• Buslinna

    Cambridgekuren nr 6

    Nu är det dags att starta en ny tråd för alla som går på Cambridgekuren - det är faktiskt tråd nummer sex i ordningen här på Bröllopstorget!

    Här är länkarna till de gamla trådarna:
    Tråd nr 1: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1429039.html
    Tråd nr 2: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1615410.html
    Tråd nr 3: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1790451.html
    Tråd nr 4: brollopstorget.se/Forum-2-19/m1928984.html
    Tråd nr 5: brollopstorget.se/Forum-2-19/m2007383-1.html

  • Svar på tråden Cambridgekuren nr 6
  • Buslinna

    zica,
    Om du äter ett nyttigt mål mat så kommer du garanterat att gå ner. Det är bara att prova sig fram! Om du äter kolhydratsnålt tror jag att du går ner snabbare, men det är ju också bara att prova och se.

    Om lunch eller middag är bäst har jag ingen aning. Det beror nog på så många saker - hur sent du äter, risk för att du äter onyttigheter etc. Det är nog helt upp till hur du vill!

    Tusse Boll,
    Ja, ibland måste man bara få. :) Grattis till resultatet, det är ju jättebra om du inte varit i ketos! :) Ha en skön helg i Stockholm!

    AniraC,
    Jag har också ungefär så mycket kvar, eller till och med några kilon till beroende på hur jag mår när jag når dit. :) Det klarar vi! Och du fick ju en rejäl rivstart där! :) Alltid kul med en veteran i gänget!

  • Pretty^Woman

    Hej tjejer

    Nån som fått mer blodmängd (mens)efter användning av CK???

  • zica

    Buslinna:

    Tack så mycket =) Bestämde mig så sent som imorse att jag ska försöka hålla ut i ren kur i 2 veckor, tycker att det är ganska svårt att få ner drinkarna men vill ju klara detta =) gått ner 1 kg efter 1 dag bara, fast vet att det är vatten men skönt att se =)

    Hur gör ni för att orka med pulvrandet?

  • Buslinna

    zica,
    Jag kan lugna dig med att säga att det snart inte kommer att kännas som någon större uppoffring. :)

    Jag har visserligen inga problem med att få i mig pulvret - jag tycker att några smaker är helt okej - men jag kan sakna det sociala ätandet och att kunna unna sig något gott då och då. Men, efter cirka en vecka börjar pulvrandet gå på automatik och det är inte längre särskilt jobbigt. Man tjänar enormt mycket tid på matlagning (;)), ser resultaten på vågen, är pigg och har dessutom gjort de jobbigaste dagarna, vilket gör att det inte känns som att det är värt att äta. Dessutom vet man ju att det är en kortvarig uppoffring! :)

    Pretty^Woman,
    Nä, jag har inte märkt något sånt.

  • Buslinna

    zica,
    På vilket sätt är det förresten svårt att få i sig? Är det smak, konsistens eller något annat? Om det är smak: har du provat med mycket is och sugrör? Om det är konsistens: mixar du ordentligt och har du provat att öka eller minska vattenmängden?

  • Pookie

    Ok... ska inte gifta mig eller ngt sånt. men som ngn annan skrev var detta det bästa forumet enl. mig om CK.
    Måste bara säga; fasiken va bra ni e på att peppa varandra! E inne på CK, ren kur dag 7!
    (-4 kg). Började med CK för ett år sen, men i julas sket ja tyvärr i det och gick upp alla mina kilon igen =0(
    Ska gå ren kur framtills på fredag (27/4). nu undrar jag bara vad som är bästa sättet att gå kombinerad kur på... vad ska man äta och vad ska man hålla sig ifrån? Tror ni att det är OK att gå ren kur på veckorna och äta "normalt" på helgerna?

  • zica

    Buslinna:

    Tack för svaret blev jätte peppad, har hållit ut i tre dagar nu och jag känner mig faktiskt mkt piggare. Tar faktiskt trappor istället för hiss/rulltrappa å det är stort=)

    Det är smakerna men jag ska köpa en mixer nästa vecka på löning så då ska jag testa det med isen=)tror det fungerar =) Men har ätit soppor kyckling och grönsak med curry i och det är inga problem, jag förstör inget genom att ha curry i va? Annars hur länge har du hållit på och gått ner=) Blir så peppad av att höra det

  • Buslinna

    Pookie,
    Välkommen och grattis till resultatet! Du är långt ifrån ensam om att inte planera giftermål. :) Hur mycket vill du gå ner?

    Jag är ingen expert på blandad kur, men skulle tro att du får bäst resultat genom att äta kolhydratsnålt. Vad det gäller att äta på helgerna så beror ju det på vad du menar med normalt och hur energisnål din kropp är. :) Prova och se om du går ner och gör du inte det så ät nyttigare även på helgerna.

    zica,
    Du ser, det går ju superbra! :)

    Curry är helt okej! Om du däremot använder kryddblandningar av olika slag så kolla att de inte innehåller socker etc.

    Några isbitar kan du slänga i och se om de hjälper ändå! Har du hunnit prova alla smaker? Kanske provat att blanda några? :) Jag ogillar ju exempelvis chokladen starkt, men blandad med jordgubb är den supermumsig.

    Jag har inte vägt mig på några dagar, sedan mitt snedsteg härom dagen, så -10,6 kilo är mitt senaste kända rekord. :) Vi får se vad vågen säger i slutet av veckan!

  • wife 2 be - been wife

    zica
    om du väljer att ta ett mål om dagen så välj inte frukostmålet. där gör ck störst verkan. Det finns även "bars" att köpa. E gott att ha något att tugga på emellanåt. eller när man inte kan ha med sig shakern. Däremot kan jag varmt rekommendera ck:s egna shaker. Gör att klumpar och allt annat försvinner.

    Smaker däremot.... Usch klarar bara av vanilj, choklad och jordgubb. Men de smakerna ÄLSKAR jag. De "varma" sopporna fick jag hålla för näsan och fick kväljningar av

    Lycka till allihop

  • zica

    Buslinna: Tack för peppningen =)ska testa med is tror faktiskt det t.o.m kan bli gott =) Blivit besatt vid vågen redan hehe såg att jag gått ned 2,5 på 3 dagar men det är ju vattnet hoppas fettet går snabbt det med ;)

    Men gud 10,6kg, det måste kännas mkt eller? Märker dina vänner osv något? Är det på en månad eller när började du?

    bara jag:
    Ok det hade jag ingen aning om, tack för svaret. Just nu går det bra men de 3 första dagarna tänkte jag bara på ALL mat heheh. Men jag ska prova såna där bars, nån smak du rekomenderar eller är det kanske bara en?

    hejahejaheja tjejer!!

Svar på tråden Cambridgekuren nr 6