• Svar på tråden Augustibrudar - 2009 - Nu kör vi!! Del 2
  • SaraPayam
    Boomtown skrev 2009-06-27 23:00:26 följande:
    Har ni lagt upp hur ni vill ha vigseln? Jag håller på för fullt att välja låtar. Skitsvårt, speciellt som jag och gubben inte har samma smak. Någon mer som ska gifta sig borgligt?
    vi gifter ju oss borgligt, å vi har bestämt oss för hur vigseln ska se ut. La in det här förra veckan, men det va så här;

    Vigselceremonin

    Ingångsmusiken startar.

    VF
    Välkomna till Bjertorp slott.
    Idag är det lördagen den 1:a augusti och året är 2009.
    Ni har idag kommit hit för ni vill bekräfta er kärlek inför varandra och inför oss andra genom att gifta er. Ni vill bekräfta att ni för all framtid vill stå vid varandras sida och ge varandra stöd.

    Jag heter XX och skall förrätta vigseln.

    Musik Solosång ?Your the inspiration?

    VF
    Detta är en stor dag i ert liv, och vi som är här är glada att vi får vara med och dela denna betydelsefulla dag med er. Man lovar att tillsammans med någon annan dela all sin kärlek, glädje och sorg. Idag skall Sara och Payam ta detta steg.
    Ni har bestämt er för att leva tillsammans, att leva tillsammans i förtroende och kärlek, att ta gemensamt ansvar för varandra. Att leva tillsammans är att utveckla varandra och att växa som människor, att hjälpa varandra i svåra tider och att lätta varandras bördor. Det är också att trösta varandra, ge varandra trygghet och att ge varandra glädje och njutning. Allt detta är lätt för er att göra tack vare den stora kärlek som finns mellan er.

    Musik ?Everything i do?

    VF
    Genom att ge varandra äktenskapslöften visar Sara och Payam att de hör samman. Äktenskapet är en gemensam resa som bygger på tillit, respekt, ärlighet och förlåtelse.
    Äktenskapets ändamål är enskildas väl och samhällets bestånd. Ni har förklarat att ni vill ingå äktenskap med varandra.

    XX säg efter mig:
    Jag älskar dig, nu och för alltid.
    Jag lovar att vårda vår kärlek i alla våra dagar
    Jag lovar att lita på dig och respektera dig
    Jag lovar att skratta och gråta med dig
    Jag är hos dig nu och vill så vara i livets alla skeden
    Du får min tillit, min hängivenhet,
    min ömhet och min kärlek.
    Tar alltså Du XX denna XX till din hustru att älska henne i nöd och lust?
    (Ja)

    XX säg efter mig:
    Jag älskar dig, nu och för alltid.
    Jag lovar att vårda vår kärlek i alla våra dagar
    Jag lovar att lita på dig och respektera dig
    Jag lovar att skratta och gråta med dig
    Jag är hos dig nu och vill så vara i livets alla skeden
    Du får min tillit, min hängivenhet,
    min ömhet och min kärlek
    Tar alltså Du XX denna XX till din man att älska honom i nöd och lust?
    (Ja)

    Nu är det tid för XX och XX att växla ringar.
    Jag förklarar er nu för äkta makar.
    Glöm aldrig det löfte om trohet för livet som ni nu har avlagt.
    Lev med varandra i inbördes aktning, kärlek och förtroende, och besinna ert ansvar mot kommande släkten. Må endräkt och lycka alltid råda i ert äktenskap och i ert hem.

    PUSS!

    Musik Duett ?Tonight i celebrate my love for you?

    VF
    Läser något

    Utgångsmusik

    Vi har gjort lite förändringar nu, så nu är vi supernljda Ska bara bestämma in & ut musik.
    Sorry att det blev långt.
  • londontjejen

    Vi gifter oss den 29 aug o jag kanner att jag blir bara mer o mer besatt. Tanker pa det nastan hela tiden. Har varit o kopt skorna idag. Sa nu ar det bara smycken kvar. Nervost !!

  • Boomtown

    SaraPayam:
    tack för att du delade med dig. Missade att du redan hade lagt ut det. Har ni skrivit texten själv? Känns ju som det börjar bli hög tid att fila på det.

