• Just Me

    Mörklila som temafärg - fler än vi?

    Är det några fler som ska ha mörklila som temafärg?
    Vi tänker oss något sådant här typ:

  • Svar på tråden Mörklila som temafärg - fler än vi?
  • lepaus

    Dessy har massa snygga saker! Jag gillar färgen concord. Här är väst och cravat http://www.dessy.com/accessories/mens-cravat/?color=concord&colorid=400 och ett par klänningar i den färgen http://www.dessy.com/dresses/bridesmaid/6588/?color=concord&colorid=400 och http://www.dessy.com/dresses/bridesmaid/2788/?color=concord&colorid=400 (fast jag skulle välja en annan färg än ljusrosa på kantbandet). Här på Isle of Man där jag bor så finns det också en butik som säljer det här märket så måste åka dit snart och kolla!

  • raring

    nu har jag pysslat pärmar till festprogrammen. Mörklila och champagne är huvudfärgerna för oss, men nu har det sannerligen smugit sig in en och annan färg till tex. olika nyanser av rosa och grön....


  • Wintercandles


    Den här tycker jag är fin
  • Cakemaker

    Igår var vi å beställda blommor till våran stora dag, hoppas det blir bra :) Jag ska ha en bukett med 15-20 mörklila callor och sen trollhassel. Vet inte riktigt hur de andra blommorna kommar arangeras men dom verkade ha koll ;) Beställde också två altarbuketter för att vi ville ha lila blommor även i kyrkan. Det blev nån helt annan mörklila sort som var jättehärlig :)

    Paraplyet som vi beställde kom också igår. Det var jättefint och det kommer göra susen om vädret är dåligt. Det börjar dra ihop sig...! :D 

  • Just Me

    Någon som sett aubergine satinband någonstans o köpa??
    Helst på nätet...

  • Sandraaa

    Vi ska också ha mörklila (höstlila) ,Silver och Ivory på vårt bröllop.

  • Cakemaker
    Just Me skrev 2011-10-04 13:23:15 följande:
    Åh tusen tusen tack! Hade glömt bort hela ebay!!
    Precis ebay! :) Vi köpte två hela rullar med lite bredare band och en rulle med smalt band för ett väldigt bra pris. Kommer inte ihåg vad det blev men mycket mindre än i affär ;)
  • operfekt

    Hur går det för er med planerandet? Jag fyndade en väska på ullared för 69:-



    Nu har jag precis köpt två kravatter på ebay, en till sambon & en till hans bestman (ja, vet att det heter marskalk egentligen ;p)
    Vet inte om sambon kommer ha den, har väl tänkt väst & kravatt i samma färg, men ja, kravatten kostade  21 kr med frakt, så var inte så mkt att tala om, beställde två =)
    (viewitem.eim.ebay.se/New-Mens-Plain-Satin-Wedding-Scrunch-Ruche-Cravat-Tiedark-purple/150672422180/item&transId=652430216005) 
Svar på tråden Mörklila som temafärg - fler än vi?