• MSW

    Livets toppar och dalar

    I den här tråden har det "tjötats" en hel del genom åren (planeringen för nästa sommars femårsjubileum har redan påbörjats), allt eftersom har den gått från att vara en "hur vet man att man är gravid"-tråd till att bli en vänskapstråd!

    Här avhandlas allt som rör barn/familj, resor, internet shopping, tråddejter, husdjur, god mat/bak och allt annat man kan tänka sig! Och vi både gläds och gråter med varandra!

    Trots att vi är utspridda över hela Sverige (mer eller mindre) så blir det en hel del olika tråddejter i olika konstellationer!

    Tempot är för det mesta högt och det kan nog vara lite svårt att hinna med/komma in i tråden, men vi välkomnar alla, men vill då gärna ha en någorlunda presentation, typ var man bor, var i barnkarusellen man befinner sig, skostorlek och vilken favorit choklad man har och vad mer man kan tänkas vilja dela med sig av!

    Då kör vi!!

    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3733191.html

  • Svar på tråden Livets toppar och dalar
  • FruCicci

    ORE, men hjälp. Jag hade blivit topp tunnur. Jäkla människa, gå dit och kasta ut hennes tvätt!

  • Oupsie

    Telis, det kanske är magkatarr? Det påverkas också av fet mat. Hoppas att du kommer på vad det är så du slipper illamåendet snart i alla fall.


    Cicci, skönt att ni fick en bättre avslutning på dagen . Angående BM:en så behöver jag inte träffa henne igen, för hon jobbade på en privatklinik där vi gjorde KUB:et. Min vanliga BM är helt ok.


    Cicci igen, nu såg jag inte programmet men jag tycker att det låter ganska oetiskt och okänsligt, både av mamman men framförallt av sjukvårdspersonalen som inte lyssnade mer på patienten. En 16-åring brukar anses tillräckligt vuxen för att kunna föra sin egen talan i vårdsammanhang.


    Lappis, dessertprovning, vilken grej !

  • passionsblomman

    Jaha, så har man bevisat vilken glappkäftad blomma man är igen då... Sorry Nenne!


    Telis skrev 2010-08-20 12:28:59 följande:
    Och jag som bet mig i tungan för att nenne skulle få berätta själv. Nej, jag är inte gravid. Tack och lov, det vore alldeles för tidigt med tanke på hur liten T är! BS, tack för tipset om gallan, det ska jag googla på! Vi åt mycket fett till middag igår. BS igen, aha, nu fattar jag. Det var mer att du tänkte på din egen förlossning än på just den kvinnan och barnmorskan vi fick se på tv. Jag önskar verkligen att man hade fått välja barnmorska inför förlossningen, det tror jag hade gjort underverk för hur kvinnor upplever sina förlosningar! Det är ju sååå himla viktigt med personkemin i den situationen.

     

  • FruCicci

    Lunagarden, Jag tror på staff som uppfostrings metod. Absolut inte galna straff. Men äter man inte upp sin mat så får straffas man med att det blir ingen glass efter.

    Ungdomar gör inte som fföräldrar säger när de är i 16 års ålder, jag åpratar av egen erfarenhet. Som skiter högakningsfullt i vad du säger o tror inte att ngt händer dem
    ... jag tycker i det här fallet att mamma gjorde rätt.
    Om hon lärde sig en läxa vet jag inte, men det hoppas jag innerligen.
    I fall hon nu inte gjorde det kanske hon ligger där med benen i vädret igen och föder barn....

  • Fru E

    Cicci-då blev inte kvällen helt förstörd ändå, skönt! Tycker du är stark som orkar stanna kvar och få vardagen att fungera.


    Ore-vilken kärring jag hade noga påpekat det för henne när ni träffas nästa gång!

  • Fru E

    *påbörjar projekt hur jag tar mig till PB lättast, kliar mig i huvudet*

  • FruCicci

    Men PB, nu fattar jag inte varför du gör ledsen gubbe, det där var väl inget?

  • Klockarbol

     


    Ore skrev 2010-08-20 12:43:39 följande:
    Hoppas också att Nennes lilla Prick kommer snaaaaart! Men eftersom det är fredag, och vi skålar ändå idag, så kan den ju vänta till en annan dag så vi får ytterligare anledning att skåla. Rejäl ego-irritation. Tvättstugemarodören from hell (alltså grannen) har varit i farten igen. Och GAAAAAHHHH vad förbannad jag var. Hade inte ens lugnat mig när hon ringde på, så att jag kunde diskutera. Dessutom väckte hon lillkillen när hon ringde på dörrklockan, till råga på allt annat. Dagens scenario var följande: Jag kom ner till tvättstugan, eftersom lillkillen somnat ovanligt sent så hade jag inte hunnit sortera tvätten och köra igång en maskin. Jag  hade annars bokat heldag från klockan nio (vi är bara fyra lägenheter som delar på tvättstugan, så att boka heldag är det normala). Men vid 11 när jag kommer ner så tvättar hon...? Blev irriterad, hon har för sjutton haft tvättstugan bokad hela onsdagen och torsdagen, och har även tid imorgon så varför ska hon behöva stjäla MIN uppbokade dag? Så rejält arg avbryter jag programmet, kastar ut de två linnen som tvättas, och lägger dem dyblöta i tvätthon. Orkar inte ringa på och prata med henne, som sagt jag är ARG! Några minuter senare ringer hon på, och jag är då ff arg. Men hon hävdar att hon ringt och kollat, och reglerna säger att har man inte tagit sin tvättid i anspråk på en halvtimma så har man inte längre rätt till den. Jag orkar inte diskutera det. Jag ringer kontoret, som hänvisar mig till fastighetsskötaren, som säger att ingen sådan regel finns. Och litet annat smått och gott som faktiskt gäller, men som jag ändå sett som självklart. T.ex. att man bokar en tid och använder den innan man bokar nästa tid... Så nu får jag väl försöka diskutera med henne, hon var dock inte hemma när jag ringde på för en stund sedan. Men GAAAAAHHHH igen, att man ska behöva hantera såna människor!!! *ok, andas djupt och lugnar mig snart*

    På ett sätt saknar jag tvättstuga ganska ofta - att bli färdig med all tvätt på en gång och inte behöva tvätta varenda dag och att kunna mangla lakan!

    Men, jag är nog både glad och tacksam över att bo i stuga och ha egen tvättmaskin!
    Hade helt förträngt tvättstugemarodörerna!!!!

  • Ore

    Cicci: Japp, tvätten slängdes ut direkt Fast jag var hänsynsfull nog att lägga de två tunna linnena i vasken.


    Nästa gång överväger jag att hämnas genom att hälla i massa klorin och köra på 90-gradersprogram? Och låtsas som att det regnar


    (Kan ju tillägga att inget kan bevisas, men att en av mina maskiner en gång startats om med fiskspad i... Iaf luktade det fisk om tvätten och det låg en tom påse som det stod alaska pollock på i diskhon...)

Svar på tråden Livets toppar och dalar