  • Med stor förväntan

    Hur mycket ger ni för blommor?

  • andbeyond
    SaraPayam skrev 2009-06-28 17:31:32 följande:
    Jättefin dukning Vad kul med möhippepicknick, hittade de på något skoj?
    Alltså. Inte något skoj så direkt - fick binda en bukett med några blommor men fanns bara tillräckligt med blommor till mig så det blev lite fel då jag mest satt ensam i ett hörn och pillade när de andra umgicks.. Var mer en trevlig dag med vänner i parken. Hade varit kul att få göra något man kanske inte göra varje helg men överlag så var det en jättemysig dag!
  • Lakritsbåten

    I fredags kidnappades jag för att vara med om min möhippa! Jättegulliga vänner som inte hittare på något hemskt alls. Först fika, sedan go cart, utstyrsel a la "Grynet" (orange dansklänning med boa, tiara + mina kära gamla Doc Martenskängor (sedan högstadiet). Sedan blev det god middag på restaurang och därefter gick vi till ett ställe där det skulle vara allsång men vi var nog lite sena så det blev en öl och lite "tjat" innan vi det bar av hem.

    Det enda som var lite synd (med betoning på lite) var att vi var få. Trots idogt pusslande med dagar så hade många förhinder bortresta, redan inbokade grejer, jobb etcetera. sedan skulle jag eg blivit hämtad på mc av vilt främmande karl men hans mamma som varit allvarligt sjuk länge blev ännu sämre. Mest synd för honom. Men jag är som sagt supernöjd!

    M2B har också varit på svensexa i helgen. Han fick flyga flygplan innan det var femkamp med grill, middag och utkväll. Han var också glad och nöjd!!

    Har precis monterat små tags till vårt "wishing tree" och i morgon ska vi träffa de som äger herrgården vi ska ha festen på för att prata dukning, mat med mera. Har fått förslag på rätter för att komponera den meny vi vill ha. I min smak låter det här super:

    Löjromstallrik (alt kräfttallrik såvida de skurit upp dem så att det inte blir så slabbigt)
    Vildandsbröst med madeirasås, klyftpotatis, rönnbärsgele, haricots verts och morötter
    Creme Caramell

  • Boomtown

    Med stor förväntan skrev 2009-06-28 18:22:11 följande:


    Hur mycket ger ni för blommor?
    Jag har inte kollat upp det men jag hade tänkt max 1200 kr för brudbukett, corsage och en liten tärnbukett. Vi kö med budgetvarianten och jag hoppas att det går ihop.
  • SaraPayam
    Boomtown skrev 2009-06-28 17:53:17 följande:
    SaraPayam:tack för att du delade med dig. Missade att du redan hade lagt ut det. Har ni skrivit texten själv? Känns ju som det börjar bli hög tid att fila på det.
    Varsågod Vi fick det av en tjej här på BT, sen så har vi ändrat en del på det vi ska ha, men det vill jag inte dela med mig av, i fall nån av gäster skulle läsa här
    Jo men så kände vi med, å sen har vi tänkt å göra en pärm med som VF kan ha programmet i, men vi kommer att behålla den som minne sen Så papper å så är inköpt, så ska bara få tid å fixa det med.
  • SaraPayam

    Med stor förväntan skrev 2009-06-28 18:22:11 följande:


    Hur mycket ger ni för blommor?
    Det ingår i vårt slottspris Men brudbuketten tillkommer, å den ger jag ca 1000kr för
  • Boomtown

    Kul att ni har fått möhippa! För mig blir det nog ingen eftersom vi bara bjuder de närmaste och hälften reser långt. Det blir väl morsan och syrran som kanske skulle kunna hitta på något då.

    Jag måste få fråga, hur skrev ni i era infoblad? De skickade ni strax efter inbjudan då eller? Jag hade tänkt mig vägbeskrivning, meny. Ska önskelistan stå där i då eller? Vi önskar oss pengar till en bröllopsresa, hur formulerar man det?

Svar på tråden Augustibrudar - 2009 - Nu kör vi!! Del 2