• lotta49

    Gi:are, finns ni där ute? Del 2

    Såg att våran tråd var stängd så vi kör vidare i denna!

  • Svar på tråden Gi:are, finns ni där ute? Del 2
  • Sommarbrud 08

    Duchess... jag håller med dig! Jag är oxå en riktig sockergris och vill verkligen inte att sockret ska styra mitt liv. Men iblande känns det nästan som det! Tror definitivt att GI är att rekommendera!!

  • Mica o Krille
    Jodie skrev 2007-10-06 23:56:49 följande:
    Stort grattis!!Mica o Krille skrev 2007-10-06 22:38:28 följande:
    Tack tack!
  • Duchess

    Jag körde GI några månader i våras, och visst blev det bättre med sockersuget. Men inte blev jag kvitt begären helt...

    För mig räcker det dock bra om jag blir nöjd med en ask Salta Katten (23 gram) istället för en påse lösviktsgodis (3 hekto). Då har man kommit en bra bit på vägen :)

    Sommarbrud 08 skrev 2007-10-07 14:19:22 följande:


    Duchess... jag håller med dig! Jag är oxå en riktig sockergris och vill
    verkligen inte att sockret ska styra mitt liv. Men iblande känns det
    nästan som det! Tror definitivt att GI är att rekommendera!!
  • Sommarbrud 08

    Jag är en sån som äter jag en chokladbit då vräker jag i mig, klarar inte av att styra utan jag blir så jäkla toksugen på godis så det går inte att stå emot. Idag ska jag verkligen försöka att köra med rivstarten. Min vikt idag är 82,7 kg och jag är 179 lång. Vill så gärna gå ner lite i vikt. Känner mig tung i hela kroppen och är allmänt trött och deppig,vet inte om det är vikten det beror på men jag tror definitivt att jag har fel kosthållning. Vore skönt att få må bättre...

  • Mica o Krille

    Jag tänker faktiskt inte på vikten, jag mäter min viktnedgång i Cm. Förra året gick jag på GI o gick ned 10cm i midja, 7cm på "ballerina-ringen" ;) och 5 cm på höften!!! Och detta var bara 2 kg enligt vågen men det märktes såååå mkt på hur jag såg ut o mådde. Dit vill jag igen. :)

    Vikt nu är 70kg (födde barn för 2mån sen, skyller på det ) och jag vill iaf ner till 65, där är min normalvikt. Sen behöver jag inte gå ner mer, bara i cm. ;)

  • Duchess

    Ballerinaringen! Haha, vilket underbart namn! Det ska jag använda!

  • Mica o Krille
    Duchess skrev 2007-10-08 19:25:54 följande:
    Ballerinaringen! Haha, vilket underbart namn! Det ska jag använda!
    Hihi! Passar ju så bra!
  • numerafruS

    Hallå tjejer!

    Hur går det för er? Vågen visade -0,4 för mig.

    Det bästa med GI är att man slipper toksuget efter sött. Lösviktsgodis är min stor last, det kan jag lätt äta tills jag mår illa.

  • numerafruS

    Tack jodie!
    Ja, det där med vägandet och dag verkar lite flytande men huvudsaken är väl att vi tittar in här då och då iaf.

  • Mica o Krille
    blivandefruS skrev 2007-10-13 10:47:54 följande:
    Hallå tjejer!Hur går det för er? Vågen visade -0,4 för mig.Det bästa med GI är att man slipper toksuget efter sött. Lösviktsgodis är min stor last, det kan jag lätt äta tills jag mår illa.
    Härligt!!!
    Här visade den 2 plus... Vete 17 hur det gått till.. Jaja..
Svar på tråden Gi:are, finns ni där ute? Del 2