• Ore

    Vi fortsätter blanda och ge

    I över tre år har det diskuterats i denna tråden (och de allra flesta har alltså hunnit gifta sig och även fira några bröllopsdagar). Mycket har vi hunnit prata om, men vi är långt ifrån klara, och en del ämnen återkommer vi ständigt till.

    En stor del av tråden handlar om barn, vi väntar med spänning på de barn som ska födas, och vi hoppas på många flera plus eller andra former av barnbesked

    Men även om barn är en helt underbar del i livet, så är de inte allt. Vi är även duktiga på inredning, alkoholhaltiga och icke alkoholhaltiga drycker, bakning, blommor, husdjur, resor, fäktning, shopping, blygdläppsklämmor, nypåhittade svordomar, kontorsstolsrace och mycket annat. Så här gäller det att vara beredd på det mesta, från högt till lågt, och allt som oftast i ett rasande tempo!

    Även om vi är ett väl sammansvetsat gäng, som gärna träffas även IRL, så finns det alltid plats för fler. Den obligatoriska presentationen som vi "kräver" är skostorlek, favoritchoklad, ungefär var i landet man bor och hur det står till på barnfronten (antal barn man har, hur långt gången man är i graviditet eller hur länge man försökt bli gravid).

    Förra tråden landade på över 10 000 inlägg, så nu satsar vi mot 11 000 eller mer!

    Skål för våra fortsatta diskussioner

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-26 18:45
    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3582689.html

  • Svar på tråden Vi fortsätter blanda och ge
  • Lapinette

    pb - man brukar märka det. Långt, segt slem i brallan (brukar upptäckas när man går på toaletten) helt enkelt!

  • passionsblomman

    De där som är helt genomskinliga va?

    (herregud, samtalsämnena i den här tråden alltså... )


    Lapinette skrev 2010-03-31 15:56:01 följande:
    pb - man brukar märka det. Långt, segt slem i brallan (brukar upptäckas när man går på toaletten) helt enkelt!
  • passionsblomman

    Förresten, ni som ivf:at-de sa att jag skulle låta bli att bada pga infektionsrisken. Men jag glömde fråga hur länge?
    Nog borde jag väl snart kunna bada? Eller ska jag vänta?

  • muggles

    Aladåb är - för mig - när det kommer en flytning sådär ploff i brallan. Alltså inte de där vanliga äl-flytningarna utan en större lite fastare sak För mig brukar äl-flytningarna inledas med aladåb men så är det nog inte för alla. Ngt mer ni vill veta? Färg? Form? Konsistens?

    PB: tänk vad coolt om du är gravvo nu på din första ivf - när du har väntat i 9 år!!!

  • Lapinette

    pb - minns inget om bad och jag badar så sällan så jag skippade det nog helt.

    Tjohooo!!! Familjerätten har precis ringt och vi ska dit på vårt första möte nästa vecka (det blev fredag eftersom maken är ute och reser). Tyvärr är det inte samma trevliga dam som vi träffade och har pratat med tidigare som maken charmade ned totalt utan en ny. Ska dit och prata om utbildningen och annat i 1,5 timma. Sen kommer vi få i uppgift att samla in en massa intyg från f-kassan, brottsregistret, arbetsgivare etc samt att börja skriva på vår levnadsberättelse. Hon frågade även om makens språk ... vår akilleshäl. Vi får se hur det går ... om även denna dam kan charmas *suck*. Nervöst!

  • muggles

    Lappis: tjohoo!!! Var det för att du tjatade som ni fick tid nu el var det ren slump? Säg till tanten att fransmän är bra på kärlek! (Det måste väl vara det viktigaste att ge ett barn?! )

  • passionsblomman

    Mugglan, ja tack formen är det jag är mest nyfiken på...

    Och ja, TÄNK...det är det man inte vågar. Men nio år är långt att vänta. Jag är nog på sätt och vis så van vid just det att allt annat kommer att bli en chock!

    Lappis JIIIIIIIIIIHOOOOOOOOOOHOOO!!!! Men GUD vad spännade! Klart han kan charma den damen med! ÅH vad kul att det händer något!

  • fru AM

    MEN LAPPIS! Vilken god nyhet! Nu börjar det rulla!!! Stor kram från AM med tillfällig smygläsarstatus

  • Lapinette

    AM - sen när och varför är du smygläsare!!!!

    mugglan - vet inte om det var mitt samtal men min gamla kontaktdam på Soc sa när jag ringde i förra veckan att det skulle komma en ny dam så jag tänkte och hoppades då att det skulle gå lite snabbare. Hoppas, hoppas, vi får samma kontakt med henne som med den andra ... som från början inte alls pratade engelska men i slutet endast satt och pratade med maken (jag var existerade knappt ).

Svar på tråden Vi fortsätter blanda och ge