• Waersta

    Skatteåterbäringen, här kommer den!

    From idag går det att se på skatteverkets hemsida årets deklaration.. men jag fattar iaf inte hur jag ska kunna se HUR mycket jag får tillbaka..

  • Svar på tråden Skatteåterbäringen, här kommer den!
  • Mizty

    Precis som för oss då Vi skulle ha ihop 70´ så i helgen sa pappa att han ger oss 40´ & nu får vi över 20´ på skatten så nu är det inte mycket som fattas!! Tur det för vi hade blien inne på service igår *suckar* 7500 i stället för 4000 som vi räknat med!

    Det är så roligt med skatten för det känns som man vinner pengar, fast det är pengar man själv betalt Men det är SÅ skönt när dom kommer!!

  • bridesilly

    hmm kanske ska skaffa mig ett sådant då. Deklarerar man direkt på nätet sen eller tittar man bara på uppgifter om hur mycket man får?

  • The Bumblebee

    bridesilly skrev 2008-03-27 07:18:03 följande:


    hmm kanske ska skaffa mig ett sådant då. Deklarerar man direkt på nätet sen eller tittar man bara på uppgifter om hur mycket man får?
    Man deklarerar direkt på nätet. Väldigt smidigt!
  • bridesilly

    The Bumblebee skrev 2008-03-27 07:28:16 följande:


    bridesilly skrev 2008-03-27 07:18:03 följande:
    Man deklarerar direkt på nätet. Väldigt smidigt!
    nåt att tänka på då kanske
  • starchick

    jag fick betala 500 kr men sambon fick tillbaka 9000

  • bridesilly

    men huuuur lång tid tar det för deklarationen att komma i postlådan? har dom tappat bort dom på posten

  • ia7

    posten tar nog nån vecka till med lite otur. Man behöver ju inte heller bank-id för att deklarera snabbt går ju med sms också

  • Balinda

    Anja 19 juli 2008 skrev 2008-03-26 22:50:03 följande:


    Aaaahhh vi sålde för 1.210 000 och köpte för 1.540 000 så då är vi "säkra"?Fast vi tog ut 100.000 kr till bröllopet!Kan det påverka??? Vi la alltså inte in allt i radhuset utan behöll lite...
    Nej det ska ej påverka ni har ändå köpt ett dyrare hus. glöm ej att deklarera det bara;)
    Från och med nästa år deklaration kommer man få betala en ränta på 0,5 % på uppskovsbeloppet. ex om man har 1000000 i uppskov så frå man betala 5000 på ett år.
Svar på tråden Skatteåterbäringen, här kommer den!