• mammen

    mensskydd?

    Jag har lite dåligt koll på marknaden vad gäller mensskydd (använder sällan det själv).

    Nu skulle jag behöva köpa bindor till tonårsdottern men vet inte riktigt vad jag ska köpa.

    Jag tror nog på såna platta bindor, men vilka är bäst för en "nybörjare"? På "min" tid såg ju alla bindor ut som blöjor. :D

  • Svar på tråden mensskydd?
  • Ellte

    Hehe, tack för tipset Pickolina! Jag har provat en massa olika tamponger och det vill sig inte..vet inte vad det är men hjälper inte... Det är själva "stoppet" som min kropp inte gillar tror jag ;)

    MEN som sagt, jag har inga som helst problem med bindor..jag glömmer bort att jag har mens ändå ;)

    Always gillar jag inte...den ytan känns som plast :? Libresse är okej OM man hittar dem :D Annars är jag en Apoteketbindortjej ;) Storpack, bra och billigt :D

  • pickolina

    Ellte

    Skratt... Ja om man ändå inte har problem med att anv binda så gör det ju inget... :) Håller med dig om Always lite plastiga yta och det är ju den som gör att det blir för tätt oxå men samtidigt den som gör att de suger upp bättre än Libresse... För och emot liksom... :)

    Här har du ett litet tips om du vill få tag på just Libresse utan vingar men har svårt att hitta dem: butiksfynd.com/index1.asp

  • Pumpkin

    Personligen MÅSTE jag ha vingar, annars nojjar jag mig om att bindan ska flyga åt alla håll och kanter

    Sen måste jag säga att trots VÄLDIGT kraftiga blödningar ("nu-svimmar-jag-blödningar") så har jag aldrig haft problem med att Libresse inte "gjort jobbet" så att säga

  • tattar-Emma

    Jag rekommenderar menskopp. Den är bra både om det kommer mycket och lite, och man kan ha den inne i 12 timmar.

  • physalis

    ms nordqvist

    skatta dig lycklig för att libresse gör jobbet för dig! Undrar samtidigt varför libresse inte gör jobbet för mig...

  • Pumpkin

    physalis
    Du blöder inte så mycket men fort, var det så? Kanske är så att jag blöder mycket men i ett "jämnt" tempo? Eller jag vet inte

  • physalis

    tattar-emma

    jag har läst om menskopppen på nätet, men är som vanligt dumt folk lite skeptisk mot sådant man inte sett i butikerna. Kan du inte berätta lite mer? finns det några risker? ellr något tillstånd då man inte bör använda den? hur funkar den?

  • physalis

    ms nordqvist, ja så kan det nog vara!

    Den lilla tid det tar att dra ner trosor och sätta sig på toaringen kan föra med sig en seriös förödelse... även om man kniiiper! :)

  • tattar-Emma

    physalis

    För mig tog det lite tid att lära mig sätta in och ta ut koppen ordentligt, det är väl en nackdel. Övade på semestern när det inte gjorde så mycket att jag ibland satte den snett så det rann förbi :D. Men jag är kanske ovanligt klumpig, det tog några månader innan jag fått in snitsen med tamponger också (då var jag iofs 13 år, men ändå). Ta ut var lite lurigt i början också, det finns en pigg att dra i men jag klippte av den eftersom den var obekväm, så jag drar i själva koppen nu. Men den sitter långt ner i slidan, alldeles vid öppningen, så det är inte svårt nu när jag lärt mig tricket.

    Sen gissar jag att det teoretiskt sett går att få tampongsjukan även med menskoppen, även om tillverkarna påstår att det inte finns några kända fall. Men det går ju att undvika genom att sköta hygienen och vara uppmärksam. Tror inte risken är större än med tamponger iaf.

    Utom dessa två "självklara" saker vet jag inte om några problem eller risker. Det är ju en utgift förstås, 300 kronor, men du har tre månaders prövotid så om du inte gillar den får du pengarna tillbaka. Alla ser vi olika ut inuti så det kan ju hända att det inte funkar för just dig.

    Koppen sitter fast med vakuum ungefär, du viker ihop den och stoppar in den och låter den veckla ut sig, då sitter den fastklämd mot slidväggarna och fångar upp allt som kommer uppifrån. En tampong suger in från sidorna också, vilket torkar ut slidan. På det sättet är koppen hälsosammare, du kan även ha den även när det nästan inte blöder alls eftersom den inte torkar ut.

    Du tömmer koppen så ofta du behöver, men minst två gånger om dygnet, och tvättar av den med tvål och vatten. Om du inte har tillgång till tvål (ute tex) funkar det att bara skölja i vatten, eller i värsta fall i urin som ju är sterilt. Fast det får väl betraktas som nödfall ;). En gång i månaden, dvs efter varje mens, kokar man koppen för att sterilisera den. Utom det är det inget pyssel.

    Jag tycker fördelarna är följande:
    1) Praktiskt att ha 1 st menskopp som man alltid har med sig, istället för att se till att ha tamponger hemma osv. Alla har väl råkat ut för att tampongerna tar slut, men en menskopp kan inte ta slut.
    2) Billigt med 1 menskopp à 300 kronor som räcker i åtta år (har jag för mig), istället för att köpa tamponger för 300 om året.
    3) Bättre för kroppen, av ovannämnda orsaker.
    4) Bättre för miljön med flergångsprodukter.
    5) Roligare ;)

    Fråga på om du undrar något mer!

Svar på tråden mensskydd?