• lanovia 08

    I vått och torrt (del 5)

    Vi började prata med varandra då vi delade längtan efter att snart skaffa barn. Vissa sitt första, andra har redan barn. Vid det här laget har några plusat andra kämpar vidare. Genom kampen förbi ÄL, BIM och alla förkortningar som finns i detta ämne delar vi också livets alla andra glädje- o sorgeämnen.
    Finkänlsliga ombedes att gå någon annanstans då vi inte alltid håller oss på den rumsrena nivån.

    Någon mer som skall ge sig in i kampen efter ett plus, varmt välkommen hit!

  • Svar på tråden I vått och torrt (del 5)
  • ingenjörsbruden

    lanovia 08 skrev 2009-04-01 19:24:13 följande:


    Gud vad underbart väder det är. Skit att jag inte har ro att vara ute nu, måste städa blir tokig på oredan här.Dock har vi hunnit med en promenad runt en sjö först. superskönt. Gissa om vi skrattade, kastade pinne i sjön åt hunden. De flesta gångerna hämtade hon rätt pinne. Men sista gången hittade hon den inte utan tog en superstor pinne, snarare stock, nästa lika stor som henne själv. Denna kämpade hon sig i land med, var knappt hon klarade hålla sig över ytan och hon stånkade och stönade mycket. Men i land kom hon, stolt som få och trött som tusan. haha matte och husse skrattade så de höll på att ramla i sjön själva.
    Hahahahha!!! Guuu va gulligt!! Storleken har ingen betydelse eller hur var det nu....

    Bra artikel....rätt sund inställning.
    Om det nu tar 90 dagar för en spermie att mogna......så funkar det ju inte så bra om man har sex SUPEROFTA precis vid ÄL om man annars har sex mer sällan.......Men om man brukar ha sex ofta....varje eller varannan dag......så borde det inte påverka spermiernas kvalié om man sexar någon extra gång vid ÄL.
    Eller....va tror ni......
  • Ankan80

    Åhh...är väl snart Blommis skall till doktorn....

    *Håller tummarna så att de blir blåa*

  • ingenjörsbruden
    Ankan80 skrev 2009-04-02 10:39:21 följande:
    Åhh...är väl snart Blommis skall till doktorn....*Håller tummarna så att de blir blåa*
    Ja...det var nu någon gång.....har helt förträngt exakt vilken tid....hoppas verkligen att det inte är något allvarligt utan något lättfixat. *hållerossåtummensådenblirblå*

    Är det någon som hört att det betyder otur att hålla båda tummarna....man ska bara hålla en tumme för att det ska föra tur med sig... ?
    Fast pappa lärde oss att vi kunde luras sista april osså....då sa man "Maj, maj i måne. Jag kan lura dig till skåne."
    Man var INTE så populär i skolan....ingen annan hade hört om detta...
  • andbeyond

    *håller tummarna och tårna* Har tränat på det där med tårna går väl inte helt super men men :)

    Drömde i natt att vi fick barn, var så himla lycklig när jag vaknade och sen insåg jag att det bara var gamla vanliga vardagen att vakna upp till. Bläääh. Vill vara gift och ha varit ute och rest så man kan börja jaga plus med er flickor!

    Här är solen fortfarande i moln, men så snart den kommer fram ska jag ut och promenera!

  • Ankan80

    Jo, men det var nu på förmiddagen för vi skulle ju eg. på UL idag.

    Det där har jag aldrig hört med "maj maj....."

  • andbeyond

    min pappa lärde mig "maj maj måne jag kan lura dig till skåne" också förresten. Kanske något dialektalt? Var kommer din pappa ifrån ingenjörsbruden? :)

  • ingenjörsbruden
    andbeyond skrev 2009-04-02 11:28:21 följande:
    min pappa lärde mig "maj maj måne jag kan lura dig till skåne" också förresten. Kanske något dialektalt? Var kommer din pappa ifrån ingenjörsbruden? :)
    Österlen.....men han var lastbils chaffis ett par år i sin ungdoms dagar....spenderat lite tid i Östergötland osså....men skåning till kropp o själ är han!

    Skönt att någon annan osså hört "maj maj måne"

    Sådana drömmar är så underbara!! Har haft ett par stycken faktiskt! Fick du en pojke eller flicka?

    Pratade med min mamma igår....hon frågade om jag var rund o stor om magen....näää tyckte jag....för att nästan vara halvvägs så tycker jag inte det syns så mkt....då sa hon: DÅ blir det en pojke!! Hon har ju fått två pojkar o två flickor så det kanske stämmer!
  • andbeyond
    ingenjörsbruden skrev 2009-04-02 11:42:33 följande:
    Österlen.....men han var lastbils chaffis ett par år i sin ungdoms dagar....spenderat lite tid i Östergötland osså....men skåning till kropp o själ är han! Skönt att någon annan osså hört "maj maj måne" Sådana drömmar är så underbara!! Har haft ett par stycken faktiskt! Fick du en pojke eller flicka? Pratade med min mamma igår....hon frågade om jag var rund o stor om magen....näää tyckte jag....för att nästan vara halvvägs så tycker jag inte det syns så mkt....då sa hon: DÅ blir det en pojke!! Hon har ju fått två pojkar o två flickor så det kanske stämmer!
    Hmm, hela min släkt är norrlänningar i själ och hjärta, så då är det nog någon annan anledning till att detta uttryck poppar upp lite här och där ;)

    Fick en flicka. Jättesöt :D

    Ofta har de som fått många barn ganska bra koll, så det kanske är en liten pöjk du släpar omkring på!
  • andbeyond

    När min mamma fick sitt första barn (min storasyster) så sa en tant på hennes dåvarande jobb grattis INNAN hon själv visste att hon var gravid. Den här tanten hade tydligen något slags sjättesinne för att se när folk var med barn! Lite spännande.

Svar på tråden I vått och torrt (del 5)