• Lelle84

    Hallå alla (unga)

    Set tråde Hallå alla Gammla
    Tänkte se hur många unga vi är här
    Jag börjar å säger att jag bara är 22 23 vid bröllopet

    nån mer som är ung 20 - 30 kanske

  • Svar på tråden Hallå alla (unga)
  • MissLovely

    Jag är 20 nu o min blivande 22. Kommer vara 22 o 23(fyller 2 månader efter bröllopet) när vi gifter oss.

    Jag tycker de e kul o veta hur länge alla vi ungaaaa har varit tillsammans då vi gifter oss???

    Vi kommer ha varit tillsammans i 4,5 år

  • liz_s

    jag är 22 nu och min blivane man är 23 jag koer även att fylt 23 innan bröllopet... så vi kommer vara 23 när vi gifter oss=)

  • blivandefrun

    Tillsammans i 4 år, sambo i 3 år, förlovade i ca 2 år när bröllopet äger rum

  • MissLovely

    Va roligt att man har varit ett par en längre tid men det är många som tror att bara för att vi är unga så vet vi inget om kärlek o gifter oss för att vara fina för en dag.

  • blivandefrun
    MissLovely skrev 2007-10-05 00:52:43 följande:
    Va roligt att man har varit ett par en längre tid men det är många som tror att bara för att vi är unga så vet vi inget om kärlek o gifter oss för att vara fina för en dag.
    precis, så mkt fördomar så man blir ledsen! När jag ringde prästen så tyckte han att vi var unga, men så berättade jag hur länge vi varit tillsammans så sa han: men då är ni ju över förelskelsefasen och gör detta för att ni vet att ni fungerar tillsammans och älskar varandra. Det tyckte jag var skönt att höra, att någon utomstående kan förstå liksom! Blir så ledsen när man får höra: men gud ni är ju jätteunga- jag som tycker jag är ung.. Så är dem inte så mkt äldre än en själv.. Tycker man iaf kan försöka lära känna personen innan man går till "angrepp"..

    När är er stora dag?
  • MissLovely

    blivandefrun:

    Håller med dig helt! Men jag tycker verkligen att det är bäst att gifta sig när man är mogen oavsett om man är 20,40 eller 60 år

    Vår stora dag är någon gång under sommaren 2009. Vi kan inte riktigt bestämma oss än. Antigen juni eller augusti/september.

    Er då?

  • maljor

    Vi har varit tillsammans 6 år och 7 månader, förlovade 5 år och 9 månader, bott ihop 5 år och 4 månader och varit gifta 2 månader

  • fyffy

    vi kommer att vara 24 och 26 när vi gifter oss i september nästa år. Har då varit ett par i över 8 år och sambo i över 3. Trodde vi skulle uppfattas som unga till en början men det har inte alls blivit som vi trott, det känns helrätt!

  • MajoJonas

    Hej alla unga!

    Jag o min sambo är båda 22 år gamla (23 då vi gifter oss). Vi har varit ihop i 6 år och 7 månader. Varit förlovade i 4 år och 4 månader.

    Nästa år ska vi gifta oss... och som tur är har vi inte stött på några tråkiga fördomar om att vi är för unga osv... Jag hoppas att vi slipper det och ni också...

  • 2aug08

    Jag och min sambo har varit tillsammans 3 1/2 år, bott ihop i 3 år och varit förlovade 2 1/2 år när vi gifter oss.
    Jag hade väntat mig många reaktioner om att vi är för unga, men inte en enda har sagt ngt om det.

  • Lycka o Kärlek

    hej!

    Har inte läst precis hela tråden! Vi kommer att vara 28 år UNGA nästa maj och då har varit tillsammans i 12 år.

    Det här med att gifta sig ungt, jag förstår om en del är tveksamma inför giftermål vid unga år. Se bara på hur många som skaffar barn och gifter sig och redan efter KORT tid skiljer sig/separerar. Det krävs ju faktiskt eftertankte och att man vet att det är den rätta. Sen tycker jag själv att jag fått otroligt ny syn på livet efter att ha pluggat, jobbat och fått ett barn. jag har lite andra referensramar nu. Som tur är såhar jag en fantastisk sambo som fortfarande passar otroligt bra in .

    Sen så finns det ju faktiskt dom också som gifter sig i unga år utan att ha varit tillsammans särskilt länge och de håller ihop tills de blir gamla! Men fortfarande är det många många fler som skiljer sig/separerar. Så ta inte illa upp om ni får höra något. Ni känner ju er själva bäst!

  • Tooticki

    hej allihop,

    Jag är 22 och fästmannen 30. Vi har varit ett par i 17 månader, förlovade i 9 månader. Gifter oss på dagen 23 månader efter vår första dejt. Då är jag 23 år (mannen fortfarande 30!).

  • blivandefrun
    MissLovely skrev 2007-10-05 01:11:36 följande:
    blivandefrun: Håller med dig helt! Men jag tycker verkligen att det är bäst att gifta sig när man är mogen oavsett om man är 20,40 eller 60 år Vår stora dag är någon gång under sommaren 2009. Vi kan inte riktigt bestämma oss än. Antigen juni eller augusti/september.Er då?
    vår dag är i juni nästa sommar, så jag har bröllopsplaner långt upp över öronen just nu
  • MissLovely

    Det kan jag förstå blivandefrun jag har redan börjat planera lite o gifter mej ett år efter dej. hehe

    Hur långt har ni planerat?

  • blivandefrun
    MissLovely skrev 2007-10-06 01:18:01 följande:
    Det kan jag förstå blivandefrun jag har redan börjat planera lite o gifter mej ett år efter dej. heheHur långt har ni planerat?
    jag har lagt handpenning på Klänningen och vår präst ska komma hem till oss på vigselsamtal nu den 20, vet dock att kyrkan inte är bokad än är inte så många som gifter sig där nämligen och så är jag aktik i kyrkans verksamheter så jag har redan hört mig för såå skönt! Lokalen är nog också rätt så klar. Vi vet vad vi ska ha för mat och dryck. Kollar igenom psalmboken och bibeltexter jag tycker om Så är en bit på vägen iaf ni då?
  • matteve

    Jag kommer vara 23, han 27!

    GAAAAAAAAAAAAAAAAHH! Jag ska gifta mig!! *excited*

Svar på tråden Hallå alla (unga)