• nu är jag fruL

    När märker man av att man är...GRAVID???

    Eller:
    Äggsjuka aladåber- hur steker man dem?
    Desperate sexwives
    Jakten på det försvunna ägget
    Simmarnas kamp mot målet
    Gör kontorsstolen till en spermie centrifug...

    Ja ni gissade det. Här fortsätter vi. Vi kom upp i över 4000 inlägg om hur man märker av när man blivit gravid. Och hur man blir gravid. Här delar vi allt, tips, trix, sorg och glädje. jakten på de befruktade ägget är en berg och dalbana HÄNG MED!

    Välkomna alla nya och gamla!

  • Svar på tråden När märker man av att man är...GRAVID???
  • sweetstreet

    Pirr!
    Härligt att du är tillbaks i tråden! Jag tycker ni gör rätt som kör vidare och inväntar svar från läkaren. :)

    Nej tyvärr har jag itne hittat böjen än!1111 :( :( :( :(
    Kanske är man en ägglös höna denna månaden?!???

    Jag har två stickor kvar att testa med. Ska se om det verkar dyka upp något , annars får jag väl handla ett nytt test. Buhu! Men tänker ändå inte fortsätta leta längre än till oh med helgen. Då har jag letat i 2(!!!!!) veckor och det får banne mig vara nog!

  • sweetstreet

    På mina stickor står det att det bästa är att kissa mellan 8-20, alltså helst inte morgonurinet. Har ingen anng om varför.
    Jag har kissat från allt mellan "mitt på dagen-tidig em till kvällen runt 20. Beror helt på hur dagen sett ut. Helst ska man väl försöka testa samma tid varje dag, men det ha inte alls gått för mig.

    Om jag kissar när jag går upp och sedan kan hålla mig till lunch så har det gått 4 timmar (minst) så för mig brukar det inte vara något problem. Men det står på min förpackning att OM man har svårt att hålla sig 4 timmar kan man försöka med morgonurinet. Så Pirr, kanske får du försöka hålla dig till lite senare på morognen, eller vakna till redan vid 5???? ;)

  • start september

    Hej Skoter och välkommen!

    Kul att kunna hjälpa till!

    Ja, jag har haft kopparspiral som jag tog ut i augusti. Jag har bytt spiral en gång under resan också så två uttag har jag varit med om.

    Det var inte alls så farligt. Att sätta in den kändes mer. Första gången var det en extra BM med för att hålla mig i handen (egentligen är det mer för att hålla still tror jag) och då skulle jag ta två alvedon en timme innan. Det gick bra. Andra gången var det bara en BM och jag hade glömt att
    ta alvedon (hade varit hos blomsterhandeln angående brudbuketten och det var lite vimsigt. Det kändes lite när hon stack in ett instrument, men sedan bad hon mig nysa (!) och ut kom den med bara ett litet stick. En liten blödning kom samma dag, hon sade att de oftast är för att den rispar ilite på utvägen.

    Alltså ingen fara alls! Men säg till BM om du är orolig så att de vet det.

    Men om du har gått igenom en förlossning så borde detta inte vara nån match!

    Lycka till!

  • start september

    Skengravid var ordet tidigare idag. Kanske är det det jag är?

    Jag känner små stick i nedre delen av maen. Det är troligen resterna av en urinvägsinfektion, men ändå fladdrar tankarna iväg. Jag stod och stirrade på en bebis idag i en affär, kunde inte slita blicken.

    Ja, ja. BIM är inte förrän nästa tiddag/onsdag.

  • start september

    Förlåt, det där sista gick iväg med stavfelen kvar när browsern hängde sig. Lovar bot och bättring!

  • start september

    Pirr, det är inte kul att vara kissnödig men inte få kissa. Kan du inte försöka låta bli att dricka så mycket mellan 5 och 9 och sedan testa direkt efter 9?

  • sweetstreet

    september

    Kul att du har BIm om inte alltför länge! Håller tummarna! Stick i magen ska ju enligt flera plussare här vara något plussitivt! :)

  • sweetstreet

    Kul att du "nös ut" kopparspiralen!!!! :)

    Kom då bara automatiskt att tänka på Izzies inlägg om nässprej för att öka chanserna för graviditet!!!!! ;)

    Kanske hänger det ihop ändå?!?!?!??
    Om man nu NYSER ut sin spiral så är det kanske möjligt att användning av nässprej verkligen kan öka ens fertilitet?!!!!! :D :D :D :D :D

  • start september

    Sweet - solklart!
    Kom på att galningarna på FL har missat nåt. De kallar ju 6 för att mysa - det måste ju vara nysa som avses

    Tänk att göra ett inlägg där och lite högaktningsfullt förklara att de missat nåt v

Svar på tråden När märker man av att man är...GRAVID???