• passionsblomman

    I vått&torrt när midvinternattens köld är hård

    Det blir väl istappar och skare, snömodd och rimfrost och smällkalla mycket stjärnklara nätter. Och en och annan snöstorm med drivor och flingor stora som lovikavantar.

    Nå i vintermörkret får man tända många ljus.
    I vinterland kan man göra snöänglar och åka pulka. I vintertröjorna ser ingen att man inte gått ner utan upp det senaste året.
    I vinterträdgården äter småfåglarna frön vid fågelbordet och haren gör roliga spår i snön. Mördarsniglarna är puts väck och man måste inte rensa ogräs. Och verkligen inte raka benen.
    I vintertid kan man elda i kakelugnen och fika, titta på filmer och läsa böcker. Och lyssna på musik.

    Men man kan också fortsätta vara här. Bland vänner.
    Här, där vi pratar om barnen vi burit och bär och dem vi längtar att bära. Här, där vi bär det någon inte orkar bära ensam. Och där vi delar allt man någonsin kan komma på att dela. Där skratt, ilska, längtan och gråt blandas i en märklig brygd, jämte hopp, oro, rädsla och humor.
    Så att sorgen blir halv och glädjen dubbel och livet så mycket lättare,  rikare och större. 

    "Håll ljuset högt på färden, det finns bara en som du i världen"/Lundell
        Rimfrost på rutan snölykta

    Gamla tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3807747.html

  • Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård
  • Ninnnis

    Nu kan jag inte släppa det där med den mystiska mailadressen som jag trodde var Fru Byggs. Är det någon som länner sig träffad?

  • Hvidbrud

    Men du skickade väl till mig Ingis och fru e bara?

    Var det gott? Och trevligt på kvällen? Ja, du, Ninnis, det läns i kroppen med alla de uppvaken... Jag har ett litet klistermärke här som har vaknat stup i ett och somnar bara om om han har kroppskontakt. När e kom in halv sju gör det ont när man tror att klockan är typ halv fyra... Dagisdag idag så jag kan sova med j i alla fall!

  • Soldemor
    Ninnnis skrev 2012-03-02 08:19:42 följande:
    Solde, jag har inte din mailadress!
    Då inboxar jag den t dig!
  • Fru sy

    Vad jobbigt det är att inte få sova, hoppas att både vovvar och barn sover bättre om nätterna snart! E sover rätt okej nu, men vi känner att det börjar bli dags att försöka få bort vällingflaskan på natten. Det får bli när vi flyttar upp och E får eget rum. I natt är det första natten på två veckor som jag inte vaknar och har kramp i magen, lät bli mörk choklad igår så verkar vara det oxå jag inte fixar


    Ninnis: Vad var det som gjorde att ni var sugna på en hund till, sällskap till den förste? Eller kände ni att ni hade massa tid över


    Jag är sugen på att åka ner till er, hur har ni det näst nästa vecka? Nästa vecka är jag hos mina föräldrar men veckan efter vill jag gärna åka på utflykt!

  • Fru sy

    Lanovia: Hur mår ni idag? Hoppas det inte blivit mer spyor!!

  • Fru sy
    Hvidbrud skrev 2012-03-01 21:25:45 följande:
    Fru sy: så jobbigtatt gallan krånglar igen. Blä. Jo, det där med mensen. Jag fick min första mens tre månader efter födseln en gång. Sen kom den för en månad sedan. Räknade med att den skulle komma idag, men idag ser det mer ut som om det är äl på g... Hmm förklarar hela "tjuren vid hornen"grejen igår... Ups. Fast. Det gör ont o hela tjejmagen så kanske är det indianer på inmarsch i alla fall. Poängen är i allafall att det kan ta tid innan mensen blir regelbunden igen efter födseln. Den kommer nog snart ska du se! Men kul med lust till syskonförsök. Vad säger maken till det?
    Jag hoppas Flamman skickar indianerna till mig när hon är färdig med dem, så det blir lite ordning här. Hoppas att det blir ordning på din oxå snart! Vad det gäller syskonförsök är jag sugen men ändå inte för det skulle bli för jobbigt med en liknande graviditet redan nu. Jag börjar ju jobba efter sommaren och tanken är att jag iaf skall hinna jobba ett år innan jag blir gravid. Vi har tänkt börja försöka april nästa år, när E fyllt 2 år. Skulle det, mot all förmodan, ta sig på en gång hinner jag jobba terminen ut innan värsta illamåendet kommer. Har jag ingen regelbunden cykel blir det läkaren vid jul ungefär har vi tänkt. Skulle jag bli gravid tidigare är det väl inte hela världen men vore bra om jag hinner jobba lite emellan barnen. Annars skulle jag jobbat 1 år och varit sjukskriven/mammaledig i 4-5 år, då tror jag det blir riktigt jobbigt att komma tillbaka sen.
    Hur tänker ni inför ett tredje barn? 
  • Fru sy

    Blomman: Vad duktig din son är som gjort en fin mössa till dig! Och det är ju precis så du beskriver man vill att alla föräldrar skall ta emot sina barns slöjdalster. Då blir ju barnen extra nöjda med det de gjort!!

  • passionsblomman
    Soldemor skrev 2012-03-02 08:04:05 följande:
    Vad har jag missat nu? Kan det ha varit något på tv?
    Inget. Tänk nu bara Solde. Annars inboxa.
    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • passionsblomman
    Fru sy skrev 2012-03-02 09:09:54 följande:
    Blomman: Vad duktig din son är som gjort en fin mössa till dig! Och det är ju precis så du beskriver man vill att alla föräldrar skall ta emot sina barns slöjdalster. Då blir ju barnen extra nöjda med det de gjort!!
    Ja han var synnerligen nöjd med sig själv när han somnade igår. Jag undrar om de hade flera tyger att välja på i gruppen? Annars lär vi bli ett eget gäng, vi i byn som har just det mönstret på huvudet.

    "Mamma, såg du att det finns en blandras också?
    Det var två hundar som jag råkade sy ihop."

    Och det stämmer, det är en halv av en och en halv av en annan, men han har lyckats måtta ihop dem så det blir en hund av dem. lart det är en blandras då...

    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
  • Daa
    passionsblomman skrev 2012-03-02 10:00:13 följande:
    "Mamma, såg du att det finns en blandras också?
    Det var två hundar som jag råkade sy ihop."

    Och det stämmer, det är en halv av en och en halv av en annan, men han har lyckats måtta ihop dem så det blir en hund av dem. lart det är en blandras då...

    Det är svårt att vara modig när man är ett mycket litet djur
    Klockrent. *hjärtar fina blompojken*
Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård