• Elila

    Bröllop 4/8-2012

    Hej!

    Finns det några brudar där ute som oxå ska gifta sig den 4/8-2012?

    Jag och min sambo ska gifta oss då på Österlen. Jag tänkte att vi här kunde tillsammans räkna ner, planera, ge råd, tips och prata av oss om bekymmer och hinder vi möter på vägen...

    Väl mött!
    //Elisabeth

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-19 15:13
    Sammanfattning av vi som ska gifta oss den 4/8-2012 och kacklar i den här tråden?så här långt:

    Elisabeth och Markus: Bor i Göteborg men ska gifta sig på Österlen strax utanför Simrishamn. Har bokat kyrka och lokal och fått offert på catering. Vet ännu inte om jag ska beställa klänning ifrån Kina eller köpa i butik

    Augusti2012: Bor i Jönköping och har bokat kyrka och lokal strax utanför Jönköping. Ska beställa en kinaklänning och är en hejare på att fynda på ebay och på att pyssla.

    Inlovewetrust: Ska gifta sig en bit utanför Göteborg, har bokat att vigas både på festplats och i kyrkan, dock ej bestämt ännu.

    EmhjärtaMoe: Ska gifta sig utomhus i Stockholm och tänker ha hösten för att göra inbjudningar m.m.

    Marielleangelina: Förlovade sig den 4/8-11 och ska gifta sig i Halmstad med festlokal intill Nissan. Ska beställa klänning ifrån Kina, Landy bridal,

    Car1021: Ska gifta sig utomhus och ha fest på Rotundan i Uddevalla och har färgtema rosa och vitt. Håller på och tittar på kinaklänningar men ännu inte bestämt sig.

    Missmm: Skall gifta sig i Seglora kyrka och ha festen på Seglora Bygdegård. Färgtemat är vitt och lila.

    Lindahhh: Ska gifta sig i Karlstad

    Fröken Emma: Ska gifta sig utomhus på en ö i Stockholms skärgård, har planerat ribbåtsfärd och boende för sina gäster.

    Augustibrud 2012: Ska gifta sig kyrkligt i Arboga och ha fest i en ombyggd ladugård och ha lantlig lyx som tema, ska förmodligen beställa klänning från kina.

    Love you til the end: Har bokat kyrka och lokal, klänning är beställd och inbjudningskort valda.

    Ella: Ska gifta sig i Göteborg och har färgerna rosa, vitt, silver och fjärilar som tema.

    KakanMackan: Ska gifta sig den 11/8 i Uddevalla men är med i vår tråd ändå  Har bokat kyrka, catering och ev. lokal. Ska förmodligen beställa klänning från Kina.

    Jennifaer: Ska gifta sig i Luleå och har bokat kyrka, lokal, meny och fotograf. Har köpt klänning (kinaklänning) via Light in the box, skor, smycken och ringar.

    7milakliv: Ska gifta sig kyrkligt i Uddevalla.

  • Svar på tråden Bröllop 4/8-2012
  • M040812J
    Jane skrev 2012-03-26 09:17:31 följande:
    Nu börjar det gå undan för oss...jag väntar brudklänningen i slutet av månaden och igår var vi i Vingåker Factory Outlet och fyndade en smoking åt min man. Skitsnygg är den, smoking, skjorta, lackskor, matadorbälte, fluga och manschettknappar för 4 000:-.
    Åh dit skulle jag också vilja åka, men jag tror vi ska hyra kläder.
    Någon som vet vad det kostar? Hela baletten alltså, pastrong och bälte, manchettknapp, skor osv? 
    Augustibrud 2012 skrev 2012-03-23 11:57:51 följande:
    Om man ska ha både rött och vitt vin, ska man ha två olika glas till det då eller går det bra med samma? Jag är ingen vindrickare som ni kanske förstår :)

    Vi ska ha sött vin som välkomsdrink. Vitt och rött vin som kommer stå i karaffer på borden. Öl och mineralvatten som även det kommer att stå på borden. Whiskey i småflaskor om det inte är för dyrt. Sen kommer vi ha bar på kvällen till självkostnadspris med drinkar, cider, öl...
    Det finns inget måste! Men om du vill följa etiketten ska man ha ett smalare glas till vita vinet. Jag hade aldrig brytt mig ;) 
  • Jane
    M040812J skrev 2012-03-26 22:32:55 följande:
    Åh dit skulle jag också vilja åka, men jag tror vi ska hyra kläder.
    Någon som vet vad det kostar? Hela baletten alltså, pastrong och bälte, manchettknapp, skor osv? 
    Augustibrud 2012 skrev 2012-03-23 11:57:51 följande:
    Om man ska ha både rött och vitt vin, ska man ha två olika glas till det då eller går det bra med samma? Jag är ingen vindrickare som ni kanske förstår :)

    Vi ska ha sött vin som välkomsdrink. Vitt och rött vin som kommer stå i karaffer på borden. Öl och mineralvatten som även det kommer att stå på borden. Whiskey i småflaskor om det inte är för dyrt. Sen kommer vi ha bar på kvällen till självkostnadspris med drinkar, cider, öl...
    Jag tipsar er om att åka dit ändå om ni bor i närheten. De har kvalité och är billiga...som sagt så köpte vi hela baletten för 4 000:- och jag tror inte ni skulle komma undan billigare än så om ni hyr allt från en brudbutik. Men kolla i sådana fall upp hur mycket det skulle kosta först.
  • 987654321

    Idag har jag köpt min klänning. En storlek för liten :)

  • M040812J

    Det är 2 Tim bilfärd. Min kille brukar handla kostymer till jobbet där nån gång om året, men nu när vi har två små blir det lite tuffare med en sån resa.

  • Elila

    Vilka fina tärnklänningar, ska de vara i den färgen? Hur många tärnor har du?

    Usch jag drömde inatt att floristen hade glömt göra tärnbukett, att min syster och hennes sambo missade bröllopet och att jag efter vigseln insåg att jag hade glömt ngt "blått".... haha trippel-ångest i samma dröm!

    Det blev inget planerandes i helgen men vi tar nya tag denna helgen... Vi bjöd in två st par till i måndags, vi ville bjuda dessa i första vändan men de stod "inte högst på listan" så vi fick sålla bort. Nu har två par tackat nej så då gick inbjudan ut till dom :)

  • M040812J

    Elila: ja det blev beige. Vi får se hur färgen är när de kommer (imorgon hoppas jag!!!) jag har tre tärnor. Ville egentligen ha lila klänningar, men eftersom jag är för feg för kinasidor får jag nöja mig med den färgen, förvisso är den vacker. Modellen är viktigare för mig, jag har suttit och finkammat alla svenska modesidor hela våren och äntligen dök "den rätta" upp!

  • Elila

    Jättefina! Vart ifrån kommer de? Pris?

  • Jalle

    Hej, på er tjejer! Har varit lite oaktiv i tråden under en tid, men jag läser allt ni skriver! En fråga; när skickar ni in hindersprövningen? Den är ju giltig k 4 månader så egentligen borde vi väl kunna skicka in den nu snart? Eller är det för tidigt?

  • 987654321
    M040812J skrev 2012-03-27 22:19:39 följande:
    Åh vad blev det för någon?
    Det blev en Nixa som jag inte vet vad modellen heter men den är axelbandslös, lite raperad över magen, snedskuren nertill men tyll som tittar ut. Känns bra!
Svar på tråden Bröllop 4/8-2012