• Svar på tråden September 2007 Nr 4
  • mazarinen

    EricssonOVollmer: Vad roligt! Man känner sig "änna" speciell!

    SeptemberMys: Ja nu börjar pirret. Tycker det blev lite mer "verkligt" efter man pratat med prästen och "rekat" i kyrkan.

  • MrsMe

    Jag möhippades i fredags
    Hade värsta tajta schemat, lämna stora dottern på skolan, parka bilen på infartsparkering, åka till vän på söder och låna underkjol, därefter till hon som syr min klänning för provning, sen träffa en kompis med hennes nyfödda bebis och söderprommenera för jag behövde inhandla massa saker...

    Hemma hos underkjols-tjejen stötte jag på problem - jag fick inte tag på sömmerskan!!!!!!!
    - Vill du ha en kopp kaffe? frågade min vän.
    - Gärna (har lixom inget val) Jag ringde den nyblivna mamman och bad om ursäkt för försening men hon var sååå cool.

    Plötsligt kommer två till utav mina bästa vänner dit.
    -Du ska nog ta på dig nu skorna nu...!
    JAg var bombsäker på att de skämtade, men när vi kom ut i bilen stod MIN fullpackade väska där - shit det var på riktigt!!
    De åkte kringelikrok i city, stannar till på olika ställen för att förvirra mig och slutligen gick vi på en skärgårdsbåt.
    Vi satte oss i resturangen och åt goooood mat och fick superservice, kände mig så ompysslad.

    Efter 2h klev vi av på en ö där det var en bit att gå innan vi kom fram till ett idylliskt hus!!
    Vi drack lite bubbel innan en utav tjejerna sminkade mig och de kom ut med mina(!!) underkläder, sambon hade fått välja sina favoriter.
    Min vän är yrkesfotograf så hon plåtade mig i vattenbrynet och på bryggan i fina underkläder med utslaget hår. Det var lite pirrigt men superkul.
    - "in med magen, svanka, sänk axeln, titta hit...dit...in med magen mer(!!) sååå ja, snyyyyyggt!!!"
    *kände mig som en modell (bilderna blir sensuellt vackra mer än Slitz och vulgärt)* Låg på mage i vattenbrynet med sand på byst och armar, satt och stod i motljus på bryggan i underkläder och högklackat!! m.m.
    Fotona ska sedan fixas till lite (retucheras?!) och printas ut som jag sedan ska sätta in i vacker bok som de köpt och ge till Sambo i morgongåva

    Efteråt badade jag från klipporna, vattnet var varmt och det blev djupt med en gång, härligt!
    När jag kom ut ifrån rummet vi skulle sova i blev jag skrämt och överraskad utav "underkjolstjejen" coh min svägerska som kommit med den sena båten. Vi åt supergod mat, drack vin och nakenbadade i skydd av bäcksvarta natten. Låg på rygg på bryggan och tittade på en magisk stjärnhimmel. Gick och la oss vid 02.

    Dagen efter sov vi ända till 10, åt frukost och städade vandrarhemmet, tog båten kl 12 från ön och satt på däck i solskenet i 3h, drack kaffe, åt smörgås och njöt.

    ...Sen blev det ett liiiitet missförstånd, men inget allvarligt. Det var så många som inte kunde följa med till ön så de hade försökt att få mina andra vänninor att möta upp vid kajen och så skulle jag få en möhippa hemma i stan. Men tydligen bokades allt med ganska kort varsel (enligt Sambo) så det var få som kunde komma ifrån - de flesta har ju familj eller var redan uppbokade.

    Men det var skönt att komma hem till familjen, jag var ju liiiiite bakis (ont i huvudet). JAg kom lagom till middagen, nattade liten coh sen tittade vi på film med Stora (natten på musseet)

    *lycklig*

  • Höstbrud-07

    Jag blev också möhippad igår, en underbar dag!

  • September mys

    vi hade vår mösexa igår

  • Mrs_B

    Här är det fortfarande lugnt!

    Sambon får sin svensexa på lördag, jag troligtvis ingenting....:(

    Om tre veckor är vi man och hustru i alla fall!!!!!!!!!!!! :)

  • MrsMe

    Nu börjar det verkligen ticka ned!
    Vi satt just och höll på med våra festprogram, jag har fastnat för scrapbooking så de är uppbyggda utav många papperslappar. Blir fint, tar tid

  • September mys

    hur har du scrappat på fest pragrammet? eller inuti med?

  • MrsMe

    Scrappar eller ... klistrar rektangulära lappar på varandra på omslaget utav festprogram (och vigsel - för det ser likadant ut)

  • mazarinen

    Låter som alla ni som haft hippa (på alla sätt) i helgen haft kul

    Söker lite hjälp ang festprogramet... Ska ha lite "Gäststatistik" i häftet.
    Ex1 18% i kväll har efternamnet XXXXXXX (inkl bruden)...
    Ex2 11% har jobbat på företag XXXX (inkl brud & brudgum)

    Men jag behöver fler grejer att räkna % på...någon som har något förslag?

  • September mys

    5% heter samma som brudgummen i förnamn
    42% är vänner till brudparet

Svar på tråden September 2007 Nr 4