• MSW

    Livets toppar och dalar

    I den här tråden har det "tjötats" en hel del genom åren (planeringen för nästa sommars femårsjubileum har redan påbörjats), allt eftersom har den gått från att vara en "hur vet man att man är gravid"-tråd till att bli en vänskapstråd!

    Här avhandlas allt som rör barn/familj, resor, internet shopping, tråddejter, husdjur, god mat/bak och allt annat man kan tänka sig! Och vi både gläds och gråter med varandra!

    Trots att vi är utspridda över hela Sverige (mer eller mindre) så blir det en hel del olika tråddejter i olika konstellationer!

    Tempot är för det mesta högt och det kan nog vara lite svårt att hinna med/komma in i tråden, men vi välkomnar alla, men vill då gärna ha en någorlunda presentation, typ var man bor, var i barnkarusellen man befinner sig, skostorlek och vilken favorit choklad man har och vad mer man kan tänkas vilja dela med sig av!

    Då kör vi!!

    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3733191.html

  • Svar på tråden Livets toppar och dalar
  • Oupsie

    Oh, Nenne, det var ingen liten mage det! Stor och fin och snart kommer Pricken ut .

  • Parnassia

    Effektiv som få! Ombytt, påläst och har tom duschat E!


    Hepp!

  • Oupsie

    Snorkis, läste ditt inlägg igår kväll, gråtandes. Det är så sorgligt att hjärtat brister . Som någon tidigare sa, det går inte att föreställa sig vad ni går igenom, mer än att det måste vara bland det värsta man kan göra. Stora varma kramar till dig och maken!

  • fru AM

    NENNE! Magen! Magisk! Hinner ni ta några tjusiga bilder i motljus och svartvitt så gör det!


    Kram! 

  • Hattis

    Hej hopp hopp igen, vad ni är effektiva!

    Ingen Nennebebis ännu tydligen. Men Pricken kan ju få heta Brynolf i alla fall (eller Brynolfa - varför inte vara unik ?)

    Litar inte på att BT inte avbryter mig, så jag skriver lätt stressade inlägg. Hur är läget Oupsie, mår du mindre illa?

  • Hattis

    FrulLan - aha så det är syskonförsöksdags?! Skojsigt. Om kaffeteorin stämmer så lär jag knappast någonsin kunna få en flicka... Hoppas att du känner dig mer bekväm med hela könsgrejen nu och kan exprimentera lite mer bekymmerslöst. Kram och som flera sagt tack för att du delar med dig.

    Forumet - och galleriet - nu är jag med på vad ni säger  - låter bra. Det är ju som flera sagt mycket kluvet, jag tillhör skaran som vill vara ytterst anonym och har därför lite svårt för att berätta sådant som kan identifiera mig.

  • Oupsie

    PB, hoppas att det läker bra för lilla katten nu!


    Snaily, ligga på soffan och klappa magen låter som en väldigt bra plan!


    Kängu, hoppas att Ru kryar på sig snabbt!


    AM, skönt att ni blev sams, det är jobbigt med bråk.


     


    Vad var det mer? Är också trött och allmänt förvirrad idag känner jag. Nu ska vi försöka få fram lite middag, kanske blir piggare efter det?

  • Hattis

    Mycket tröttsam stressartikel - håller med AM, nog blir totalt sönderstressade kvinnor gravida!

    Tinga - visst var det du som frågade, jo det blev mf nu . Men så tidigt att det inte känns närmelsevis så jobbigt som MA:t förra året (ältar ju en del fortfarande så det har jag nog inte riktigt kommit över)

    Mer barnkarusell EGO: Har en låååång tant men har börjat med ÄL-stickor ändå. Ifall att. Håller med PB - det är ju verkligen billigt och bra när man inte har någon aaaning om hur den förbannade cykeln ser ut egentligen .

Svar på tråden Livets toppar och dalar