• Svar på tråden Tantvarning6
  • Im yours

    Men hallå, undrar om mitt tandkött håller, om jag ska retuchera mina bobs ( bröstlyft), innan el efter jag gör jungfruresan till Ryssland Vilka tankar man kan få "bara" av att läsa vår underbara tanttråd ♥ ♥ ♥

    Sonja; Jag säger det igen, ni är familj á tres, tres bien. Söta, rara och alldeles underbara.

    Cantaton; Jag har skaffat mig sovvanor som skulle göra sängutprovare avundsjuka. Dvs somnar ofta fortare än jag hinner till sängen

    Didis; Ja, att vara utan varann ibland är inte så dumt.

    Blomman; Föreslår att du går och kollar upp vad som händer och fötter. Usch, jag skulle få spader om det hände mitt hår nått. Kramar om, o kramar om. Och du, dax att leva ett lugnt smålandsliv nu. Du har åstadkommit mer på kort tid, än många andra skulle göra under en livstid. Applåder o visslingar.

    Heloise; Vi har festat på tomtegröt, mackor m sylta o rödbetssallad varje adventsljus- tändning i år. Underbart gott.

    Vad många sångare det finns i denna tråd, själv sjunger jag hellre än bra. Men jag älskar att gapa loss, dessutom gör jag vad sonen kallar för skumma moves

    Fjosok; Min son 31 år fick sånna symptom förra året. Nu har han slutat dricka kaffe o känner sig frisk. Iaf ta det lugnt, stress är inget att leka med.

    Mmmmmmmmm .......... Jag börjar närma mig Lasse igen, det har verkligen varit en konstig period. Han trodde att jag inte ville gifta mig m honom, på riktigt. Känner mig fortf lite obstinat tvärtom, kanske någon sorts trotsålder Har haft svårt att fokusera ......... mmmmmm

    Ha det mer än bra mina vänner!! / Liz

  • Sonja68

    Tack snälla Liz för dina värmande ord

    Passionis; låter läskigt med håravfall, men det är ju bra att du känner att det växer ut nytt (de små piggarna).
    Jag tror på stressen helt klart, i kombination med hormonbehandlingar och någon brist på vitaminer eller annat ämne. Kolla upp det. Kram!

    Jag har själv tunt, fint hår, men ändå ganska många strån om man säger så. Under graviditeterna blev håret, tjockt och glänsande och jättehärligt. Sen när jag ammade, då började det trilla av. Men det växer ju ut sen som tur är
    Nu tappar jag också hår ser jag. Golvbrunnen är jämt full med hår sen jag duschat. Läbbigt, jag borde nog också kolla om jag har nån vitaminbrist. Men hur kollar man? Kineseologi? Någon som vet?
    VAR ÄR FJÄLLBRUTTAN???!!!

  • Sonja68

    Idag har jag ont i huvudet.
    Körrep sent ikväll, så maken får ta nattningen av småtjejerna.
    Imorgon har vi också ett långt körrep och maken har träning så jag måste fixa barnvakt.

    Igår kom brorsan förbi. Han hade varit hos våra föräldrar och pappa hade hämtat renköttet han haft för rökning.
    Till oss skickade de en påse med massa gott, rökt renkött!!!
    Så jag mumsade må ni tro igår kväll. Underbart gott

  • Heloise

    Sitter och nickar trött på ett online möte med min basgrupp, iofs gulliga och roliga tjejer i gruppen men ack så träligt.
    Infobehov, infobeteende, infokällor, gränssnitt, barriärer och annat socio-kulturella aspekter *suck*

  • Cantaton

    passion, se håret som en varningsklocka och ta hand om dig. Men faktiskt är det så att man tappar hår ett halvår efter att man har gjort något. Så vad hände i typ juni/juli? Det är det som påverkar dig idag... B-vitamin hjälper hår, hud och naglar. Och B-vitaminbehovet ökar av stress. Däremot kommer ju inte ett extra tillskott att B-vitamin "bota" din stress, så ta itu med den också. Kram till dig!

  • Cantaton

    Åh vad gott!!


