• passionsblomman

    I vått&torrt när midvinternattens köld är hård

    Det blir väl istappar och skare, snömodd och rimfrost och smällkalla mycket stjärnklara nätter. Och en och annan snöstorm med drivor och flingor stora som lovikavantar.

    Nå i vintermörkret får man tända många ljus.
    I vinterland kan man göra snöänglar och åka pulka. I vintertröjorna ser ingen att man inte gått ner utan upp det senaste året.
    I vinterträdgården äter småfåglarna frön vid fågelbordet och haren gör roliga spår i snön. Mördarsniglarna är puts väck och man måste inte rensa ogräs. Och verkligen inte raka benen.
    I vintertid kan man elda i kakelugnen och fika, titta på filmer och läsa böcker. Och lyssna på musik.

    Men man kan också fortsätta vara här. Bland vänner.
    Här, där vi pratar om barnen vi burit och bär och dem vi längtar att bära. Här, där vi bär det någon inte orkar bära ensam. Och där vi delar allt man någonsin kan komma på att dela. Där skratt, ilska, längtan och gråt blandas i en märklig brygd, jämte hopp, oro, rädsla och humor.
    Så att sorgen blir halv och glädjen dubbel och livet så mycket lättare,  rikare och större. 

    "Håll ljuset högt på färden, det finns bara en som du i världen"/Lundell
        Rimfrost på rutan snölykta

    Gamla tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3807747.html

  • Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård
  • Fru Bygg

    och fortfarande bara tjock, ingen bebis i sikte!

  • Fru Bygg
    Heloise skrev 2011-09-12 23:48:33 följande:
    Kikar in en snabbis, är dundeförlyld :( Har varit på den efterlängtade Småbarnsträffen på barn-hab, umderbar träff med härliga funkisungar. Mammor som inte vill gå på bvc-träffar för att det är så jobbigt att se andra barn utan syndrom, eller pappor som säger att han älskae sin son men inte fan skulle det bli så här? Hur berättar man? När berättar man? Måste man? Hur mycket kan man gråta? Hur ska det bli? Hur funkar det hemma? Hur ska man orka? Måste man vara så jävla duktig jämt? Jag kände bara hur en sten föll ifrån mina axlar och äntligen kunde jag prata barn med några som inte bara förstod men även förstod utan förklaringar. Diskussioner om medicinmängder, läkare, filofaxstyrd föräldraledighet och om all sorg, all kärlek och all sanslös lycka. Om hur man mår dåligt för att man tänker i smyg att föräldrar till" friska" barn ska vara glada typ jämt, fast vi vet rationellt att" friska" barn oxå kan vara "jobbiga"och att allt är relativt. Hur man skäms när man önskar att man hade nån vän vars inte ungar var A-barn. Hur ensam man känner sig. Hur folk beter sig när de får veta? Tja vi pratade om det mesra, samtidigt som vi beundrade våra unika starka underbara barn som låg i ring och kikade nyfiket på varandra:D Jaha ser man på ännu ett egoinlägg, vad ovanligt;) Jag ville bara dela med mig av glädjen i feberyran! Återkommer när jag slutat hosta lungorna ur mig! Tills dess!
    Vilket underbart inlägg att läsa! Jag blir så glad och stutsar också upp och ner!!
    Nu får du även se till att krya på dig!
  • Fru Bygg
    lanovia 08 skrev 2011-09-13 10:06:44 följande:
    En liten fråga som kanske mest riktar sig till Hvidis, men vem som är fri att svara. Har legat o funderat på detta de sista nätterna. E har ju som sagt tänder på gång vilket stör sömnen och hon hamnar i våran säng pä nätterna när hon vaknar o skriker. Men som läget är nu är det enbart nära nära nära mig som duger, kunde hon skulle hon krypa in i mig. Inatt när hon kom in låg hon jättefint hos maken enda tills jag kom tillbaka från toabesöket då blev det skrik o gnäll tills hon låg hos mig. Hur tusan gör man om hon är sådan om några månader samtidigt som jag skall amma den lille??
    Har du haft det problemet Hvidis?
    E har också varit rätt så mammig tidigare, men i mitten av graviditeten så började vi säga till henne att mamma inte kunde bära henne så mkt för att hon har en bebis i magen. Det tog ett par gånger, men sen har hon accepterat detta. Hon frågar inte mig längre om jag kan bära henne. Jag har ju även haft så ont i min rygg och höfter och när hon nu på sistone har frågat om mamma kan sitta bredvid henne på golvet och leka, så har vi sagt som det är att mamma har ont i ryggen och inte kan sitta på golvet. Hon accepterar detta rakt av och frågar istället pappa. Visst, sen har detta gjort att jag tyckt att det varit jobbigt att jag "tappat" kontakten med henne lite, men det är ju för en kort period. Nu på sistone har hon dock blivit väldigt mammig igen, speciellt sista veckan. Men hon vill då gärna bara sitta nära mig i soffan eller ligga nära mig i sängen. Hon ber fortfarande inte mig att lyfta henne. Vet inte om hon förstår allt, men det känns som om hon förstår väldigt mkt. Hon vet att lillasyster är i mammas mage och hon säger nu titt som tätt att hon vill att lillasyster ska komma fram, så hon kan krama och pussa henne. Hon vill även mata, byta blöja och köra lillasyster i vagnen säger hon.
    Jag tycker att ni ska försöka prata med E och säga som det är. Du får inte lyfta för mkt just nu, speciellt när du redan har ont och sammandragningar. Det finns ju så många andra sätt att vara nära E just nu, så ni får närheten.

