Brud 2013
Här kan vi samlas som planerar bröllop under 2013
Här kan vi samlas som planerar bröllop under 2013
Beror på slottet, det vi fallit för tar bara 80pers. Skulle gärna se att vi får plats med 100gäster till bords..
Nu är iof matdelen räknad på 80 gäster så man får väl lägga till någon tusenlapp där oxå :)
Detta ryms i övrigt :
Övrigt Inbjudningar 1000 Fotograf 2000 Tackkort 1000 Juridiskt 2000 Övrigt övrigt 4000
Nja, maten är väl som den brukar ligga för 3-rätters med all-inclusive, 60.000:-.
Slott kostar inte så mycket att hyra som man kan tro, vi ger 25.000:- och då får vi tillgång till alla bäddar (24st) i slottet+brudsviten (om vi vill).
Bäddarna får gästerna bekosta själva, 450:-/bädd inkl. frukost.
Däremot tänker vi inte lägga så mycket på smekmånaden, vi har ju barn här hemma som vi inte vill vara ifrån mer än en vecka. Vi landade på 20.000:- och då tänker vi charter så blir säkert mindre.
Bara för att vi satt ett högt tak så ser vi ju gärna att vi sparar in på vad vi kan. En del av det vi räknat i vår budget har våra föräldrar övertalat oss att få bekosta.
Vi har en ide jag tänkte lufta här,
Vi tänkte boka en svit ovanpå ett av våra favoritställen, jag fick en ide om att äta brunch tillsammans med de gäster som vill dagen efter , eventuellt ha paketöppning, detta ryms dock inte i våran budget så vi funderar på att bara låta anmälan "stå fri" och att man som gäst själv får välja att deltaga och att man själv står för sin mat.
För enkelhetens skull betalar de i förväg är tanken.
Vad tycker ni om detta?
Jag själv tycker det är en väldigt bra ide men är ju lite partisk om man säger så :)
Det finns plats för ca 50 gäster och på inbjudningslistan står det 90 personer, skall vi låta folk anmäla sig själva och anta att det inte blir fler eller bara "bjuda " in de närmaste?
Det vi ställs inför är om vi ska vara "här hemma" eller om vi ska våga ha bröllopet i en annan stad. Det är svårt!