• passionsblomman

    I vått&torrt när midvinternattens köld är hård

    Det blir väl istappar och skare, snömodd och rimfrost och smällkalla mycket stjärnklara nätter. Och en och annan snöstorm med drivor och flingor stora som lovikavantar.

    Nå i vintermörkret får man tända många ljus.
    I vinterland kan man göra snöänglar och åka pulka. I vintertröjorna ser ingen att man inte gått ner utan upp det senaste året.
    I vinterträdgården äter småfåglarna frön vid fågelbordet och haren gör roliga spår i snön. Mördarsniglarna är puts väck och man måste inte rensa ogräs. Och verkligen inte raka benen.
    I vintertid kan man elda i kakelugnen och fika, titta på filmer och läsa böcker. Och lyssna på musik.

    Men man kan också fortsätta vara här. Bland vänner.
    Här, där vi pratar om barnen vi burit och bär och dem vi längtar att bära. Här, där vi bär det någon inte orkar bära ensam. Och där vi delar allt man någonsin kan komma på att dela. Där skratt, ilska, längtan och gråt blandas i en märklig brygd, jämte hopp, oro, rädsla och humor.
    Så att sorgen blir halv och glädjen dubbel och livet så mycket lättare,  rikare och större. 

    "Håll ljuset högt på färden, det finns bara en som du i världen"/Lundell
        Rimfrost på rutan snölykta

    Gamla tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3807747.html

  • Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård
  • ingenjörsbruden
    passionsblomman skrev 2012-04-25 12:36:54 följande:
    Nä. Det är precis det som är så drygt och konstigt. det sas redan första gången en läkare klämde lite på mina knän att "ja du, PB, ibland är det ju så att man hittar faktiskt ingen egentlig orsak,till värken, utan man får lära sig att leva med och hantera smärtan"

    Jaha?

    men innan dess, kanske man kan tro att det undersöks på lite fler sätt än "kläm kläm-nej det syns ingen orsak"

    Så, de har tagit blodprover. De har skickat mig till hudläkare för bedömning utifrån misstanken att det kan vara psoreasis (vilket kan medföra ledvärk). Men den läkaren trodde inte att jag har det. Hon sa docjk att hon tyckte jag skulle vidare till reumatologen för vidare bedömning "eftersom det finns massor av olika reumatiska saker".

    men, i brevet från min läkare på VC, står det att "hon kan remittera mig dit om jag verkligen absolut vill, men hon tror inte det är någon idé, eftersom de inte kommer att at emot mig ändå, när nu hudläkaren inte fann någon psoreasis"

    Va?

    Nähä.

    Ja, inte vet jag vart det är man ska bli skickad när VC gjort sitt, men nog tusan borde man få bli vidareutredd även om man uteslutit en sjukdom? Och inte vet jag om det då är den där reumatologen man ska bråka om att få komma till.

    Det känns som om det hade hjälpt att vara läkare själv-minst, så man visste vad man skulle begära för något.
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
    Mähhh vilka läkare! klart du ska utredas av reumatolog......o den där logiken i att nä hudspecialisten hittade inte psoriasis....så då vill nog inte reumatologen kolla.... den logiken fattar jag verkligen INTE.

    Värk i leder är hemskt, syrran har det från o till, mest när hon är nergången i sitt immunförsvar....men ingen logiskt förklaring till varför....så jag vet inte hur ont du har....men jag kan föreställa mig det ganska bra.
    *kommer därför med en varm o gosig filt o lindar in benen o även goa tjocka ulliga vantar som värmer händerna...häller upp en stoooor kopp rykande varmt te o ett fat med lyxiga chokladpraliner*
  • ingenjörsbruden
    passionsblomman skrev 2012-04-25 13:20:39 följande:
    Åh shit!

    Nu har de visst ringt ifrån det nya och sagt 8 maj, men det är lite dumt, för då blir det isåfall ett glapp melan gamla och nya på en vecka.

    Nu är min fundering och tanke, att jag nog faktiskt börjar tycka att han borde sjukskriva sig. Typ nu idag. Det vore verkligen ingen lögn om han sa att han mår skit och går hem idag (vilket då blir karensdagen). Han är så utfrusen på jobbet just nu att när han kommer in i ett rum, går de andra ut och så vidare bland exemplen på människors ynklighet.

    Går han hem lite tidigare idag, och sjukskriver sig, så blir karensen bara resten av idag, och dessutom kan han sedan ha nästa vecka på sig att hämta andan lite, sova, hitta lite harmoni och ladda upp för det nya, utan att behöva påbörja ny period på gamla jobbet-som han isåfall måste fullfölja månaden ut.

    Är inte det en vettig plan? Jag menar, att han skulle varit sjukskriven pga mobbing,för länge sedan, vore verkligen inte orimligt. Snarare är det jäkligt märkligt att han orkat genomlida dag efter dag på detdär stället utan att klappa ihop totalt.
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
    Herr Blommis har en sällat skådad inre o yttre styrka! Starkt att han orkat jobba när kollegorna beter sig så....men det kan ju osså vara att de är skiträdda att få psykchefen efter sig....
    Jag röstar för sjukskrivning...hoppas att psykchefen inte strular pga halv karensdag osv sen...men men.... Herr blommis behöver def ett antal dagar för att ladda upp ny energi o kraft.
    *fortsätter hålla tummar o tår*
  • ingenjörsbruden
    passionsblomman skrev 2012-04-25 13:08:23 följande:
    Ojdå, nu blickade jag visst både uppåt och neråt!
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
    Vi kanske ska hålla i hatten så det inte blir alldeles vindögt!
  • passionsblomman
    ingenjörsbruden skrev 2012-04-25 13:29:56 följande:
    Vi kanske ska hålla i hatten så det inte blir alldeles vindögt!
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • ingenjörsbruden
    passionsblomman skrev 2012-04-25 13:32:09 följande:
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur

    Precis så där känner jag mig idag!
  • passionsblomman

    Hihi, som en skelögd, överviktig pungråtta?

    Jo, för det står på nätet, att den där pungråttan tros ha blivit skelögd pga sin övervikt, då "fettdepåerna trycker bakom ögonen.."



    Fler skäl att promenera lite mera!! *kikar förskräckt i spegeln*


    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • passionsblomman

    Undrar om jag ska dra på mig regnkläder och gå ut och se ifall det krälar runt en massa fiender därute i gräsmattan?

     

    De gillar ju regndagar, de där kräken. Då skulle man ju passa på...


    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • passionsblomman

    ...och sedan, är man förtjänt av lite ljummen ostkaka med lättvispad grädde och klarbärssylt som eftermiddagsfika, eller visst det va? Tungan ute


    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • Norrskensflamman
    passionsblomman skrev 2012-04-25 13:54:26 följande:
    ...och sedan, är man förtjänt av lite ljummen ostkaka med lättvispad grädde och klarbärssylt som eftermiddagsfika, eller visst det va? Tungan ute
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
    Apselut!
Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård