• Svar på tråden Tantvarning för 7:e gången
  • passionsblomman

    Hihi, ni kanske har skörbjugg-hela bunten.

    Eller vad får tanter ? Brännskador av kemikalierna när håret färgas blått?
    Vad har jag SAGT om att shotta kemikalierna Bobou? *tittar över glasögonen*
    Nej, put the kettle on, fram med thé och scones med clotted cream och hemmagjord marmelad.
    Senare kan vi fixa ett kaffe-rep att hänga (oss) i.

  • Cantaton

    Åh vad gott det där lät... Man kanske skulle baka lite scones? Eller nä.. jag MÅSTE ju skriva den där rapporten. Varför kan jag inte börja...!?!??!?!

  • Sonja68
    Cantaton skrev 2010-02-02 11:27:39 följande:
    Åh vad gott det där lät... Man kanske skulle baka lite scones? Eller nä.. jag MÅSTE ju skriva den där rapporten. Varför kan jag inte börja...!?!??!?!
    Cantis; Börja NU med den där rapporten. Så är det gjort. Så kan du göra scones sen och bjuda oss
    Nu går jag på lunch
  • Cantaton

    Ja eller hur... Det är ju verkligen bara att börja. Jag har gjort rapport för tidigare event av samma typ två gånger, så jag har ju liksom "mall" för hur det ska se ut.

  • passionsblomman

    Här snöar det mer än någonsin.
    Jag kråglar med vår vedpanna och svär och förbannar över att det är något jag inte får till så det aldrig svischar till och blir VARMT nån jäkla gång!

    Jag tror vi ska byta till pelletseldning istället. Fördelarna är att man bara behöver elda ngn gång/vecka och dessutom får en jämn värme. Jag gillar inte alls att vakna och det är kallt och ruskigt utanför täcket.
    Och så vill vi sätta in en vedspis i köket som det såklart var förr. Då kan man myselda och stödelda i den när andan faller på eller det är svinkallt.

    Dessutom vill vi ju få ut det gamla oljepannehärket som står nere i källaren och som gör att ena kakelugnen inte får eldas i eftersom de går på samma pipa. Den dagen det är gjort kan vi sitta framför brasa i biblioteket. Dvs det nedre tornrummet. (som just nu är fullt av böcker i kartonger och en gammal dubbelsäng som de förra ägarna fick lämna. Alltså mer ett gästrum nu än bibliotek med öronlappsfåtöljer, plädar och platsbygda bokhyllor med glasade dörrar.)

    Aleta, eldar ni med ved?

  • TinkerBelle

    Kaffe-repet har jag gett till "ärkeaset" att hänga sig i... :-0


    passionsblomman skrev 2010-02-02 11:21:35 följande:
    Hihi, ni kanske har skörbjugg-hela bunten. Eller vad får tanter ? Brännskador av kemikalierna när håret färgas blått?Vad har jag SAGT om att shotta kemikalierna Bobou? *tittar över glasögonen*Nej, put the kettle on, fram med thé och scones med clotted cream och hemmagjord marmelad. Senare kan vi fixa ett kaffe-rep att hänga (oss) i.
  • Cantaton

    Nu har jag ätit lite. Ska sätta på te och lite musik och sen ska den där rapporten minsann bli skriven!!!!

  • Cantaton

    (ps, varje gång jag trycker på enter för att skicka iväg meddelandet skickas meddelandet samtidigt som jag automatiskt får upp sidannonsörens hemsida!!! får ni också det?)

  • Cantaton

    Okej... Rapporten är inte klar, men många delar är klara och nu har jag ner allt i ett dokument som ska vara där. Nu är det bara det intressanta arbetet kvar. Att försöka se mönster i det som sagts och sedan jämföra kommentarerna från höstarrangemanget med kommentarerna från vårarrangemanget och se hur upplevelsen överensstämt eller ändrats. Bara det att det var tre andra som gjorde intervjuerna i år (tidigare har jag gjort dem själv) så jag har ingen "förkänsla" den här gången utan måste sätta mig in i allt material. Bara att sätta sig och läsa, helt enkelt!

    Stängde ner alla chatprogram och webbläsare så att jag inte kunde bli störd. Skönt. Arbetsro

  • Aleta

    Hej Frulle och Tinker!

    Vi eldar med vatten Passionsblomman.
    Vi har värmepump som hämtar värme ur sjön, det ligger en massa slingor i vattnet. När det blir riktigt kallt har vi en oljepanna som startar. (Det var bara olja när jag var liten, oj så varmt det var i huset då!)
    Vi har en vedspis, och det var den som klarade oss efter Gudrun, vi flyttade in i köket och sov på golvet där i tre dagar. Sedan har vi en öppen spis med en slags insatt mojäng som ska ge värme bättre. Inga kakelugnar är iordning tyvärr, så de tittar vi bara på.

Svar på tråden Tantvarning för 7:e gången