svar på tråden Cambridgekuren - Tråd 9