• MSW

    Livets toppar och dalar

    I den här tråden har det "tjötats" en hel del genom åren (planeringen för nästa sommars femårsjubileum har redan påbörjats), allt eftersom har den gått från att vara en "hur vet man att man är gravid"-tråd till att bli en vänskapstråd!

    Här avhandlas allt som rör barn/familj, resor, internet shopping, tråddejter, husdjur, god mat/bak och allt annat man kan tänka sig! Och vi både gläds och gråter med varandra!

    Trots att vi är utspridda över hela Sverige (mer eller mindre) så blir det en hel del olika tråddejter i olika konstellationer!

    Tempot är för det mesta högt och det kan nog vara lite svårt att hinna med/komma in i tråden, men vi välkomnar alla, men vill då gärna ha en någorlunda presentation, typ var man bor, var i barnkarusellen man befinner sig, skostorlek och vilken favorit choklad man har och vad mer man kan tänkas vilja dela med sig av!

    Då kör vi!!

    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3733191.html

  • Svar på tråden Livets toppar och dalar
  • nennesjuttioåtta

    BS - trist med lång väntetid, 1 timme?!?! herregud, det hade inte jag som är stor orkat med i kylan heller. Jag hade också velat värma mig och snuttat på något (varm choklad med cointreau, typ).


    Fick smaka biscotti förra veckan med lingon och vit choklad.  

  • nennesjuttioåtta

    muggles - hade en kompis som inte ens visste vad fog hette. Så det blev welcome in to the... ppppchhhht! You know outside. Fast det gjorde inget för han som han berättade det för pratade ändå bara spanska.

  • BrudSommar2006

    Usch för femkamp mitt i vintern, julmarknad på Liseberg har jag varit på och det är jättemysigt men man står ju bara ut en liten kort stund för det är så jäkla kallt och blåser det det allra minsta så är det rent outhärdligt ju. Femkamp känns som en sommargrej för mig. Isbaren också, nu har jag bara varit på den här i Stockholm men när det ändå är kallt ute känns det inte jättespännande att ta på sig en rock och gå in och ställa sig bland en massa is och dricka kall drink. Är det 45 minuter man har på sig där inne eller vad är det nu igen. Har själv aldrig stått ut mer än 20 minuter, lagom för att dricka upp drinken. Det där du hade bokat såg ju jättemysigt ut.

  • nennesjuttioåtta

    hade tänkt baka en kladdkaka eller något anat men vi hade varken socker eller kakao hemma och jag orkar inte gå till affären. Hade behövt äta upp mig lite för skinnet hänger lite väl löst. Hur lång tid tog det innan er mage drog ihop sig? och när försvinner den här linea negra?!? Min navel är som en stor, brun krater.

  • nennesjuttioåtta

    many balls in the air pwaaahahahahhahahahah!!!

  • Lapinette

    Jag hatar verkligen att frysa .. så isbaren var bara en plåga för mig .. eller typ ge mig mer vodka så jag kan bedöva smärtan = kylan. Nej tack föredrar istället paraplydrinkar på varmare breddgrader ... fast nu var det kanske julbord vi pratade om?!

  • nennesjuttioåtta

    kyla går bra, bara det inte blåser. HATAR blåst! 


    Hoppas telis kan skriva Prickens namn i galleriet, för nu minns jag inte vem som ville veta (eller inboxa mig först, kanske)

  • Lapinette

    Iiiiii.. brun krater!!!! Låter läskigt!

    Till råga på allt så fick den chefen gå vidare mot internationella uppdrag i ett annat företag. Vi (fd kollegor) har skrattat gott åt hans felsägnignar många gånger på våra återträffar ... den sanna glädjen.

  • BrudSommar2006

    Hm, såg ni bonde söker fru och han som konfronterades med en dejt som inte kunde svenska? Det var kul.


    Har gett Jocke en morot och han har fått spader inne i buren, vet inte vad han håller på med.


    Vad jobbigt att vara tvungen att åka och shoppa kläder, jag som hatar att shoppa.


    Iris är inte så tjejig av sig, visserligen har hon precis upptäckt strumpbyxor och klänning och älskar sin dansdräkt men annars är borsta håret inget hon gör frivilligt, tofsar eller hårspännen något hon nästan aldrig vill ha i håret och hennes favoritfärg är blått.

Svar på tråden Livets toppar och dalar