• Lapinette

    Go to gate

    Här ska jag gå in och skriva lite om vår nästa resa ? ja inte den som vi åker till nu i veckan ? Kalifornien utan den som sker därefter dvs långhelgen i Göteborg och märker att den gamla tråden är avstängd. Vi kan ju inte låta våra resplaner ta slut nu?!!! Så här kommer det ytterligare en restråd för oss som gillar att se oss om vare sig det är i grannstaden eller om vi ska till andra sidan jordklotet.

    Kläder safari: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2036077.html
    All around the world: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2212224.html
    Been there, done that: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2372831.html
    En värld full av möjligheter: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2532440.html
    Upp och ned, hit och dit: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2989098-3.html
    Restråden som aldrig tar slut:
    www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m3208871.html
    Nästa anhalt: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m3365062.html

  • Svar på tråden Go to gate
  • Ab fab

    Hej
    tre veckors semester försvann snabbt. En vecka spenderades hemma med husifx, ostronplockning och allmänna ta det lugntdagar. Ett par dagar i Finland. Fantastisk skärgård, ett hus som väckte känslor av avund (jag ville ta med ALLT hem...). Bastu vid vattnet, fiske, grillning och långa pratkvällar med vin. Finlandsbåt hem till Stockholm (nix.. färjor är inte min tekopp)
    Det blev ett par dagar i Stockholm med vänninorna. På torsdagen kom vi alla till stan. En tur till Stureplan- drink på Spymlan, smycketitt på Frey Willie innan det blev middag på Kungsholmen. God mat och vacker utsikt. På fredagen åkte vi skärgårdsbåt ut till Vaxholm- solen sken och jag fick röd näsa... På kvällen var vi på parkteater i Galärparken. Mysigt med picnic och mycket folk men inte favoritpjäs... Djurgårdsfärjan till Slussen och sen satt vi på Hiltons bar och njöt av utiskten. Lördagen blev det shoppign på Söder. På eftermiddagen blev det stadsvandring i Stieg Larssons spår. 90 minuter i Milleniumvärlden som vi avslutade med öl på Mosebacke. På kvällen skulle vi egentligen gått på Riche men vi orkade inte åka hem för att byta om så det blev Koh panang (???) på Skånegatan.

    På söndagen åkte jag till sommarstället utanför Nyköping. En dag åkte vi till Wreta gästigiver. Så mysigt ställe- en drom av 1700-tal.

    Nu har jag haft en helg hemma- husfix, regn och rusk. Men idag åker vi till Grekland. Nu skall vi segla en vecka utanför Parga

  • Lapinette

    Ab fab - ha det så underbart i Grekland!

  • Lapinette

    Det stora blå - tack för artikeln ... ser att vi täcker upp precis de som de skriver är "måsten" förutom att vi byter ut Santa Cruz mot Carmel istället. Såg både Greta Garbo och Ingrid Bergman bland stjärnorna i Hollywood men tog inte den guidade turen in bakom kulisserna på någon av filmhusen. Det hade jag gärna gjort men då skulle vi ha bokat tidigt och stannat ytterligare någon natt i denna enormt stora stad. Idag drar vi vidare, Highway 101 och upp till los Olivos/Solvang och Hitching Post där vi ska äta ikväll.

  • Lapinette

    Skoj att Stockholm verkade visa sig från sin vackra sida, Piggelin och Ab Fab. Jag måste erkänna att jag lite smått börjat tänka på nästa års semester .... !

  • Lapinette

    Om jag ska fortsätta min reserapport som jag ligger efter med så har jag anlänt till San Diego.

    Efter sjukhusbesök... intressant att observera amerikanare och jag har aldrig sett så många stora/feta människor som där på sjukhuset i San Diego. Nå väl, dagen efter så var vi och tusentals andra på San Diego Zoo. Tog oss in och gjorde en guidad tur med buss för att få en överblick över parken. Sen promenerade vi runt till de djur vi helst av allt ville se. Tog massor med kort och såg massor med konstiga/udda djur.

    Tillbaka till hotellet och ett par slöa timmar vid poolen innan vi drog ned på stan och Gaslamp Quarter. Det var en stor mässa samt cast för en film (folk köade i säkert 10 kvarter för att komma in) så stan myllrade av folk och restauranger. Vi hittade en asiatisk restaurang som rekommenderades i Lonely Planet. Otroligt mörkt (kunde knappt läsa menyn), väldigt modernt men med god mat och god service. Överhuvudtaget så tycker vi/jag inte att maten smakar speciellt mycket här men det gjorde den på denna asiatiska restaurang.

    Dagen efter åkte vi över till Coronado Island. Där skulle jag kunna tänka mig att bo. Antingen i ett hus med båten precis utanför fönstret eller i en lägenhet med stor terrass och utsikt över San Diego. Hittade en mysig restaurang som hade panoramavy, skulle absolut rekommendera att äta där en kväll med skyskraporna upplysta. Vi åt lunch och drog sedan vidare. Efter att ha missat lite vägmässigt (tack och lov för vår GPS) så såg vi sedan San Diego från den andra kusten och åkte sen vidare upp till Mission Beach. Tog en eftermiddags tupplur på en gräsmatta och sen en glass på stranden.