    Vet inte om mitt fluminlägg ger ngt, men men.....
  • Fru Bygg

    Jaja, jag fortsätter att svamla lite då!

    Flamman, det gör mig först så ont att exmaken håller på såhär. Men sen blir jag så inspirerad av din styrka!! Och jag blir överlycklig när jag läser om din myskväll med musikern!!!

    Leksi, skönt att du kunde vila igår, se nu till att vila lite idag också, så mår du snart bättre!

    Blommis, vilken viktminskning! Du är så duktig!

    Ingis, grattis till Bellabus i efterskott! Tänk att det redan har gått två år sedan de små (som absolut inte är så små längre) föddes!

  • Fru Bygg

    Jag tänker också mycket på er om dagarna. Saker som man undrar och saker som man vill dela med alla goa tjejer här inne. Tyvärr så kommer jag inte till att sitta så mkt vid datorn just nu. Det är ju mest då E är på dagis som jag har tid och ork att sätta igång datorn och logga in.
    Synd att BT inte är smidigare på mobilen!

  • Syrinx

    Dfk, tack för omtanken om kissen! Hon är ju vår lilla bebis, så vi gör allt för henne och oroas förstås väldigt mycket. Men just nu känns det bara så skönt att det inte är en tumörsjukdom som har gjort att hon har hostat så mycket. Då kan man gärna ta astma och eventuell livslång medicinering! 
    Så härligt med jordenruntresa för dina föräldrar!!! Hur länge ska de vara borta? Och angående sommarkläder - jag har hittills vägrat att ta fram tjocketröjor och höstjacka. Det kanske är dags nu ja..?

    Leksi, vad bra att det hjälper så gott med lite ledighet! Självklart ska du inte ha dåligt samvete Hoppas du är helt återställd efter idag!

    Heloise, så härligt att läsa! Krya på dig! {#emotions_dlg.flower}

    Lanovia, vad bra att du känner dig lite piggare. Lunchdate med maken låter jättetrevligt, hoppas det ger ännu mer energi!

    Villemoa, vad fina de verkar dina flickor! Det låter som att ni snart har en fullt krypande liten E hemma!

    *vinkar till Fru Bygg* Jag är här! Är det inte tid för din lilla bebis att titta ut snart?

  • ingenjörsbruden

    Syrix: just det, skulle ju kommentera astma-diagnosen på kissekotten. Skönt att det "bara" var astma. Hoppas hon mår bättre nu.

Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård