• tartaruga

    trekant....

    ...jag känner mig jätte äcklig och dum. Så här var det: Innan jag träffade min pojkvän hade jag en gång trekant med två andra killar. När jag tänker på det nu känns det helt främmande, som nåt jag ALDRIG skulle kunnat gjort. Men jag har väl haft en lite mer exprementiell period i mitt liv, och just då verkade det spännande. Det råkade falla sig så att min pojkvän känner en av dessa två killar, och gillar honom inte alls....tycker typ att han är ett svin. (Jag kände ju inte minpojkvän alls då och hade ju ingen aning att jag skulle träffa honom och bli så kär!) Jag har så klart tänkt jätte mycket på det här, och haft en del ångest. Tänk om den där andra killen skulle berätta för min pojkvän...eller typ nåt liknande. Jag har gått och bekymmrat mig och oroat mig och bestämde mig igår natt för att berätta, vilket jag precis nyss gjorde.....på telefon........tänkte att det var äst så att han skulle kunna få fundera på det i lugn och ro efteråt. Och nu vet jag inte vad jag känner....jag är så ledsen för att jag sårat honom, känns typ som att jag varit otrogen, men nåt sånt skulle jag aldrig göra! Hans reaktion var väl i korta drag: "Ja, jag vet att det är nåt som en del gör...så själva grejen är väl inte så konstig....men att min lilla söta älskling har tackat ja till att ha sex med två killar kan jag inte föreställa mig! Och med honom, fy fan...jag ska **** honom...." Alltså vi pratade ju jätte länge och jag grät och grät, han tyckte att det var bättre att vi slutade för som han sa :"jag kan ju inte säga att allt är ok, för nu har jag situationen på näthinnan och kan inte förstå att du gjort det, jag mår jätte dåligt och jag förstår att du gör det också....men vi får försöka prata om det i morgon, när vi tänkt lite på saken"
    Jag har ingen direkt fråga eller så....jag har bara ångest för detta och behövde skriva av mig.

  • Svar på tråden trekant....
  • Forsfors

    Det man gjort INNAN man träffat sin älskling räknas inte, men jag kan förstå att du hellre ville att han skulel höra om det här från dig än från den andra killen. Du ska nog se att när den första chocken har laggt sig, så kommer inte detta att påverka erat fortsatta förhållande. Gjort är gjort, men ni har ju nuet och framtiden för er.

  • K.C

    LORD OF THE FLIES: men jag gissar att det vore ok för dig att ha haft trekant?

  • Lord_of_the_flies

    K.C.

    Varför tror du det?

    Jag påpekade i den tråden att jag absolut inte kräver något av min partner som jag inte kan leverera själv. Det handlar absolut inte om dubbelmoral.

    Det är väl självklart att man bedöms efter vad man gjort tidigare i sitt liv? Det gäller ALLA områden i livet / samhället.

    Det är upp till mig vad jag accepterar och upp till dig vad du accepterar.

    Att avsluta det förhållandet var helt rätt
    och jag är oerhört tacksam mot mig själv över att jag gjorde det. Att hon blev väldigt sårad är naturligtvis tråkigt men hon har själv bäddat för det genom att spela "fin flicka" i det längsta.

  • K.C

    oohh..! svårt att kommentera, detta.
    "fin flicka"..?

  • NokGroda

    jag är så förbluffad att jag har svårt att tro att jag inte drömmer.

  • K.C

    NOKGRODA: he, he... hur ska man få upp hakan från golvet???

  • Lord_of_the_flies

    Tycker det verkar vara ganska vanligt att tjejer vill ge en annan bild av sig när de är genuint intresserade av en kille.

    Ex. inget sex första kvällen osv...och sedan visar det sig att de varit med hela fotbollslaget sommaren innan.

    Har hänt mig och har hänt andra.

    Innerst inne VET ni att det ligger er i fatet att slampa runt - men ni vill inte låtsas om det.

  • K.C

    eftersom jag varit i diskussion med dig förut vet jag att vi är alldeles för olika för att diskutera, men din kvinnosyn är verkligen LÄSKIG!

  • Meddelande borttaget
  • Rystall

    Lord of the flies: "Suck" Du måste vara väldigt besviken på livet.

    Vad är det för fel på trekant? Så länge alla inblandade är överens. Det är inget att skämmas över, var och varannan människa har ju haft trekant.

Svar på tråden trekant....