    Denna kväll gick vi bara ett kvarter till en mexikansk restaurang för lite enchiladas och frozen margarita.

  • Mrs  B

    Mitt nya smultronställe är TJÖRN!!!!!

  • Tinga

    Lappis - det är jättetrevligt att läsa din reseberättelse allteftersom. Och smart av dig; nu slipper du ju bekymra dig om att skriva en reseberättelse när ni väl är hemma igen. Gör precis som Piggelin och återupplever vår resa från 2007 när jag läser om era upplevelser.

    Piggelin - vilken mysig och avkopplande liten tripp ni verkar ha haft. Det går verkligen att göra trevliga resor på "hemmaplan" också. Jättekul också att det funkade så bra med A både på frukostar och lyxluncher. Det gäller ju att hitta de där grejerna som funkar även med små barn, så att man ändå känner att man själv inte är helt åsidosatt, utan i någon form kan fortsätta med sådant man gjort tidigare och som man uppskattar själv.

  • Lapinette

    Tinga - jag ligger efter ... har bara blivit latare, fetare, fullare m a o mer och mer anpassad till semester och tidszonen här borta.

    Nästa stop efter San Diego var Los Angeles. Tror jag redan har prisat GPS som vi hade med oss hemifrån (har redan använt den på några resor i Europa och maken köpte nu till USA karta). Med ett nät av motorvägar är det skönt att ha någon som talar om vilken fil man ska ligga i för att inte hamna helt åt skogen.

    Iallafall, åkte direkt upp till Hollywood för att se alla stjärnor. Kul att ha gjort det men i övrigt är det inget speciellt. Ganska sjaskiga affärer utmed gatan ända tills man kommer till ett stor shoppingcenter. Där satte vi oss och åt lunch och komiskt nog så började några dansa till Michael Jacksons Thriller och jag sprang iväg och tittade och såg en av dansarna från Bounce - Jenny. Världen är allt bra liten ibland.

    Åkte sen genom Hollywoods, Beverly Hills finare kvarter för att få en känsla och se de lyxiga husen. Om man vill kan man åka på guidade turer eller köpa en "star map" för att få veta vart kändisarna bor men vi tyckte det räckte att få in "Hollywoodkänslan". Åkte sen till vårt hotell som var ganska snobbigt, snyggt men låg precis vid motorvägen. Trots att vi bodde på 10:e våningen hördes ljudet in så vi sov med öronproppar de två nätterna vi stannade där.

    Första kvällen åt vi på en japansk restaurang som några killar vi träffade i Yosemite rekommenderat - Yamashiro. Restaurangen ligger högt upp i Hollywood och har en magnifik utsikt över staden. Huset ser ut som ett japanskt tempel och nedanför liggern en liten pagod, pool och bar. Inne i restaurangen var atmosfären inget speciellt utan det är mer för utsikten man kommer dit även om sushin vi åt till förrätt var suveränt god. Efteråt gick vi ned till baren och satt och tittade på de tusen och åter tusen lampor som lyste upp staden.

    Dagen efter hade vi bestämt oss för att ta en beachtur. Vi började med Santa Monica. Vi åt frukost på ett litet fik (för varken frukost eller parkeringen ingick på vårt snobbhotel ) och vandrade sen på deras gågata ned till havet och piren. Gav oss sedan iväg till Malibu och vände och därefter ned till Venice beach. Där var det stört omöjligt att hitta parkering. Superhungriga irrade vi omkring med bilen och hann bli ordentligt förbannade på varandra innan vi tillslut hamnade en bit utanför och fick oss en rejäl stor blodig biff i oss. Sen gick allt mycket lättare! Hittade en parkeing och kom sent om sider ned till stranden ... fast då låg solen bakom ett tjockt täcke av moln. Det var mysigt ändå att ligga där och titta på folk och höra ljuvlig sång plus gitarr från grannen på handduken någon meter bort.

  • Lapinette

    Dagen efter lämnade vi LA på morgonen för att åka norröver. Vårt första stopp för dagen blev Santa Barbara. Hittade deras gata med alla affärer och restauranger och valde ut en mysig vinbar som gjorde goda sallader. Verkligen semesteratmosfär, snyggt, rent och mysigt. Om vi kommer tillbaka kan jag tänka mig att göra ett längre stopp där. Maken tyckte för övrigt att vi skulle ha stannat längre i LA så om vi kommer tillbaka så står LA och Santa Barbara med på listan.

    Drog sedan vidare upp till Buellton som bara ligger ca 30 min norröver. Inget speciellt att se i Buellton men de har många motell. Där skulle vi vidare ut för att prova vin men jag blev tyvärr dålig så efter att ha provat vin på Kalyra (som var med i filmen Sideways) så var det bara att åka tillbaka till hotellet och bädda ned mig. Jättetrist för jag ville så gärna hinna med ett par till vinprovningar. Kryade dock på mig så jag på kvällen kunde äta en jättegod middag på Hitching Post (åter igen med i filmen Sideways).

Svar på tråden Go to gate