• Sarge

    Hur funkar Cambridge-kuren ?

    Hej !

    Har fått tips om den sk. Cambridge-kuren (stavning??) av en vän...

    Hur funkar den?
    Vad kostar det ?
    Vad ger den i form av viktnedgång?
    Vart vänder man sig om man vill börja med den?
    Dela gärna med er av Era erfarenheter !!

    Jag väger idag 80 kilo (har gått ner 5 kilo redan..yiipie) & vill ner ca 10 kilo till, kanske 15...

    Själv så har jag lyckats tappa mina första 5 kilo genom att slopa smör på smörgåsen helt och hållet & äta lite mera grönsaker...jag älskar mat, så jag har inte dragit ner på det, men lägger lite extra grönsaker på tallriken istället för pasta/potatis/ris & så äter jag knappt något godis.

    Kram
    Sarge

  • Svar på tråden Hur funkar Cambridge-kuren ?
  • Marre&Feffs

    Jag frös också som en TOK, det var hemskt, men det är för att man dricker så mycket vatten och annan kall vätska. Prova att köpa deras lightsafter. Jätte goda. Jag köpte ananas och hallon de var kanon och smakade inte light alls.
    Åhh det låter härligt att gå och titta på en Herrgård till Bröllopet, nar ska ni gifta er? Hur länge har ni varit förlovade? Hoppas ni hittar vad det ni drömt om så att ni får ett underbart bröllop.
    Vi går själv nu och väntar på våra förlovingsringar. Ska förlova oss i Thailand om ett par veckor. Längtar, men vi väntar nog ett par år innan vi gifter oss. Har ju precis köpt en jätte lägenhet som totalrenoveras så alla pengar hamnade här.

    Jag har precis varit och handlat mat för första gången sedan jag började på CK och det gick bra, blev inte frestad att köpa en massa onyttigt. Det blev en massa kyckling, rostbiff, spenat och broccoli m.m mager ost, skinka och ägg. Ska laga en smaskig middag i kväll..

  • Sarge

    Vi har inte bestämt något datum än, utan letar efter den perfekta lokalen först
    Vi satsar på septemeber/oktober iår iallafall...
    Vi förlovade oss 4/6-04 efter att vi varit tillsammans i 3 1/2 år
    Åh vad spännande att renovera !! Vi köpte hus för ett år sedan, men hela huset var redan nyrenoverat så vi slapp undan.....fast vi letade faktiskt efter ett renoveringsobjekt, men vi råkade visst fastna för dethär

    Idag ska jag äta "riktig" lunch för mina påsar är slut ska träffa konsulenten ikväll, sen är ordningen återställd & jag ska köra på ren kur i största möjliga mån...bortsett från på lördag...svärmor fyller 60 år, så då ska jag laga stor middag

  • Marre&Feffs

    Ja, renovera är roligt men jobbigt jag har varit rasande på allt skit innan vi flyttade in och jag var här i lägenheten i ca 10 timmar per dag och rev tapeter murade slipade osv. Det ända vi har kvar är badrummet som kommer att rivas ut och bli större inom den närmaste tiden. Köket är helt nytt och det är så roligt att laga mat i ett nytt kök. Jag har en hel del påsar kvar, men mest är det sopporna som jag inte gillade. Kommer att försöka att köra CK på morgon och lunch och middag på kvällen tills vi åker på semester, då kan jag ju inte hålla på med sånt.
    Spännande att planera ett bröllop, en extra peppning till att gå ner i vikt.

  • Marre&Feffs

    Hur går det Sarge? Jag har nu börhat äta, men då jag har mer energi har jag varit ute och gått mycket och tränat lite hemme, men ändå har jag gått upp ett av kilona som jag gått ner och det är ingen rolig peppning alls. Trots att jag bara äter ett mål lagad mat om dagen utan potatis, pasta eller ris, bara en massa grönsaker. Kanske måste börja på renkuren igen. Har du gått ner mer?

