• Zix

    Hur kan ni inte förstå???

    Nu pyser det ånga ur öronen på mig!

    Förstår folk här verkligen inte vad en förlovning innebär????

    Att förlova sig är att ha bestämmt att man ska gifta sig!!!

    Ett frieri och en förlovning bör sammanträffa tidsmässigt. Ett frieri kan föregå en förlovning men ALDRIG tvärt om!

    Ni som förlovar er utan att ens ha en tanke på att gifta er i framtiden, förstår ni inte att ni gör att begreppet förlovning tappar hela sitt värde.

    Man ska inte förlova sig förrän man är tillräckligt säker på sitt förhållande för att börja planera bröllop och man ska ALDRIG förlova sig med tanken "det håller så länge det håller" då får man allt låta bli att förlova sig för då är man bara ihop (stor skillnad)

    Vad tänker ni egentligen???

    //förlovad och tar det på allvar

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-09-30 22:18
    Ok, eftersom det finns en hel del inlägg här från folk som inte följt tråden så vill jag uppdatera den lite.

    Läs tråden eller ta reda på vad ordet förlovning betyder/innebär innan ni dissar trådstarten.

    Sen vill jag tillägga att jag själv är nyförlovad och planerar att gifta mig. Detta är för oss mest en juridisk handling men givetvis älskar vi varann (giftemål förändrar inte sådant!). Vi är ateister och kommer därför inte att gifta oss i kyrkan så det är inte riktigt lönt att diskutera vit klänning och oskuld med mig.

    Det är inte att ni inte följer gamla traditioner som gör mig upprörd utan att ni inte förstår vad en förlovning är. Att förlova sig är att för-lova sig inför ett kommande bröllop. När man har bestämmt sig för att gifta sig så är man förlovad och man kan därför inte per deffinition vara förlovad om man inte avser att gifta sig. Förlovad kan man vara både med OCH utan ring!

    Inte heller kan man per deffinition förlova sig två gånger i rad, dvs ett frieri efter en redan officiell förlovning!

    Ursäkta om jag var otydlig i trådstarten (vilket jag uppenbarligen var), hoppas ni förstår mig bättre nu!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-10-01 18:44
    Jag har lämnat tråden eftersom den urartat och uppmanar er att göra det samma.

  • Svar på tråden Hur kan ni inte förstå???
  • tofflisar

    OK.. jag har ju inga barn. Men skulle jag ha det skulle jag ju ända inte gifta mig enbart av juridiska skäl. Testamente hade fått funka då.. Kan inte vara särskt krångligt om barnen är gemensamma. Värre när det är särkullebarn..

  • aka79

    Jag hoppas ingen gifter sig Enbart av juridiska skäl.. Men absolut är det med i tankarna.

    Men helst av allt vill man ju BARA gifta sig pgr av att man vill..

  • tofflisar

    Har vänner som gifta sig enbart av juridiska skäl. De älskar ju såklart var vandra men de hade noll behov av att bekräfta det via vigsel rent känslomässigt.. Jag kände inte dem då när de gifte sig (min m2b:s vänner) men har hört storyn.

  • aka79

    Ja det är många som går till avokaderna och får frågan: Ni funderar inte på att gifta er istället?

  • Karga81

    tattar-Emma skrev 2007-12-14 23:09:39 följande:


    Karga81Mycket intressant. Vilken utgåva av NE har du?Mitt
    största problem (detta är inte riktat till Karga81 utan allmänt) med
    att ändra betydelse på "förlovning" är att det då inte längre finns
    något ord för "har bestämt att gifta sig". Visserligen hoppas jag även
    på att det inte kommer vara ett problem i framtiden eftersom jag själv
    är övertygad om att äktenskapet som samlevnadsform är föråldrad och
    borde försvinna, men så länge det finns tycker jag att det vore synd om
    förlovad inte fanns som begrepp längre med den betydelse det har idag.
    www.ne.se
    Personligen tycker jag inte att det är "synd" att det inte finns ett ord för att man "har bestämt sig" kostar väll inte så mkt energi att bara säga att man ska gifta sig.
    Det finns ju te.x inget ord för att man "bestämt sig för att skaffa barn"
  • Karga81

    hum, ord-förslag på det:
    Pregavering!
    i menig: "Jag har slutat med p-piller, vi har bestämmt oss för att pregravera oss."

  • tattar-Emma

    Men man kan inte bestämma sig för att skaffa barn. Förlovning är dessutom ett begrepp som används i hela västvärlden. Och om man inte anser att det är synd att tappa begreppet förlovning så borde man rimligtvis inte heller bry sig om att ändra begreppet till att betyda nåt annat. Dvs, varför envisas med att vara "förlovad" om begrepp inte spelar nån roll (och man de facto inte har ingått en riktig förlovning)?

  • aka79

    Ja men det är ju det som är poängen. Förlovning BETYDER ju saker för folk, det är bara det att det betyder olika!

  • Hammerman

    tattar-Emma skrev 2007-12-15 02:41:51 följande:


    Men man kan inte bestämma sig för att skaffa barn.
    Inte?
  • Bauti

    Herre min skapare.
    Är en förlovning på liv och död eller????????????

Svar på tråden Hur kan ni inte förstå???