• passionsblomman

    I vått & torrt, genom allt & inget -tillsammans

    Allra käraste trådvänner.
    Vi går mot brons och guld september. Nya planer, nya val, nya möjligheter.
    Nu har vi följts åt så länge, så nu går det inte att släppa taget. Nu måste vi få veta hur fortsättningen som följer blir. För oss alla.

    Det är mer värt att ha varandra i de tuffa tiderna än vad ord räcker att beskriva. Det är mer glädje än någon kan fatta att få dela alla skratt och det goda som händer med vänner tvärs över alla avstånd.

    Det är med förväntan jag ser fram emot vår gemensamma höst.

    Ros

    "Det är inte så svårt att vara modig om man inte är rädd."/Mumintrollet

    Förra tråden:www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3749736.html


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-17 19:16
    Försöker lägga länken till gamla tråden igen då: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3749736.html
  • Svar på tråden I vått & torrt, genom allt & inget -tillsammans
  • Norrskensflamman
    Villemoa skrev 2010-09-13 22:38:58 följande:
    Flamman: det är inget galet med dig, du är kär i din man! Jag bjuder på Gott & Blandat om du inte hittar nåt annat i ditt skafferi.Det var väl för väl att han kom med lite Asti, men han kunde gott kostat på sig några flarror till
    Exakt! Långa ensamma kvällar i veckan och en hel helg med manfritt
  • Villemoa

     


    Norrskensflamman skrev 2010-09-13 22:39:49 följande:
    Exakt! Långa ensamma kvällar i veckan och en hel helg med manfritt

  • Norrskensflamman

    Min man är ganska schysst ibland faktiskt: Idag skulle lilla K på dans direkt jag kom hem från jobbet. Han hade fixat med sin kompis, tillika T:s gudfar-gift med K:s gudmor, att han hämtade skruttan på dagis tidigare, sett till att hon fått i sig mat när jag kom hem så det var bara för mig att åka iväg med henne på barndansen. När jag kom hem hade han satt igång en köttgryta som stod och puttrade på spisen, så jag behövde bara fixa tillbehör. Det blev bovetekorn. Mumsans så gott det var! Bästa var att han gjorde det utan att knota eller vara sur o grinig och leka martyr, ni vet "suck vad jag får ställa upp och fixa och grejja". Nej, inget sånt.


    Ibland händer det, vet ni!

  • Norrskensflamman

    Nu mina vänner ska jag gå och dricka örtte och äta choklad- o vaniljglass. Ungarna tycker säkert att mamma behöver glass och delar med sig gladeligen... eller vad tror ni

  • Villemoa

     


    Norrskensflamman skrev 2010-09-13 22:47:25 följande:
    Min man är ganska schysst ibland faktiskt: Idag skulle lilla K på dans direkt jag kom hem från jobbet. Han hade fixat med sin kompis, tillika T:s gudfar-gift med K:s gudmor, att han hämtade skruttan på dagis tidigare, sett till att hon fått i sig mat när jag kom hem så det var bara för mig att åka iväg med henne på barndansen. När jag kom hem hade han satt igång en köttgryta som stod och puttrade på spisen, så jag behövde bara fixa tillbehör. Det blev bovetekorn. Mumsans så gott det var! Bästa var att han gjorde det utan att knota eller vara sur o grinig och leka martyr, ni vet "suck vad jag får ställa upp och fixa och grejja". Nej, inget sånt. Ibland händer det, vet ni!

    "Plötsligt händer det..."

    Vad HÄRLIGT!!

  • passionsblomman

    Men hallå, är ni vakna allihop här? det brukar ni väl aldrig så här dags!

    Bruttan, jag har ett och annat jag också kan klämma in i det där manifestet.
    Säger de inte att det är kvinnorna som inte bestämt sig än? We could win´em all

  • Norrskensflamman

    JO, det är det som är så bra med honom, att han är full av överraskningar. NÄr man minst anar det, och när man behöver det som mest, ja då är han plötsligt DÄR och gör allt RÄTT Det är ju en väldans tur att han inte är ENBART hopplös och odräglig HELA tiden


     

  • Villemoa

    Ja, jag är själv förvånad över att jag är vaken så här dags. Man får ta vara på guldstunderna

    Flamman: det gör du rätt i! En liten sked var kan de få, resten ska fina mamman ha!

Svar på tråden I vått & torrt, genom allt & inget -tillsammans