• fru AM

    Välkomna till Tivoli Empatia!

    I tidernas begynnelse hoppade vi på Barnkarusellen, men efter fyra år har vi fått uppleva det mesta i tivoliväg i den här stammistråden: berg- & dalbanor, skräcktunnlar, skrattsessioner i Lustiga Huset, spåmadamer … För att inte tala om alla timmar, veckor, månader, år vid Lyckohjulet – nit eller vinst denna gång …?


    Här är oftast högt i tak – vi pratar sömn och sömnbrist, barn och barnbrist (och möjligen brister hos befintliga barn ), ägglossning och utebliven ägglossning, jämlikhet och ojämlikheter, amning och flaskmatning, relationer, sorg, glädje, död, liv, recept på mat och recept på barnalstrande läkemedel och metoder … Ibland håller vi med varandra och ibland ryker vi ihop. Det blir som det blir. Tråden är som livet självt, helt enkelt.


    Välkommen att hoppa in, i farten, i trådkarusellen som utgör tivolits nav!  Presentera dig (med ålder, skostorlek, favoritchoklad, ungefärligt geografiskt läge och status i barnfabriken) när du känner dig mogen att kliva ut ur smygläsargarderoben. Många av våra stammisar är före detta smygisar … I den här tråden finns det en hittills oskriven regel som kanske skulle kunna formuleras så här: Vi bryr oss om varandra på riktigt – i glädje och sorg.


    Förra tråden: 

    www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3792698.html

  • Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!
  • sweetstreet
    start september skrev 2011-01-25 21:31:49 följande:
    Tjojho, första kvällen jag är vaken efter 21 på en vecka.

    Enligt VUL var jag i 7+6 idag, tre dagar längre än vad jag räknat. Känns bra. Det syntes navelsträng och moderkaka så det känns lite tryggare. Jag får fortsätta med Fragmin hela graviditeten vilket känns jättebra. Och får ett VUL till i typ v 10.  Nu börjar jag känna mig lite tryggare i att det kanske kan gå.

    Dottern tvingade mig läsa varenda få-syskon-bok på biblioteket idag - hoppas det är ett tecken.
    Å så underbart!! nu håller jag tummarna att det går hela vägen!!!
  • sweetstreet
    passionsblomman skrev 2011-01-25 22:28:52 följande:
    Tinga, TACK!
    Jag känner mig lite starkare faktiskt. Dels för att jag rent krasst hade värsta flunsan och nu har jag inte det. Dels för att jag känner att det är jag SJÄLV som tagit alla steg i att våga söka hjälp och stöd OCH att mina försiktiga tankar om vad jag vill att åtgärderna ska börja i för ände och bestå i, faktiskt fått medhåll, stöd och hejarop från teamet i vårdsvängen. *lättad*
    Jag vet inte varför man har så nära till litenheten, men jag känner så väl igen det Oupsie säger-att man är rädd att bli tagen för simulant, överkänslig, vek eller bara lat och utan råg i ryggen liksom. Så det är en stenbumling av väsentlig tyngd som faller av när man blir trodd och tagen på allvar och när de inte alls tycker man är sjåpig.
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
    Jag säger det igen PB, jag tycker du verkar vara en otroligt stark och modig person!!!! Inte alla orkar eller vågar ta tag i sådana här saker. Eller snarare i sig själva när man mår såpass dåligt. Det är verkligen inte lätt. Sådant som kan verkar enkelt när man är stabil och har det känslomässigt bra kan vara avgrundsdjup man måste ta sig vöer när man mår dåligt.
    Stor kram och fortsätt kämpa!!!!
  • sweetstreet
    muggles skrev 2011-01-26 15:43:24 följande:
    PB: det är väl jättebra att du har börjat röra på dig, även om det inte är hysterisk träning. Särskilt som du har ledproblem mm ska du nog ta det i försiktiga steg. Men kul att råsaftcentrifugen gett sådan utdelning!

    Sweet: tack vad gulligt skrivet om att jag verkat lugn. Jag har nog försökt att bita ihop och uthärda det här med jämnmod så gott det går. Men igår fick jag ett bryt. Först var jag orolig som fan men ville försöka dölja det för maken så han slapp oron (tänkte att jag tar det med BM först och så får han oroa sig sedan om det är ngt). Men så ville inte Moa krama mig godnatt för "kramarna är slut" (hon är ju så pappig) och då blev jag jätteledsen. "Hon tycker inte om mig lika mkt som sin pappa, buuhuuuu". Gravid och hormonell? Javiss!
    Å lilla du!!!! Jag tror att det är hormonerna som spökar helt klart!!!!
    Skönt iallafall att allt såg bra ut hos BM och vad bra att du känner att du fått en bra BM också! Nu blir du kollad varje vecka också så det kanske kan minska oron lite.  
  • sweetstreet
    Tinga skrev 2011-01-26 21:39:13 följande:

    MSW – korrigerat födelsedatum = beräknat födelsedatum = 080731 för Piff & Puff. Korrigerar åldern gör man tills barnen är 4 år.

    Oupsie & Smint - säger lycka till nu; saker kan ju hända när som helst. Själv drar jag på tjänsteresa imorgon bitti; avresa 05.15. Bläh!

    Mormors begravning var idag. Jag grät förstås mycket i kyrkan, men fikan efteråt var avspänd och trevlig. Vi vet ju alla att detta var det bästa som kunde hända, efter allt elände hon drabbades av veckorna innan hon dog. Hon hade långt liden KOL, så i värsta fall hade hon dött av kvävning pga den. Snacka om panik och ångest då; man vet ju själv hur illa det är när man inte kan dra efter andan precis när man behöver, t ex om man är under vatten.


