• Ore

    Vi fortsätter blanda och ge

    I över tre år har det diskuterats i denna tråden (och de allra flesta har alltså hunnit gifta sig och även fira några bröllopsdagar). Mycket har vi hunnit prata om, men vi är långt ifrån klara, och en del ämnen återkommer vi ständigt till.

    En stor del av tråden handlar om barn, vi väntar med spänning på de barn som ska födas, och vi hoppas på många flera plus eller andra former av barnbesked

    Men även om barn är en helt underbar del i livet, så är de inte allt. Vi är även duktiga på inredning, alkoholhaltiga och icke alkoholhaltiga drycker, bakning, blommor, husdjur, resor, fäktning, shopping, blygdläppsklämmor, nypåhittade svordomar, kontorsstolsrace och mycket annat. Så här gäller det att vara beredd på det mesta, från högt till lågt, och allt som oftast i ett rasande tempo!

    Även om vi är ett väl sammansvetsat gäng, som gärna träffas även IRL, så finns det alltid plats för fler. Den obligatoriska presentationen som vi "kräver" är skostorlek, favoritchoklad, ungefär var i landet man bor och hur det står till på barnfronten (antal barn man har, hur långt gången man är i graviditet eller hur länge man försökt bli gravid).

    Förra tråden landade på över 10 000 inlägg, så nu satsar vi mot 11 000 eller mer!

    Skål för våra fortsatta diskussioner

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-26 18:45
    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3582689.html

  • Svar på tråden Vi fortsätter blanda och ge
  • porchez

    start september skrev 2010-04-14 20:27:06 följande:


    Oj vad det skrivits här inne idag!Tittar snabbt in och berättar att det faktiskt är någon därinne som sprattlar! Tjoho! Nu ska jag på inskrivning imorgon och lägga ner nojandet ett tag.
    Kul! Grattis!!!! vad skönt för dig
  • porchez

    Telis - usch sånt måste skära i en mammas hjärta, men tänkt att det är för något gott!

  • porchez

    Men hjälp förresten vad ni skrivit idag! har läst ikapp tills nu! men bra gjort att komma upp i 10 000 inlägg!

    Nästan bara det värt att öppna en flaska!

    Sen fira att Parnassias lilla har fått personnr! Måste vi också skåla för

    Men nu är jag alldeles för trött för att skriva mer, sängen väntar!
    GodNatt på er :-X

  • Hattis

    Jisses här har jag halkat efter i läsningen och har nästan näsan över vattenytan. Det finns ju massor att kommentera som jag har missat men grattis i alla fall September! Så skönt att få en bekräftelse igen och lika bra att släppa nojan. Inget blir ju bättre för att man nojar (men ack vad man gör det iaf...).

    Sprutor - fy bubblan. Tinga - skönt att se en ljusning!!!

    Lappis - grark vilka priser på dessa hus. Men det är klart att när det blir fixade, (särskilt det utan värmesystem) så är de nog inte dåliga...

    AM - guud vad kul det vore. Men att du vågar!

    Oupsie - du är inboxad.

    God natt tråden!

  • MSW

    God morgon!

    September: Ååh så härligt med sprattlet!! Vad glad jag blir!!

    Här har vi en kille som inte har haft någon feber sedan igår kväll, och vaknade och var pigg vid halv sju (ungefär som vanligt, fast igår sov han till 8.30) Han är fortfarande rätt rejält snorig dock, men det finns förhoppning om att det kan bli dagis imorn!

    MrsB: Okey, jag är där mellan 13-16, fast vi är inte ute på universitetet, utan inne i stan.. Fast kommer få vara där från 12, eftersom jag åker buss, så hade3 du varit "tillgänglig" då hade vi kanske kunnat tagit en fika.. Men någon gång borde det väl kunna passa tycker man!

  • BrudSommar2006

    September, vad skönt!

    Telis, vi blev också tvungna att ge alvedon, det skreks här med. Fast hon hade inte feber i alla fall.

