• passionsblomman

    I vått&torrt när midvinternattens köld är hård

    Det blir väl istappar och skare, snömodd och rimfrost och smällkalla mycket stjärnklara nätter. Och en och annan snöstorm med drivor och flingor stora som lovikavantar.

    Nå i vintermörkret får man tända många ljus.
    I vinterland kan man göra snöänglar och åka pulka. I vintertröjorna ser ingen att man inte gått ner utan upp det senaste året.
    I vinterträdgården äter småfåglarna frön vid fågelbordet och haren gör roliga spår i snön. Mördarsniglarna är puts väck och man måste inte rensa ogräs. Och verkligen inte raka benen.
    I vintertid kan man elda i kakelugnen och fika, titta på filmer och läsa böcker. Och lyssna på musik.

    Men man kan också fortsätta vara här. Bland vänner.
    Här, där vi pratar om barnen vi burit och bär och dem vi längtar att bära. Här, där vi bär det någon inte orkar bära ensam. Och där vi delar allt man någonsin kan komma på att dela. Där skratt, ilska, längtan och gråt blandas i en märklig brygd, jämte hopp, oro, rädsla och humor.
    Så att sorgen blir halv och glädjen dubbel och livet så mycket lättare,  rikare och större. 

    "Håll ljuset högt på färden, det finns bara en som du i världen"/Lundell
        Rimfrost på rutan snölykta

    Gamla tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3807747.html

  • Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård
  • passionsblomman

    Ninnis,
    Åh vad jag hade velat se folks ansikten om man verkligen tog sig tålamodet att "nä då får du väl krypa då" ute, i slasket! Hihi!

    Och ja, eftersom min son de facto varit väldigt mogen motoriskt sett och haft mycket bra koll på armar och ben-vilket ju inte var fallet med hans tal, så vågar jag påstå att det finns gott hopp. och som sagt-snackar han mycket den gode Mini, så lär han ju ha huvudet fullt med det just nu-man orkar ju inte multitaska HELA tiden, visst?

    Oc vips händer det, och då kutar han desto mer.

    -Det är då man konstaterar att det fanns vissa fördelar med riktigt små barn, som inte hann så långt så snabbt...


    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • Ninnnis

    Ja, egentligen borde jag väl bara ta på honom overallen och låta honom krypa, även utomhus. Han pratar konstant, jag försökte räkna hur många ord han kan häromdagen men tappade räkningen. Dels härmar han de ord vi säger, dels använder han de ord han kan. Så ja, han har nig fullt upp med det Tyvärr går det väldigt snabbt även när han kryper, och vips har han klättrat upp och ställt sig i fönsterkarmen eller högst uppe på tripp-trapp-stolen... Han är en riktig klätterapa

  • passionsblomman

    Men det är ju ROLIGT att klättra morsan!

    Åh shit vad vår unge klättrade! och vi lät honom dessutom.
    Folk var helt förskräckta och tycte nog vi var ena ruskigt oansvariga föräldrar, men han var ju så säker och stadig-han ramlade i stort sett aldrig!


    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • passionsblomman

    Ni vet sådana där röda ferarribilar man kan köpa i lösgodis? Stora åbäken men goda?
    Nu finns det (eller om det funnits jämt men jag bara inte sett det) sådana fast mindre, men enbart sådana i hela egna påsar.
    Jag köpte sådana till vårt fredagsmys, och skulle bara provsmaka en...

    ...nu är det jättemånga smakprov som gått åt.
    Alla jag smakat hittills har varit färska och mycket goda.

    Cool


    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • Ninnnis

    Vi låter honom också klättra, Blommis. För det mesta iallafall. Och ja, de finns vissa i vår närhet som ser ut att tycka det är oansvarigt/livsfarligt Men vi lämnar ju inte honom ensam ståendes i fönsterkarmen direkt.

  • passionsblomman

    Vet du vad Ninnis, när jag var liten kom en granne över och pekade sådär försiktigt men tydligt upprörd att vi alla fatatde att något var fel. Mycket fel. Mamma går ut för att se vad de menar och min styvfar och jag år föriksitgt upp för trappan till övervåningen.
    där, uppe i det öppna fönstret, med ena lilla foten på fönsterbrädan och den andra pendlades lite prövande utanfdet vidöppna fönstret, stod min lillasyster, i blöja och allt. Hon var alltså uppskattningsvis mellan 1,5-2 år. Höll i sig gjorde hon bara med vänstra lilla knubbiga näven-den andra vinkde hon glatt till grannarna där nedanför med, "hej hej"

    Detta var en ganska stor gammal villa så det var en ansenlig höjd att ramla ifrån.
    jag kan ju säga att tiden stod still och ingen andades-utom min glada syster-medan hennes papap smög smög smög för attt komma fram utan att skrämma henne.

    Åh! jag blir helt svettig bara jag tänker på det!


    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • passionsblomman
    Ninnnis skrev 2012-11-09 21:22:02 följande:
    Bra att du testar påsen ordentligt, Blommis!
    Nu har jag testat färdigt.
    Det var inte lika bra kvalité på några av de sista känner jag tydligt. Jag mår illa nu. Det är typiskt va, att man ska få i sig en av de dåliga sådär på slutet.

    Oskyldig
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård