• MSW

    Livets toppar och dalar

    I den här tråden har det "tjötats" en hel del genom åren (planeringen för nästa sommars femårsjubileum har redan påbörjats), allt eftersom har den gått från att vara en "hur vet man att man är gravid"-tråd till att bli en vänskapstråd!

    Här avhandlas allt som rör barn/familj, resor, internet shopping, tråddejter, husdjur, god mat/bak och allt annat man kan tänka sig! Och vi både gläds och gråter med varandra!

    Trots att vi är utspridda över hela Sverige (mer eller mindre) så blir det en hel del olika tråddejter i olika konstellationer!

    Tempot är för det mesta högt och det kan nog vara lite svårt att hinna med/komma in i tråden, men vi välkomnar alla, men vill då gärna ha en någorlunda presentation, typ var man bor, var i barnkarusellen man befinner sig, skostorlek och vilken favorit choklad man har och vad mer man kan tänkas vilja dela med sig av!

    Då kör vi!!

    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3733191.html

  • Svar på tråden Livets toppar och dalar
  • Hattis

    Hallå tråden och hallå Snorkis! Jag lyckas visst hela tiden missa när du är inne! Styrkekram gånger flera till dig, det skrevs mycket vackert igår och jag tycker att världen är så himla orättvis. Om jag vore din arbetskompis skulle jag gå in och ge dig en kram, det skulle jag. Kan inte vara lätt att försöka vara arbetsför och ha distans till det ofattbara då förstås. Å. Jag finner inga ord.

    Skönt med avklarat möte Izzie! Njut av det där som känns som en liten paus när man kan få vara nöjd med sig själv.

    Och jösses hörni, jag har läst ikapp och slitits lite mellan skratt och förtvivlan. Ni skriver ju lite samma sak Cicci och PB, att amning är ganska privat. Vissa vill inte amma barn över ett år, vissa vill amma barn över två år och vissa vill inte betrakta amning - särskilt inte när barn är äldre. Med Ciccis förmåga att uttrycka sig lite halvbrutalt och PBs förmåga att kanske ibland ta åt sig liiite för mycket så blir det nästan underhållande (men också lite ledsamt förstås)för den utomstående betraktaren Hattis (som något översittaraktigt mest hoppas på att själv få chansen att försöka amma sin bebis någon gång).

    EGO - I övermorgon har jag ett inte fullt sådant avgörande jobbmöte som Izzie men jag hoppas ändå att jag lyckas stå på benen (läs sitta upp och inte se helt nedåttjackad ut). Jag ser verkligen sjuk ut när jag har tagit medicinen, igår mådde jag så dåligt på förmiddagen att jag var gråtfärdig. Men det blev bättre på eftermiddagen och nu kan jag sova över en dos och välja om jag tar den första till frukost eller lunch beroende på när jag har möten på jobbet. Tjo!

  • Klockarbol

    Hm, hela tråden hinner gå å lägga sig innan jag hinner ikapp!

    Nå, så är det att vara nattuggla  

    Undrar dock om någon har hört av Kikki?

    God natt alla söta trådisar *här skulle det vara en såndäring puss-smiley men jag hittar ingen så ni får använda fantasin*

  • Hattis

    Snaily - det finns ju någon sorts plattor med hjul på, har glömt vad det heter, men det kan beskrivas som någon sorts pianorullbräda. Det kanske är något dylikt mannen din har fått tag på. Hoppas att det inte är alltför många trappor som ska passeras iaf.

    Jag vill också kunna spela piano. Har drömt om att om jag skulle ha ett stort hus och oceaner av tid (contradiction in terms?) så skulle jag skaffa ett piano och ta lektioner...

    AM - Heja Hektor! Det är inte kul att svälja tabletter men de smakar iaf inte f-n. Smart ide med smörade makaroner *lägger på minnet för mig själv och andra*

    Och Mugglan - kom att tänka på dig idag när jag kände mig risig. Och jag kände mig så glad Allt är möjligt

    Godnatt alla.

  • FruCicci

    PB, det var du som länkade till den där tråden.
    Sen blir du helt paff och ledsen och trodde MER om denna tråden, att vi skulle backa upp dig.... bara för att jag säger att det är äckligt betyder det inte att DU är äcklig.
    Så alla i tråden inte tror att jag menar det!

    SEN måste jag efter att få ha sovit på saken få säga att jag TYCKER det är läbbigt (är det okej ord?) med folk som ammar sina barn upp till 4 års åldern.
    Jag TYCKER även att det är ANNORLUNDA att amma siitt barn till 2 års ålder.

    Sen köper jag olika arrgument för att man gör det. MEN jag tycker fortfarande personligen att det inte är något för mig.

    Varför ska jag göra en jäkla pudel och jamsa med bara för att någon blir ledsen?
    Jag STÅR för hur fel JAG tycker det är och hur läbbigt jag tycker det är att se.

    JAG blir inte likt PB ledsen för saker. Jag orkar inte surfa runt och grotta ner mig i massa ämnen och bli upprörd. Tänk om jag skulle länka till en muppig tråd om brudöverlämning, det är det väl ganska många som har åsikter om här inne.
    Jag tycker det är fantastiskt fint och jag kan rabbla upp massa saker till det som ska få andra männsikor att se på det hela som jag gör. Men jag blir inte "så jävla ledsen" för att tex PB o Ore tycker det är helt galet och gärna diskuterar mot.
    Jag får inte heller andra i tråden att få dåligt samvete för att de tycker annorlunda.

    Jag fick jäääääkligt dåligt samvete bara för att jag tycker det är ap-äckligt att amma stora barn, o PB tycker annorlunda och har gjprt annorluda.
    JAG fick höra att jag gjort PB så jäkla ledsen bara för att jag tycker det är ap-äckligt.

    Men om du väljer att uppfatta det som du gjorde så varsågod. Jag tycker faktiskt du gick över gränsen, var onödigt sårbar och på kuppen fick mig att bli ledsen och spak.

    FÖRLÅT ALLA - var bara tvungen att skriva av mig när jag sovit på saken.

    Hattis, det var härligt att du såg det på det sätter, att det nästan blev "roligt".

  • muggles
    kängu skrev 2010-09-28 21:37:51 följande:
    Jag har snarare upplevt att det finns en amningshysteri- dvs att alla måste amma (till varje pris), att man ska amma länge (minst upp till ett år) etc, att man som mamma ska vara hemma länge... Kanske beror på var man bor också iofs- men mest kommentarer fick jag nog på jobbet i större staden (där jag började när Ru var 6 mån) så det har inte bara med det att göra.  
    Helt klart min upplevelse också.
  • FruCicci

    Godmorgon alla

    Har inte sovit jätte mycket i natt. Louise skrek halva natten och snörvlade andra hälften
    Men jag hoppas att hon piggar på sig, eftersom hon ska börja gå heltid nu då jag börjar jobba på fredag!!!!!
    Fatta, 2 dagar kvar på mammaledigheten....ska inte göra ett skit, bara njuta.

    Mugglan, hur mår du?
    Lite symptom efterfrågade jag redan igår
    Heja heja heja lilla plutten i magen!

    Såg i tidningen att lille Fridolin ska tillbaka till riksdagen!  Okej då, du är en skön prick
    Måste bara säga att jag hoppas även nya styrelsen för HQ nu får till det. Jag ser mina aktier rasa, inte i HQ utan andra som påverkas.... fcuk

    Nä nu skriker Louise, får återgå och sen återkomma....

  • FruCicci

    Hej Mugglan
    Hur mår du?

    Jag kommer åkaner till västkusten i november, över en helg, men du kanske kan träffa mig ändå?

  • muggles

    Izzie: jag har svårt att föreställa mig dig på ett möte som går så åt helsicke (även om det kanske inte var ditt fel?), du verkar så ambitiös och bra på det du gör...? Vad skönt att det gick bättre denna gång!


    Hattis: bra sammanfattning


    Jag tror att många tycker att det är "äckligt" med amning av stora barn mkt för att det är så ovanligt, och som PB säger så går det utanför normen. Hade de flesta ammat sina barn säg tom 3 års ålder så hade ingen lyft på ögonbrynet. Tyvärr är det väl så att man får stå ut med lite kommentarer när man går utanför normen, oavsett vad det handlar om


    Idag vaknade jag med känslan av att jag inte är gravid, jag känner verkligen nada. Sedan försökte jag vända det till positiva tankar att "gravid tills motsatsen bevisats" och försöker verkligen visualisera en mage så där bortåt jul... Men det är lite svårt just idag.


     

  • FruCicci

    KRAM Mugglan!
    Jag förstår hur du känner dig nu!
    men du ska se att det går bra, HOPPAS

  • Lapinette

    Oj, det verkar ha gått hett till här inne igår kväll. Har inte läst ikapp och hinner inte så det får räcka med summeringarna på denna sida att förstå att pb och Cicci har diskuterat amning. Själv har jag inte så mycket att komma med gällande den frågan.

    Annars? Härlig morgon med sol och en liten promenad till jobbet på morgonen. En orders liggande i inboxen och allt känns prima. Ja ikväll dessertprovning med gamla gymnasiekompisar. Tror den här onsdagen kommer att bli riktigt bra!

    Kram till alla som behöver!

    och mugglan, jag håller tummar och tår!!!

Svar på tråden Livets toppar och dalar