  • muggles
    Lapinette skrev 2010-04-14 16:43:28 följande:
    Visst att man ser huset från gatan har jag inte heller något emot men just altanen där man vill kunna sitta och mysa, dricka vin och prata vill jag helst få vara i fred.
    Det är lite lustigt att vi som bor i ett område där husen verkligen ligger tätt har just altanen väldigt insynsskyddat, det är ingen som ser oss där bakom. Det är rätt skönt faktiskt. Sedan har vi ju en uteplats på framsidan mot gatan med så att vi kan vara sociala när vi vill också. Perfa tycker jag!
  • Snorkfröken77

    September - Grattis till sprattel!

    Snaily - Håller tummarna för dig idag!

    AM - Coolt! Hoppas du kommer med, tror även jag att du kommer sopa mattan med de andra

    EA - Duschsex?

    Telis - Stackars Televinken

    Porchez - Hoppas du mår bättre!

    Hmmm, jag är ledsen om jag glömt att kommenterat något!

    Här är läget annars frustrerat, trädgårssäsongen har ju dragit igång och jag kan inte sitta på huk det går bra en liten stund men sen får jag så ont så jag skakar och sen har jag ont i ett dygn efteråt. Maken skäller på mig och vill attt jag ska be honom, men jag VILL ju greja och om han ska göra det måste jag ju ändå stå och peka och berätta vad han ska göra...Jag lider av syndromet "kan-själv". Jaja, jag får väl inse att trädgården inte kommer vara i sitt esse den här sommaren..

    Usch vad jag är trött på att vara gravid (haha, vem lurar jag, det har jag varit länge!) jag vill snabbspola till juli nu så bebisen kan komma

    Förresten, min fråga om stödstrumpor löste sig helt naturligt förra veckan Jag råkade nämligen titta på mina fötter och vrister en kväll när jag frågade maken om jag var svullen? både han och jag skrattade hysteriskt. Efter det går jag under namnet Mrs hobbit hemma Stödstrumpor är det bästa inköpet jag gjort på länge!

    Imorgon ska jag och maken inta Gekås i Ullared utrustade med en utmärkt inköpslista komponerad med hjälp av Parnassia och Ore (Tack än en gång!) Återkommer med rapport i helgen vad som fanns och inte och hur priserna var!

    Ha en underbar helg (ja, jag tar helg i em )
    Kram på er!

  • nennesjuttioåtta

    hola chicas!

    Telis
    det spritter i livmodertappen när du pratar om frysisar på det där sättet. Aaaaaaww!!!

    OKi, jag får gå igenom kameran i helgen och tanka över lite bilder.

    September
    Weeeeeh magsprattel!!!! Grattis och vad skönt!!!!!!

    Snaily
    aaaaah VUL IDAG!!

    snorkis
    här är stödstrumporna på också, jag har dock inte sett någon skillnad på mina fotbollsvader mot annars, jag har alltid haft tjocka vrister. Lycka till på Gekås!

    och vet ni, krokusarna har orkat sig igenom snötäcket! Och tulpanerna har tagit fart. HAHAAAA jag kanske har gröna fingrar trots allt?!??! Fast nu till våren har vi begärt hjälp med ogräsrensning (Får man göra RUT-avdrag på svärmor??!) och annat men hoppas kunna göra lite. Jag blir så jävla flåsig bara och börjar idissla. Och idag ska vi kolla på barnvagn. Vilken milstolpe. Nu förbannar jag mig själv som scrollat alla gånger ni skrivit om detta fordon. Men försöker trösta mig med att jag kanske kan tänka lite själv också.

  • Telis

    Idag mår Televinken bättre igen, så skönt!

    nenne, jag tror att du måste få ut Pricken först innan du kan satsa på nästa graviditet.

    På tal om Halv åtta hos mig, såg ni det avsnittet med tjejen som jobbade med att tejpa fast "sandpappret" på fotfilar?! Kan det finnas något tråkigare jobb?

Svar på tråden Vi fortsätter blanda och ge