    Kram Tinga!!
    Begravningar är alltid jobbiga men samtidigt tycker jag att de kan vara "uppbyggande" också på ngt vis. Givetvis olika beroende på vem som begravs (alltså vilken relation man har till personen) samt ålder och dödsorsak. Men på ngt sätt tycker jag de flera begravningar jag varit på har varit sådana att man fått styrka också. Av att minnas tillsammans med andra som tyckt om och haft relationer till den som dött.

    Men min pappas begravning minns jag knappt. Den är väldigt blurrig.tror att min hjärna har stängt av en del där....  
    Dock minns jag att jag tyckte kistdekorationerna var otroligt vackra och att det var helt proppfullt i kyrkan och att det var massor med blommor. 
  • sweetstreet
    Fossing77 skrev 2011-01-26 16:33:48 följande:
    Bara att ta subkut ger nog aktivare verkan tror jag. :) Hoppas den gör sitt jobb.

    Jag hade en propp i ljumsken, i kroppspulsådern, så det var inte nån direkt fara för barnet. Men jag fick ligga still i 2 veckor med benet i luften och en hysteriskt aktiv unge studsande runt i magen för jag inte vaggade honom till sömns som vanligt. :) Blodprov varannan timme dygnet runt var väl inte heller nån hit. Inte heller de ofantligt snygga lårhöga stödstrumporna jag fick ha... Hi hi! Snyggare har man varit ;)
    Å herregud!!!! Det lät jättejobbigt!!!!
    Tur att det gick bra! 
  • sweetstreet

    Telis,
    hoppas hoppas hoppas du är bättre imorgon!!!!!!
     Halsfluss ÄR verkligen ett SKIT!! Och Hlsböld är än värre!!! Lova mig att OM du inte känner dig bättre om ngn dag eller två så måste du kolla m vårdcentral eller sjukhus igen! Jag har nämligen gått från halsfluss till halsböld en gång i mitt liv och DET var OTROLIGT HEMKST!!!! Det slutade med att jag lev inlagd.

  • sweetstreet

    Hattis!!

    Vännen jag tror att din mensvärk beror på heeeelt andra saker!!!
    Och härligt med inskrivning imorgon!
    Kan du få ett VUL dÅ??? För att se hjärtslag och på så vis minska oron?
     

  • sweetstreet

    Ang advokater och green card så var dagen bra på vissa vis och jobbiga på andra. Utan att gå in på detaljer o bli långrandig så känns det som om vi står mellan besluten att betala mycket pengar eller massor. Och om vi går på den "billiga" varianten i advokatkostander (alltså den kostnad advokaten tar och inte inräknat alla avgifter som vi betalar till Amerikanska immigration) så är kruxet och det vi funderar över att den advokaten verkar väldigt ung och oerfaren. VÅGAR man då anlita henne? DET är väl stora frågan.
    Hm, vi får se. och ska invänta lite fler svar....

    Jaja, jag träffade en kompis ikväll med heeelt andra problem och då inser jag att detta med green card ändå är ett litet problem i sammanhanget.
    Hörni, hur skulle ni göra om ni hade en kompis som var i en relation som inte känns hälsosam för er kompis???
    Så är nämligen fallet här tycker JAG. Min kompis berättade saker som jag känner att "nej så ska ingen behöva ha det!!" men det är skitsvårt att säga alltför mycket. Jag ställde en del frågor för att liksom "belysa" saker ur ett utanförperspektiv" men utan att direkt kritisera relationen eller ffa flickvännen. De håller just på att köpa en lgh tillsammans här och det handlar självklart om rätt stora pengar m tanke på att det är Manhattanpriser. Själv känner jag lite att "neeeej, gör det itne!" För det är enklare att "bara gå" om man måst det när man endast hyr en bostad tillsammans, men när man börjar köpa dyra lägenheter tillsammans blir det liksom en helt annan grej. Känns det som.
    Jag vet inte. Jag har hela tiden tyckt att deras relation känns otroligt obalanserad och att flickvännen är otroligt dominant och "krävande" på många plan men det är som sagt svårt att veta hur mycket man kan "kritisera" och säga. tycker jag.  

  • sweetstreet

    Nej nu ska jag nog sluta hänga här i tråden för ikväll.
    Känner mig rätt trött.... Hoppas det inte är ngn förkylning på g, för lilla tjejen har rejäl förkylning så det KAN vara det.

  • Fossing77
    sweetstreet skrev 2011-01-27 03:43:30 följande:
    Å herregud!!!! Det lät jättejobbigt!!!!
    Tur att det gick bra! 
    Tack tack :) Ja, jag hade nog mer tur än vad jag vill kännas vid kanske. Fick höra skräckhistorier om proppar som farit iväg i kroppen efter den lossnat från sin ursprungliga plats och satt sig i lungor, hjärna och allt möjligt. Tur dom berättade det för mig efteråt när den var löst och klar. Mitt största minne av det hela är mina toalettbesökt (!) :) Egentligen skulle jag inte få gå upp på toa utan få en kateter, vilket jag vägrade. Lovade dyrt och heligt att ta det försiktigt, så att kopplar ur sladden till droppmaskinen, flytta den över huvudet och sängen, ta mig ner, till toa, göra det jag skulle, tillbaka till sängen, komma upp och koppla i maskinen igen tog 20-30 minuter... per besök. ;) Det var min enda sysselsättning på dagarna ju. ;) Lite knixigt att röra sig när ena benet svullnat upp till storlek stor och inte ville lyda alls.

    Men det gick ju bra :) Frisk unge blidde det med. :)
Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!