  • Gloriousgirl

    Marre&Feffs: Hur många kilo gick du ner då på ren kur? Du vet, de första 2 kilon är alltid vatten, något man alltså går upp igen om man börjar äta oavsett vad man äter). Så ta det bara lignt, du ska gå upp igen, men se till att inte går upp mer än 3 kg, då är det bara att köra med ren kur igen. Kroppen håller ju på att anpassa sig tillbaks nu så det får vara lite svängigt i viktkurvan en stund. Räkna med att det tar 10 dagar innan kroppen vant sig helt.

  • Gloriousgirl

    Kan säga att jag nu efter 3 veckors ren kur har gått ner 10kg och mer ska det bli!

  • Marre&Feffs

    OJ, Vad duktig du är!!

    Hur orkar du. Har du inte ätit ett ända mål på tre veckor? Blir du inte knas? Jag sitter nu med en choklad shake från CK som jag kört i mixern med en massa blåbär, mumsigt gott, men det får man ju inte på renkuren. Funderar på att börja på den en vecka till efter helgen. Jag gick ner ca 4 kilo på en vecka och jag vill ju inte gå upp allting igen.

  • Marre&Feffs

    Nä, vet du vad!! Nu bestämde jag mig för att köra renkur ett tag till, jag klarade det ju faktiskt ganska bra och jag har itne ätit kolhydrater som potatis, ris eller pasta sedan den 7 feb så det borde vara lättare denna gången. Jag reser ju snart och skulle så gärna velat gå ner de sista kilona innan vi åker till Thailand och förlovar oss. Hoppas att det kommer att gå lika lätt denna gången. Kommer nog att festa till det lite idag och starta imorgon då jag ändå ska jobba och min sambo ska ut med sina vänner.

    Gloriousgirl: Hur länge ska du hålla på? Har du många kilo kvar innan du nått din målvikt?

  • Gloriousgirl

    Marre&Feffs: Nej, jag har inte slarvat en endaste gång faktiskt...det enda som är lite svårt är att få i sig allt vatten innan sängdags, men det verkar gå bra ändå. Jag tänker köra på ren kur hela viktnedgången, sen när jag är i mål (och lite mindre) så ska jag trappa upp. Eftersom jag vill väga ca 62kg så har jag en bit kvar...min startvikt för 3 veckor sedan var 99kg, nu står jag på 89kg. Helt otroligt egentligen...JAG väger nåt på 80...!! Har jag inte gjort på flera år! Eftersom det går så bra för mig så ser jag ingen anledning att sluta. Men jag vet att jag kommer få gå på ren kur till sommaren. Minst.

    Ja, men kör ren kur igen, du klarar det! När åker ni till Thailand? Vart ska ni åka exakt? Jag har nämligen också en Thailandsresa att se fram emot, fast den sker om 1 år... men då ska jag vara så smal och fin.

    Tänk på att ditt "festande" idag bör ske extremt måttligt! Din kropp är inställd på svält nu och kommer suga åt sig mer än du tror. Går du hos en konsult?

  • Marre&Feffs

    Jag måste säga att jag är imponerad av dig, men har man ett mål och inte mår så bra med sig själv så är det lättare än man tror. Jag tycker att det var peppande att vara här inne på BT och få tips och råd och litte peppning. Jag har kontakt med en tjej via telefon och mail. Jag kommer att äta hemma gjorda hamburgare idag med 5% ost till och sedan grönsaker och dippa, kanske smaka ett par chips av min sambo. Jag vill gå ner till 56 och har ca 6 kilo kvar.

    Vi kommer att åka till Koh Samui, Hua Hin och Bangkok. Åka över till Koh PanNang och Koh Tao och åka runt samt att dyka på de andra öarna. Detta är vårt hotell på Koh Samui www.sawadee.com/samui/norabeach/pictures/ Det är där vi kommer förlova oss och fira min 30-årsdag.

Svar på tråden Hur funkar Cambridge-kuren ?