    Sonja68 skrev 2009-12-09 09:41:22 följande:
    Idag har jag ont i huvudet.Körrep sent ikväll, så maken får ta nattningen av småtjejerna.Imorgon har vi också ett långt körrep och maken har träning så jag måste fixa barnvakt.Igår kom brorsan förbi. Han hade varit hos våra föräldrar och pappa hade hämtat renköttet han haft för rökning.Till oss skickade de en påse med massa gott, rökt renkött!!!Så jag mumsade må ni tro igår kväll. Underbart gott
  • passionsblomman

    Precis! Det är det jag inser. Alltså, hela den här flyttprocessen och dessutom hela vår fertilitetsbehandligsresa och allt som pågått senaste tiden. Det har redan varit.
    Håret rasade som värst ungefär i månadsskiftet sept/okt och under någon månaad. Det är ju först nu man ser hur tunt det blivit.
    Men faktum är att jag varit väldigt rädd om mig sedan vi kom och låtit kroppen vila väldigt mycket. Det tog bokstavligen tvärstopp där ett tag och jag bara grät och sov och det var helt tömt på energi.
    I ett sådant läge finns ingen energi till klämkäcka saker som "ta en rask promenad ska du se att du blir piggare" utan man måste få däcka ett tag. Det har jag redan gjort och nu börjar jag känna att det åtminstone börjar komma en lust att få undan kartonger, fixa och dona LITE och kanske tilloched börja ta någon promenad ibland...

    Sedan vet vi ju alla vad bra kost betyder och motion och hela killivitten.

    men visst I´m yours, man borde kanske kosta på sig ett läkarbesök för att få blodprover tagna så de får kolla att det inte är något totalknas i kroppen som jag inte fattat.


    Cantaton skrev 2009-12-09 11:16:33 följande:
    passion, se håret som en varningsklocka och ta hand om dig. Men faktiskt är det så att man tappar hår ett halvår efter att man har gjort något. Så vad hände i typ juni/juli? Det är det som påverkar dig idag... B-vitamin hjälper hår, hud och naglar. Och B-vitaminbehovet ökar av stress. Däremot kommer ju inte ett extra tillskott att B-vitamin "bota" din stress, så ta itu med den också. Kram till dig!
  • Soldemor
    passionsblomman skrev 2009-12-08 23:44:05 följande:
    HELT annat spår: Jag har tappat håret! Alltså, när tom min mycket ouppärksamme sambo utbrister: "Allvarligt talat, tappar inte du VÄLDIGT mycket HÅR!?!"Då är det nog sannolikt så.Det har pågått hela hösten åtminstone sedan vi kom hit ner. Innan dess hann jag inte ens märka något.men här har jag verkligen insett att det är fulla nävar med hår flera gånger om dagen och värsta jättetussen vid varje hårtvätt."Jaja" har jag sagt, men nu har jag ju känt att det liksom fattas en hel massa och när jag nu tittade efter häromdagen så inser jag att det verkligen ramlat av som om jag höll på att få vikar som en karl och att klippning av lugg just nu vore en omöjlighet, då det helt enklet knappt finns något hår där luggen borde finnas.Det MÅSTE väl nästan vara en stressreaktion precis som min muskelvärk nu under samma period? Eller vad tror ni? Eller kan det ha med hormonbehandlingarna att göra? Inte tappar man väl håret av dem?*skallig*
    Låter stressrelaterat...
  • Soldemor

    Saknat alla tantsen efter några Internetlösa dagar. Nu skall jag förbereda inför fredagens lucia.
    Igår köpte vi ett klöstorn med tre hål i, men en råtta i varje hål. Översta och understa råttan piper. Men enligt Amaretto är det bara Siena som får leka med den, kommer Solde kör han bort henne. Visst skrev jag förut om känslan av att ha barnfamilj...
    dessutom var lillan försvunnen ca 1 timme igår, alltmedan jag blev mer och mer desperat. Till slut hittade jag henne i en fåtölj som det ligger en filt draperad över. Där djupt inne i filtgrottan låg hon och sov medan jag sprang runt och blev hysterisk!

  • Cantaton

    Jag är på världens sämsta humör och känner mig som en dålig människa... Ledsen o svag och känslig. Tar inte ansvar och bla bla... Men egentligen borde jag väl bara vara jätteglad för att pappa fakiskt GICK (med hjälp av "gåstol", arbetsterapeut och sjukgymnast) i korridoren när jag kom till sjukhuset.