Chicita skrev 2011-10-11 21:40:18 följande:
Stopp och belägg nu...
Mullig kan man vara (eller känna sig) även om man har en mindre storlek.
Det här var en tråd för mulliga brudar, inte för specificerat överviktiga eller en viss storlek / BMI
Man kan vara en 38:a och vara mullig, eller man kan vara en 42:a och uppfattas som slank.
Hanna05 var glad över att hon kommit i en 2 storlekar mindre storlek än vanligt. Det är väl något att gratulera, inte att kicka ut henne ur tråden?
Visst till en viss del kan jag hålla med om att det kan kännas lite trist när det kommer in någon med liten storlek i en tråd för oss som drar lite större storlekar. Men i så fall måste vi sätta en gräns. Rubriken borde ha varit "Brudar stl ? och uppåt. Vad ska ni ha för klänning" i så fall.
En som normalt har storlek 42 brukar inte räknas som pinnsmal, utan som kanske just... mullig.
Jag håller helt och hållet med...Jag har själv lite olika storlekar.. varjerar mellan 38-42 beror på vad det är... För smal är man då inte jag... har alltid en mage som sticker ut.